Антициклон: карактеристики и видови

антициклон

Во метеорологијата и климатологијата постојат некои феномени предизвикани од разлики во притисокот во врска со ротацијата на Земјата. Еден од нив е антициклонНа Тоа е област со висок притисок во која атмосферскиот притисок е поголем во една област отколку во целата околина. Антициклонот е од големо значење за временската прогноза и времето.

Во оваа статија ќе ви кажеме с everything што треба да знаете за тоа што е антициклон, неговите карактеристики и како се формира.

Метеоролошки феномени на Земјата

пристигнување на бура

Многу промени и движења во атмосферата на нашата планета се одредуваат со движењето на земјата и неправилните карактеристики на површината на земјата. Атмосферата на Земјата е во постојано движење поради флуктуацијата на топол воздух што тече од тропските предели кон половите, а потоа назад кон екваторот од половите кон студениот воздух. Атмосферата најблиску до површината на земјата се нарекува тропосфера, која го содржи воздухот што го дишеме и местото каде што се случуваат метеоролошките појави што ја одредуваат климата на земјата.

Големите воздушни струи, воздухот што варира во светските океани, може да претрпи физички промени во текот на траекторијата и факторите на животната средина што го опкружуваат. На пример, овие промени можат да бидат во температура или влажност, и во зависност од карактеристиките на воздухот, ќе се расчисти повеќе или помалку и ќе остане повеќе или помалку во истата област.

Ротацијата на земјата предизвикува воздухот што тече низ тропосферата да се наведнува, односно воздушната маса прима сила што го одвраќа нејзиниот патНа Оваа сила, попозната како Кориолисов ефект, значи дека растечката воздушна колона во северната хемисфера ќе се собира во насока на стрелките на часовникот (во насока на стрелките на часовникот), додека воздушната колона во северната хемисфера на југ ќе се движи во спротивна насока (спротивно од стрелките на часовникот).

Овој ефект не само што предизвикува многу важно движење во воздухот, исто така, произведува многу важно движење во телото на водатаНа Овој ефект се зголемува кога е близу до екваторот, бидејќи површината на земјата е поголема и исто така е и најоддалечената област од центарот на земјата.

Што е антициклон

антициклон и шум

Антициклон е област со висок притисок (над 1013 Pa) во која атмосферскиот притисок е поголем од притисокот на околниот воздух и се зголемува од периферијата кон центарот. Обично може да се поврзе со типично стабилно време, чисто небо и сонце.

Антициклонската колона е постабилна од околниот воздух. За возврат, воздухот што паѓа надолу создава феномен наречен тонење, што значи дека спречува формирање на врнежи. Се разбира, мора да се земе предвид дека начинот на кој се спушта воздухот ќе варира во зависност од хемисферата во која се наоѓа.

Овие антициклонски протоци на воздух полесно се развиваат во лето, што дополнително ја влошува сувата сезона. За разлика од циклоните, кои се полесно да се предвидат, тие често имаат неправилна форма и однесување. Општо земено, антициклоните можат да се поделат на четири групи или категории.

Видови антициклони

топлина во Шпанија

Постојат неколку видови антициклони во зависност од нивните карактеристики. Ајде да видиме кои се тие:

 • Субтропски атлас
 • Континентални поларни атласи
 • Атлас помеѓу серијата циклони
 • Атлас произведен од инвазија на поларен воздух

Првиот е суптропскиот атлас, резултатот е голем и тенок антициклон, сместен во суптропската зона, генерално статичен или многу бавно се движи. Во оваа група, вреди да се спомене антициклонот на Азорските Острови, што се покажа како многу важен динамичен антициклон, кој ја регулира климата во регионот и бурите што ќе се појават за време на студените периоди.

Вториот е антициклонот наречен Континентален поларен атлас, кој се формира и се движи на континентот најблиску до север во зима до тие достигнуваат топли води и се апсорбираат од суптропскиот антициклон.

Третата група антициклони е атлас помеѓу серија циклони, тие се мали по големина и, како што сугерира нивното име, се појавуваат помеѓу циклоните. Последната антициклонска група е атлас создаден од упад на поларен воздух, како што сугерира и неговото име, студениот воздух ја апсорбира топлината од потоплите води и неколку дена подоцна се трансформира во суптропски антициклон.

Разлики помеѓу антициклони и бури

Многу е вообичаено да се меша антициклон со бура бидејќи бурите се нарекуваат и циклон. Сепак, тие се спротивни. За да ја видиме главната разлика помеѓу овие два метеоролошки феномени, да видиме каква е дефиницијата за бура.

Бурите се малку дивергентен воздух кој има тенденција да се крева. Тоа е област каде што атмосферскиот притисок е помал од околината. Нагорното движење на воздухот придонесува за формирање облаци и, според тоа, исто така, за производство на врнежи. Во суштина, налетите на ветерот се хранат со ладен воздух, а нивното времетраење зависи од количината на ладен воздух што го носи. Овие типови воздушни маси се многу нестабилни и се формираат и се движат брзо.

Во северната хемисфера, бурата ротира спротивно од стрелките на часовникот. Времето што ги носи овие воздушни маси е нестабилно, облачно, дождливо или бурно, а понекогаш паѓа и снег во зима. Постојат неколку видови на бури:

 • Термички: кога температурата е многу повисока од собната температура, воздухот се крева. Поради прегревање, ќе настане насилно испарување, а потоа ќе настане кондензација. Поради овие видови на бури, се случија многу обилни врнежи од дожд.
 • Динамика: Се произведува од воздушни маси кои се издигаат до врвот на тропосферата. Ова движење се должи на притисокот што го има и се движи студената воздушна маса.

Се надевам дека со овие информации можете да научите повеќе за тоа што е антициклон и кои се неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.