Зошто се формираат капки вода и какви форми можат да имаат?

капки вода што паѓаат

Сигурно некогаш сте зјапале во дождот, збунети и воодушевени од начинот на кој паѓаат капките дожд врз него. Капки кои секогаш личат на кружен или овален облик и кои, лично, ги гледате како паѓаат како да се игли. Кои мистерии стојат зад формирањето на капки вода? Што се крие под површината на ситни капки вода и зошто се формираат капки вода?

Ако сакате да ги дешифрирате сите овие енигми и сомнежи, продолжете да читате

Капка вода

капки вода на површина

Водата е најчестиот елемент што постои на површината на земјата. Благодарение на водата, животот каков што знаеме дека може да се развие. Да не беше таа, немаше да има реки, езера, мориња или океани. Уште повеќе, не можевме да живееме бидејќи сме составени од 70% вода.

Водата може да се најде во сите три состојби: цврста (во форма на мраз), течност (вода) и гас (водена пареа). Неговата промена на состојбата целосно зависи од температурата и притисокот. Кога топлината се нанесува на мразот, неговата енергија ги зголемува вибрациите на молекулите на водата во него и тој почнува да се топи. Ако оваа топлина продолжи, честичките ќе се одделат толку многу што ќе се претворат во гас. Водена пареа тие се само мали капки вода. Но ...

Зошто се формираат капки вода?

капки вода на чаша

Кога ќе ги посочиме молекулите што ја сочинуваат водата, ја правиме кружна форма слична на топчињата што се држат заедно со вибрирање и ротирање. Ако ова беше така, зошто кога истурената вода не се шири во дебелината на една молекула? Ова се случува поради она што се нарекува површински напон. Благодарение на површинскиот напон што постои помеѓу молекулите, можеме да направиме игла да плови над чашата или инсектите на чевлар да одат низ вода.

За да го разберете ова, треба да знаете што се случува во внатрешноста на течноста. Водата е составена од молекули, а овие се атоми. Секој атом има позитивни полнежи (протони) и негативни полнежи (електрони) и тие имаат една или друга форма, во зависност од видот на молекулата што ја формираат. Понекогаш електронската обвивка е повеќе привлечена едни од други, а друг пат протоните и електроните. Затоа, знаеме дека постојат сили на привлекување и одбивност.

Кога гледаме молекула во внатрешноста на течноста, можеме да видиме како таа е целосно опкружена со повеќе молекули и каде сите меѓумолекуларни сили што постојат се откажуваат едни со други. Ако едниот би шутирал лево, другиот би стрелал надесно со ист интензитет, па тие се откажуваат. Ова ги прави молекулите помалку енергија и се постабилни. Државата што троши најмалку енергија за одржување секогаш се бара, што е топло се лади, што е многу високо паѓа, итн.

чевларски бубачки над вода

Работата е комплицирана кога се набудуваат молекулите што се наоѓаат во површниот слој на водата. Овие молекули не се целосно опкружени со други молекули. Тие добиваат сила само од едната страна, но не и од другата. За да се реши овој проблем, молекулите се репозиционираат себеси обидувајќи се да најдат облик за да ја минимизираат површината што ја зафаќаат. За истиот волумен, геометриското тело со најмала површина е сферата.

Од сите овие причини, капките вода се формираат кога водата се става во кружен или сферен облик. Ова е исто така причина што предметите кои имаат мала маса и се повеќе густи од вода (како што се инсектите од пајажина) можат да лебдат, бидејќи површината на водата има тенденција да не скрши за да дозволи туѓо тело да влезе.

Површинскиот напон во водата е поголем отколку во другите течности бидејќи геометријата на нејзините молекули е аголна и предизвикува да постојат повеќе сили.

Зошто капките дожд имаат форма на солза?

капки дожд

Откако ја објаснивме причината зошто се формираат капки вода, време е да се објасни зошто овие капки имаат форма на солза кога паѓаат од небото за време на дождот.

Обично е прикажана капка вода во форма на солза. Меѓутоа, освен ако овие капки не паднат на прозорец, тој нема слична форма. Мали капки дожд имаат радиус помал од милиметар и имаат топчеста форма. Најголемите имаат форма на бухти хамбургер кога ќе достигнат вредности на радиус поголема од 4,5 мм. Кога тоа ќе се случи, капките се искривуваат во падобран со цевка вода околу основата и се шират на помали капки.

Оваа промена во обликот на капките вода се должи на резултатот од напнатоста на две сили кои дејствуваат истовремено. Првиот е претходно видената површинска напнатост и втората е воздушниот притисок, слој за да се поттикне основата на падот нагоре кога паѓа. Кога падот на водата е помал, површинскиот напон врши поголема сила од оној на воздушниот притисок, така што капката добива форма на сфера. Како што се зголемува големината на падот на водата, така се зголемува и брзината со која паѓа, на таков начин што се зголемува и силата со која воздушниот притисок делува на падот на водата. Ова предизвикува капката да стане порамнета и да се формира депресија во неа.

Кога радиусот на падот надминува 4 mm, депресијата во центарот на падот се зголемува на таков начин што се формира вреќа со вода прстен на врвот и од овој голем пад се формираат неколку мали.

Со оваа информација, ќе можете да научите малку повеќе за капките вода и зошто тие ја имаат таа форма кога се на различни места. Сега можете да погледнете низ прозорецот со поголемо знаење за елементот што ни дава живот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.