Естонија: карактеристики и клима

климата во северна Европа

Естонија е држава во балтичкиот регион на северна Европа. Се граничи на север со Финскиот Залив, на запад со Балтичкото Море, на југ со Латвија и на исток со езерото Пеипси и Руската Федерација. Има уникатна клима, геологија и разновидност, па вреди да се проучи длабински.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме сè што треба да знаете за Естонија, нејзините карактеристики, биодиверзитет и биологија.

клучните карактеристики

естонија

Естонија зафаќа површина од 45.227 квадратни километри (17.462 квадратни милји) и е под влијание на блага клима. Естонците се фински и единствениот официјален јазик на естонскиот е тесно поврзан со финскиот.

Естонија има 1,34 милиони жители и е една од најмалку населените земји-членки на Европската унија, еврозоната и НАТО. Естонскиот БДП по глава на жител е највисок од сите земји кои некогаш биле дел од Советскиот Сојуз. Естонија е класифицирана како економија со високи приходи од Светската банка и членка со високи приходи на ОЕЦД. Обединетите нации ја наведуваат Естонија како развиена земја со многу висок Индекс на човечки развој.

Естонска клима

клима во Естонија

Естонија се наоѓа во северниот дел на умерената зона и преодната зона помеѓу континенталната и океанската клима. Бидејќи Естонија (и цела северна Европа) постојано се загрева од океанскиот воздух погоден од топлината на Северен Атлантик, таа има поблага клима и покрај нејзината локација во северните географски широчини. Балтичкото Море предизвикува климатски разлики помеѓу крајбрежните и внатрешните региони. Естонија има четири сезони со речиси иста должина. Просечната температура се движи од 16,3 ° C (61,3 ° F) на островите во Балтичкото Море до 18,1 ° C (64,6 ° F) во внатрешноста, при што јули е најтопол месец и -3,5 ° C (25,7 ° F) на островите во Балтичкото Море . 7,6 ° C (18,3 ° F) во внатрешноста, февруари, најстудениот месец.

Просечната годишна температура во Естонија е 5.2 °C. Февруари е најстудениот месец во годината, со просечна температура од -5,7 ° C. Јули се смета за најтопол месец во годината, со просечна температура од 16,4 ° C.

На климата влијаат и Атлантскиот Океан, струите на Северниот Атлантски Океан и исландскиот миним. Исланд е област позната по формирање на циклони, а просечниот атмосферски притисок е помал од оној на соседните области. Естонија се наоѓа во влажна област и врнежите се поголеми од вкупното испарување. Просечните врнежи од 1961 до 1990 година биле 535 до 727 mm (21,1 до 28,6 mm) годишно. најсилни во лето. Бројот на врнежливи денови годишно е помеѓу 102 и 127, со највисоки просечни врнежи на западните падини на висорамнините Сакара и Хања. Снежната покривка во југоисточна Естонија е длабока и обично трае од средината на декември до крајот на март.

Индустрија и животна средина

карта на Естонија

И покрај општиот недостаток на ресурси во Естонија, оваа земја сè уште обезбедува различни секундарни ресурси. Земјата има големи количини нафта, шкрилци и варовник, а шумите покриваат 50,6% од земјиштето. Покрај маслото од шкрилци и вар, Естонија има и голем број неразвиени или широко развиени резерви на ПР, амфиболски асфалт и гранит.

Во јаловината акумулирана во текот на 50-годишната експлоатација на ураниум, шкрилци и лопарит Sillamäe се пронајдени големи количини на оксиди од ретки земји. Како што се зголеми цената на ретките земји, екстракцијата на овие оксиди стана економски исплатлива. Во моментов, земјата извезува околу 3.000 тони годишно, што претставува околу 2% од светското производство.

Прехранбената, градежната и електронската индустрија се една од најважните гранки на естонската индустрија. Во 2007 г. градежната индустрија вработуваше повеќе од 80,000 вработени, што претставува приближно 12% од националната работна сила. Друг важен индустриски сектор е механичката и хемиската индустрија, лоцирана главно во округот Ида-Виру и во близина на Талин.

Индустријата за ископување нафта и шкрилци е исто така концентрирана на исток и во Естонија, произведувајќи околу 90% од електричната енергија во земјата. Маслото од шкрилци е широко користено, но предизвикува и сериозна штета на животната средина. Иако количеството на загадувачи што се испуштаат во атмосферата се намалува од 1980-тите, сулфур диоксидот произведен од брзиот развој на рударската индустрија во Советскиот Сојуз во 1950-тите сè уште го загадува воздухот.

Естонија е земја зависна од енергијата и нејзиното производство. Многу локални и странски компании инвестираа во обновливи извори на енергија. Важноста на енергијата на ветерот постојано се зголемува во Естонија. Вкупното производство на енергија од ветер е близу 60 MW. Во исто време, проектите кои моментално се во развој имаат вредност од околу 399 MW, а во изградба се и проекти со над 2.800 MW. Беа дадени препораки во областа на езерото Пеипус и крајбрежната област Хиума.

Сезони од годината во Естонија

Естонската зима е многу студена: дури и во текот на денот, температурата останува под нулата долго време. Просечната температура во јануари и февруари се движи помеѓу -1 ° C на брегот на двата главни острови (Хиума и Сааремаа) до -3,5 ° C на брегот на Талин и северниот брег и -4 ° C на брегот. Чекање. Во заливот Рига, паѓа до -5 ° C во внатрешноста на североистокот.

Во пролет, денот се продолжува и температурата полека се зголемува; Одмрзнувањето обично се случува на почетокот на април, но дури и помеѓу крајот на април и почетокот на мај, студот и снегот одеднаш може да се вратат. Април е многу променлив месец, па студеното време може да почне да се појавува во втората половина на месецот. Од средината на мај, температурата е обично прифатлива.

Летото во Естонија е пријатна сезона, највисоката температура се движи околу 20/22 степени, што значи дека температурата не е висока, но е погодна за прошетки и активности на отворено. Ноќта е свежа, со минимална температура од 12/13 степени (до 15 ° C на западниот брег).

Летото е доста дождливо бидејќи врне во просек една третина од денот, но не е невозможно да се види сонцето. Есента е сива и дождовна сезона. Доколку температурата во септември е сè уште прифатлива, ќе се олади толку брзо што првиот снег може да падне кон крајот на октомври. Во споредба со пролетта, есента е потемна поради пократките денови, оваа разлика е забележлива насекаде, но поизразена е во нордиските земји.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за Естонија и нејзината клима.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.