Топлински бран

Термометар

Секоја година има околу 30 дена кога заштитата од сонце станува поголема потреба отколку опција. За тоа време, температурите се толку високи што сакате да го поминете денот на плажа или пешачење по планините, се разбира, секогаш носејќи заштита од сонце, бидејќи во спротивно би можеле да завршите со изгореници.

Оваа сезона е позната како Каникула, и трае меѓу 15 јули и 15 август. Но, од каде потекнува името? И, зошто е најжешкото време во годината?

Историја на каникулата

Сирио

Theвездата Сириус (лево од вас).

Пред неколку илјади години, поточно 5.300, најжешката сезона во годината се совпадна со целијакискиот подем на соelвездието Голема Канис, а исто така и со издигнувањето на вездата Сириус. Но, вистината е дека во денешно време тоа не е така. Всушност, поради прецесијата на Земјината оска, Сириус се појавува како најсветла starвезда на почетокот на септември, додека најжешкиот период започнува на 21 јуни.

Од каде потекнува името?

Терминот потекнува од може о канис на латински значи „куче“. Се однесува на соelвездието Голем Канис, како вездата Сириус (позната и како „Scвездата на жарче“) беше најсјајната на ноќното небо за време на најжешкото време на Северната хемисфера. Дури и изразот „кучешки ден“ може да биде поврзан со овој термин.

Зошто е најжешкиот период на каникулата?

Можеби ќе помислиме дека најжешкиот период од годината започнува на 21 јуни во Северната хемисфера и на 21 декември во Јужната хемисфера, со летната краткоденица, но реалноста е дека не е така. Зошто? Од различни фактори: сопствената склоност и ротација на планетата земја, сончевото зрачење и ефектот на морињата.

Планетата, како што знаеме, покрај тоа што ротира врз себе, малку се навалува и. Со летната краткоденица, сончевите зраци стигнуваат до нас подиректно, подиректно, но морето продолжува да има уште топла температура; Понатаму, земјата само што започна да ја апсорбира топлината. За оваа причина, за неколку недели можете да бидете доста добро надвор, бидејќи морето ја освежува атмосферата. Но, ова не трае долго. До 15 јули или така, океанската вода ќе се загрее доволно за да започне 30 дена силна топлина.

Во областите каде што климата е континентална, ефектот е помалку изразен, така што максималните температури пораснуваат порано. Напротив, на места со умерена клима, особено во крајбрежните области, тоа е доста почувствувано.

Дали топлотниот бран е ист со топлотниот бран?

Лето

Бидејќи е најжешка сезона, можеме да ја наречеме топлотен бран ... но ова не би било сосема точно. Топлотниот бран се однесува на 30 дена во текот на кои сонцето е поинтензивно, но топлотните бранови се метеоролошки појави кои се карактеризираат со следново:

 • Повисоките минимални и максимални температури ги надминуваат просеците забележани во областа за датумот за кој станува збор. Dependе зависи од областа дали температурата се смета за „нормална“ или „извонредна“. На пример, во градовите како Кордоба вредноста од 37ºС во август се смета за нормална, но во Ва Valадолид може да се зборува за топлотен бран.
 • Времетраење од најмалку 4 дена. Температурите мора да останат повисоки од просечните неколку дена, бидејќи за еден ден човечкото тело тешко ги забележува ефектите на топлината; Од друга страна, ако е траен феномен, куќите, асфалтот, сè се прегрева, предизвикувајќи да мораме да ги менуваме рутината или навиките додека не помине.
 • Топлотните бранови влијаат во неколку провинции, во најмала рака. Кога се регистрираат многу високи температури во еден град, не се споменува дека таму се случил топлотен бран, бидејќи за да се случи ова требаше да влијае и на другите градови и градови. Бранот од 2003 година беше особено тежок токму поради обемот што го имаше, бидејќи ја зафати практично цела Европа. На пример, во Денија, на 2 август имаа 47,8 ° C.
 • За жал овие појави можат да предизвикаат смрт на луѓето поделикатни, како што се деца или стари лица. На пример, по бранот 2003 година, вкупно 14.802 луѓе починаа низ целиот континент, што претставува 55% повеќе.

Така, епизодите на топлотни бранови навистина се појавуваат во периодот познат како топлотен бран, но тие не се случуваат секоја година (овие се сè поретки, како резултат на глобалното затоплување).

Како да се справите со топлината

Лето на село

Високите температури, особено кога надминуваат 30ºC, ќе не принудат да преземеме некои мерки за да можеме да продолжиме со нашиот ден на ден. Најдобар начин да се справите е пиење многу вода (минимум 2l / ден), јадете лесна, свежа храна (како салати и овошје на пример), и одржувајте ги и домот и работното место вентилирани.

Дали сте чуле за горештините?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Опинатор dijo

  «Можеме да помислиме дека најжешкиот период од годината започнува на 21 јуни (…)«: размислувајќи за тоа, може да помислиме дека најжешкиот ден е 21 јуни, бидејќи е најдолгиот ден, и оттаму се спушта температурите се најкратки денови. Иако како што објаснивте, тоа не е така. Истото се случува на 21 декември, кој и покрај тоа што е ден со помалку сончева светлина (на северната хемисфера), е кога започнува зимата и обично не е толку ладно како во јануари, кога деновите се подолги.