Камења што се движат сами во Долината на смртта

Камења во долината на смртта

Камења што се движат сами во Долината на смртта (Калифорнија)

Геолозите Jimим Мекалистер и Ален Агну откриле во 1948 година а чуден феномен чии непознати не се решени за повеќе од половина век истражување. Зборуваме за камењата што се движат сами во Долина на смртта Од Калифорнија.

Отпрвин се сметаше дека ветерот може да биде одговорен за карпите во областа што се движат сами низ обемната песочна област (дното на античко езеро). Сепак, тоа хипотеза тоа беше целосно исклучено, бидејќи патеките што ги следат камењата често се пресекуваат и се преклопуваат, ситуација што не би се случила доколку ветерот ги придвижува.

Во овој регион, еден од најнегостопримливите на Земјата, направено е многу истражувања во обид да се открие тајната на камења тоа се движи сам, но досега не е познато зошто се појавува овој феномен ... тој не е ни снимен на видео.

Најшироко прифатена хипотеза од страна на научниците до сега е дека камењата се лизгаат низ пустината натаму ледени плочи кои периодично се појавуваат од под површината, иако тоа не објаснува зошто некои камења го менуваат правецот или дури одат наназад, повлекувајќи ги своите чекори. мистеријата останува нерешена.

Повеќе информации - Сините авиони или сините авиони

Извор - ABC


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Блум dijo

  Ова е неверојатно, мислам дека е чудо Божјо, ви благодарам што ги ставивте овие информации

 2.   Мигел Чаб dijo

  Тоа навистина е мистерија.