Каква ќе биде пролетта 2017 година?

Цвеќиња во пролет

Денес, 1 март, започнува метеоролошката пролет. Сезона на бои што многу многу ја сакаат, а не толку многу други. Како ќе се однесува времето во текот на овој квартал? Itе врне ли дожд повеќе од вообичаено? Beе биде топло или студено?

Ќе видиме како ќе биде пролетта 2017 година според Државната агенција за метеорологија.

Секој месец, AEMET прави предвидување за следните три месеци користејќи различни модели кои ги земаат податоците од периодот 1981-2010 година. Иако е невозможно со сигурност да се знае какво ќе биде времето, можеме да добиеме идеја со поглед на ова предвидување. Имајќи го ова на ум, да видиме што ни нуди оваа станица:

Температури

Аномалија на температурата во пролетта 2017 година

Слика - АЕМЕТ

Оваа пролет се очекува потопло од нормалното низ цела Шпанија. Ова е нешто што веќе го гледаме во многу делови на земјата, каде што вредностите остануваат помеѓу 5 и 7 степени над нормалното. Така, на пример во јужна Андалузија, овој полуостров, Балеарските острови и Канарските острови, максималните температури може да се движат помеѓу 22 и 24 Целзиусови степени. Во останатите, иако нема да бидат толку високи, тие ќе останат помеѓу 15 и 20ºС.

Без сомнение, тие се многу убави вредности, но тие се повеќе типични за крајот на пролетта / почетокот на летото.

Врнежи

Аномалија на врнежи во пролет 2017 година

Слика - АЕМЕТ

Ако зборуваме за врнежи од дожд, постои поголема веројатност тие да бидат пониски од нормалните на Канарските острови. Во остатокот од земјата, најверојатно, тие ќе останат нормални. Ова значи дека ако во вашата област обично не врне многу дожд, оваа година сигурно нема да падне премногу.

Така, генерално се очекува жешка пролетна сезона, до тој степен што повеќе од една и повеќе од две сигурно ќе се капат во базенот или на плажа пред да дојде летото и да се исушат.

Имајте добра пролет.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.