Канадската студија за климатски промени е откажана поради климатските промени

Брод Амундсен

Слика - Универзитет во Манитоба 

Постојат неколку парадокси како овие: тим научници од бродот за мразокршачи CCGS Amudsen е принуден да го откаже првиот натпревар од годинашната експедиција во заливот Хадсон поради топењето на Арктикот.

Овој регион на светот е еден од најранливите на ефектите од климатските промени, толку многу што сега дури и самите експерти не се чувствуваат целосно безбедни да ги спроведат своите истражувачки проекти таму.

Сегашната состојба во водите на северна Канада го принудува научниот проект BaySys, кој има тим од 40 научници, да се сврти. Професионалците тие треба да имаат повеќе безбедносни мерки отколку што планирале, така што првата фаза е откажана, како што е наведено во а службена белешка од Универзитетот во Манитоба.

Мразот на Арктикот ја губи својата ширина и дебелина. Така, неговата мобилност се зголемува така што навигацијата во неа е донекаде опасна. „И ова веројатно ќе се случува почесто во иднина“, објасни професорот Дејвид Барбер, главен научник на експедицијата.

Канадски научници

Слика - Универзитет во Манитоба

Овој проект се очекува да продолжи на 6 јули, доколку условите дозволат, што се надеваме дека ќе го стори. Важно е да се разбере како климатските промени ќе влијаат на Арктикот и неговите жители. Досега, резултатите што ги добиле на бродот Амундсен и преку мрежи како што е „АрктикНет“, покажуваат дека овие промени влијаат и на северните екосистеми и на животната средина и на луѓето кои живеат појужно, како што е брегот на fуфаундленд.

Откажувањето на оваа прва фаза „јасно илустрира дека Канада е лошо подготвена да се соочи со реалноста на климатските промени“, велат експертите во белешката.

Погледнете дали можат да го продолжат проектот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.