Цунами од Канар се заканува на Соединетите држави

Воздушен поглед Исла де ла Палма и Кумбре Виеја

Воздушен поглед Исла де ла Палма и Кумбре Виеја

Голем број на студии спроведени од различни организации утврдија постоење на реална закана за производство на А. цунами во канарскиот архипелаг што би достигнал да влијае значително САД, уништи го африканското крајбрежје и сериозно влијае на голем дел од Атлантик Европа.

Иако постојат и други студии кои ја отфрлаат оваа можност, геолошките докази сугерираат дека за време на идна ерупција на вулканот Кумбре Вијеја на островот Ла Палма, може да се случи катастрофална трагедија со пад на карпеста маса меѓу 150 и 500 км³ карпа до морето. Ова само по себе би било настан со значителна големина, но надвор од тоа, она што не тера да зборуваме катастрофални величини е цунами тоа би произвело пад на тој волумен на карпи кон морето.

Последици и докази

Користејќи модели за проценка на поместувањето на свлечиштето, големината на брановите на цунами што ќе произведат свлечиште од ваков тип (150-500 км) со брзина од 100 м / с може да го премине целиот Атлантик и да стигне до бреговите на Северна Америка. со бранови од меѓу 10-25 метри Во најлош случај.

Доколку би се случил бран од оваа големина, регионите како што се Карибите или Флорида би биле сериозно погодени, како и крајбрежните градови како Newујорк или Бостон. Југот на британскиот архипелаг и Пиринејскиот полуостров би имал помал степен на влијание, поради морфологијата на бранот. Случајот со африканското крајбрежје е многу пострашен, бидејќи би бил целосно уништен. На лична и материјална штета би била незамислива.

Низ историјата, слични ситуации биле забележани во архипелагот Канар. Ел Голфо, вулкан лоциран на северното крило на островот Железо, тоа е пример. Преку пронајдени седименти е можно да се докаже дека а цунами произведени од падот на дел од калдерата на вулканот заливот достигна крајбрежјата на Мадеира (600 км западно од канаринците) пред околу 15000 XNUMX години. Блокот што го предизвика ова цунами имаше многу помали димензии, па цунамито произведено од свлечиштето во Ла Палма можеше да стигне до Соединетите држави.

Повеќе информации - Статуата на слободата го одложува повторното отворање за 4 јули ,  Јапонија го подобрува системот за предупредување за цунами , Земјотрес со јачина од 4,9 степени го стресе островот Ел Хиеро

Извор - Геолошкото друштво на Америка, Агол13


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.