Како ќе падне?

Есен

Оваа година 2016 година ни донесе лето кое беше трето најжешко во последните 51 година. Но, сега, исто така, ќе имаме, со голема веројатност, а потопол пад отколку нормално, според Ана Касалс, портпарол на Државната агенција за метеорологија, на прес-конференција.

Ние ви кажуваме каква ќе биде есента 2016 година.

Каква ќе биде есента во Шпанија оваа година?

Според АЕМЕТ, Есента, која започнува денес во 16.21:1981 часот, може да биде потопла отколку што треба, и посува, земајќи ги како референтен период 2010-XNUMX година. Всушност, ако зборуваме за температури, постои 50% шанса дека се повисоки отколку што треба да бидат… низ целата земја! Нешто неверојатно.

Во однос на врнежите, има 45% шанса дека не врне колку што се очекува, повторно, низ целата земја.

Дали климатските промени се одговорни за „верочо“?

Според делегатот на АЕМЕТ во Мурсија, Хуан Естебан Палензуела, топлотниот бран што го имавме овој септември е уште еден ефект на климатските промени. Понатаму, тој додаде дека '„Со околу 80 години метеоролошки податоци, се чини дека е интуитивно дека освен разновидноста на климата има и нешто друго» Со други зборови, веројатно е дека малку по малку би можеле да имаме потопла и посува клима.

Летото има тенденција да се протега, така што во последниве години терминот започна да се користи »верочо», Бидејќи се почесто се забележува дека во есенските температури се регистрираат и типични за крајот на летото. Дали на крајот ќе го славиме Божиќ со сода со мраз? Тешко е да се знае, но она што е сигурно е дека температурите стануваат сè повисоки.

Дрвја во есен

Значи, ако чекавте конечно да заврши топлината и да се врати кул, можеби ќе треба да почекаме уште малку.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   џуџиња dijo

  Не знам зошто тие инсистираат да не натераат да веруваме дека 2016 година е најтопла година откако има записи. Со чувство да го слушам, ќе завршам да верувам во тоа. Минатата година слушнав за многу повеќе топлотни бранови низ целиот свет, а во 2016 година имаше неколку пати надминување на екстремните температури. Колку што постојано не бомбардираат со фактот дека сите рекорди се срушени оваа година, тоа не ме оптеретува, јас сум од Мурсија и годинава немав поента за споредба со 2015 година. Се сеќавам на претходното лето како пеколно, со Многу високи температури и дење и ноќе и многу денови по ред, што годинава не се случи, само неколку дена одмор и првите денови од септември, но тоа беа два дена. Зошто тој напор да нè натера да веруваме дека ова лето беше толку жешко?

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Нани.
   Истражувачите ги испитуваат климатските записи од целиот свет и земаат во просек. Со други зборови, иако е точно дека во Шпанија оваа година имавме посвежо лето од минатата, тоа не значи дека глобалната просечна температура оваа година не е повисока од претходната.
   Честитка.