Каква ќе биде зимата?

Снег на дрво

Зимата е сезона што обично ја поврзуваме со ладни, снежни предели, настинки, снежни спортови. Но, се чини дека малку по малку есента се издолжува, дека подоцна доаѓаат неколку дена во кои се регистрираат ниски температури, но дека наскоро тие минуваат и пролетта се враќа. Тогаш, каде е тој студ што нè тресеше секој пат кога ќе излезевме на улица? Дури се чини дека студените бранови што ги имаме сега не се како порано.

Во оваа статија ќе разгледаме како беше зимата 2017 година и како би можело да биде во следните неколку години. Кога доаѓа зимата? Ајде да го видиме.

Кога доаѓа зимата?

Започнува зимата за вегетацијата

¿Кога ќе започне зимата? Зимата е сезона која многумина ја очекуваат. По многу жешко лето, обично се посакува што побрзо да пристигнат најстудените месеци од годината. Иако тие можат да ни донесат некои други болести, како што се грип или настинка, во текот на оваа сезона ние навистина сакаме да излеземе на улица или село и да уживаме во зимските спортови.

Но, кога доаѓа зимата? Добро тоа ќе зависи од која хемисфера на планетата сте 🙂. Така, ако сте на северната хемисфера, првиот официјален ден е 20 или 21 декември, додека ако сте на јужната хемисфера, тој ден е 20 или 21 јуни.

Резиме на зимата 2017 година

Зима 2018 година

Според податоци на Државната агенција за метеорологија (АЕМЕТ) зимата 2017 година имаше целокупен топол и сув карактер. Просечната температура беше 8,5ºС, што е за 0,6ºС повеќе од просечната за оваа сезона, земајќи ја како референтен период 1981-2010 година. Тоа е тринаесетта најтопла зима од 1965 година и четврта најтопла од почетокот на 2015 век, зад 16-2000, 01-2007 и 08-XNUMX година.

Тие се регистрираа позитивни термички аномалии околу + 1ºС во Галиција, Каталонија, Балеарските острови, Валенсиската заедница, како и во Кантабрискиот, Иберискиот и Централниот систем, југоисточно од Кастилја-Ла Манча и југо-западно од Кастилја и Леон. Во остатокот од земјата, аномалиите беа негативни, помеѓу 0 и -1 ° C.

Ако зборуваме за врнежите, тоа беше генерално суво, со просечни врнежи од дожд 20% помалку од вообичаеното, што е 160мм. Декември и јануари беа суви, но во областите на југоисточниот полуостров и Балеарските острови беше многу влажно. На Канарските острови, Екстремадура и централна Андалузија беше суво или многу суво.

Резиме на зима 2016 година

Зима во Толедо

Зимата 2016 година започна на 22 декември 2015 година, а заврши на 20 март. Беше интересно неколку месеци, во кои биле евидентирани записи, и врнежите и температурите.

Врнежи

Според предвидувањата на АЕМЕТ, се очекуваше дека во северната половина на полуостровот ќе врне повеќе од вообичаеното и дека во остатокот од земјата врнежите ќе останат во нормални граници; Со други зборови, ако во вашата област обично не врне дожд, ниту оваа година немаше да има големи промени. Така беше.

Веќе на 11 јануари 2016 година зборувавме за а силно невреме што правеше хаос низ целиот север, особено во Понтеведра, Луго и Коруња. Со денови врнежите не престануваа да паѓаат, поплавуваа улици и предизвикуваа свлечишта, прекини во сообраќајот, па дури и излеани реки. Во овој месец просечните врнежи од дожд беа 90mm, 41% повеќе од нормалното (63мм).

Во февруари имавме уште едно невреме, со бранови до 11,95 км и ветрови што дуваа со голем интензитет, до 170 км на час на север. Овој пат, најпогодени региони беа Сан Себастијан, покрај Галиција. Но, дождовите паднаа силно преку север. Овој месец беше многу влажен, со просечни врнежи од дожд 88mm (вредност 66% повисока од нормалната, што е 53 mm).

Во март врнежите останаа нормални, освен во полуостровниот југоисточен квадрант и на Балеарските острови, кои беа пониски.

Температури

Врнежи и зимски температури 2016 година

Според AEMET, каде што требаше да врне повеќе од очекуваното, ќе биде местото каде што живата во термометарот ќе остане во нормални вредности; наместо тоа, во останатите заедници ќе има 55% веројатност дека тие ќе имаат потопла зима од нормалното. Сфатив како што треба

Во најголем дел да. Во јануари просечната температура беше 9.5ºС (2,3ºС повеќе од нормално, земајќи ја 1981-2010 година како референтен период), со што стана најтопло од 1961 година. Во североисточната половина на полуостровот и во некои делови на југот, термичката аномалија беше нешто пониска, на 1ºС.

Во февруари на источната половина на полуостровот, Балеарските острови и во некои точки на канарскиот архипелаг, температурата е помеѓу 0,5 и 2,5ºC повисоки (референтен период: 1981-2010). Во остатокот од Шпанија, вредностите останаа нормални или малку пониски, особено во планинските области на планините Кантабриа, Сиера Морена, Система Централ и Система Белтико. Максималните температури беа повисоки за 0,2 ° C, а минималните 1,2 ° C повисоки од вообичаените, така дневната термичка осцилација беше помала до она што треба да биде.

Во март, температурите продолжија да ги надминуваат нормалните вредности, особено во источната половина на земјата, вклучително и Балеарскиот архипелаг, југозападниот квадрант и на Канарските острови. Во северозападниот квадрант немаше големи промени.

Каква ќе биде зимата 2018 година? И следните?

Глобално затоплување

Иако денес (11) сè уште е малку рано да се знае каква ќе биде следната зима, најверојатно тоа е исто или многу слично на она што го поминавме, со просечна температура од 8-9ºС, но сè додека датумите не се приближат и не излезат моделите за предвидување, ќе биде тешко да се знае со малку сигурност.

Имајќи предвид дека, според предвидувањата, 2016 година ќе биде најтопла во историјата, дури и надминувајќи ја 2015 година, и дека феноменот Ел Нињо ќе му помогне на живата во термометрите да продолжи да расте, просечната температура веројатно ќе достигне 1,14ºC. Ова значи дека ќе имаме зима која ќе биде станува потопло и посува, особено во медитеранскиот регион.

Сепак, Ел Нињо останува активен помеѓу 8 и 10 месеци, па ако неговите ефекти почнат да се забележуваат во ноември 2015 година, веројатно (не е сигурно) дека во септември 2016 година ќе одиме во неутрална фаза. Но, ова не значи дека рекордни температури не се очекуваат, оттогаш глобалното затоплување е феномен што нема да запреОсвен ако не се преземат навистина ефективни мерки за намалување на емисијата на загадувачки гасови во атмосферата, ниту човечките суштества ќе престанат да ја загадуваат планетата од еден на друг ден. Па дури и така, Треба да поминат 10.000 години за да се опорави планетата.

Значи, можеби ќе завршиме многу сув Божиќ заедно, а особено топло, под синото небо кое ќе има поголема концентрација на стакленички гасови, како јаглерод диоксид.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

76 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Омар Санчез dijo

  ВАORTНО Е ПРОИЗВОДИТЕЛИТЕ ДА ЗНАЕТЕ ЗА КОГА? ЗИМА Е ВЛЕЗИ
  ЗА ОБЕЗБЕДУВАЕ НА НАЈБРЗО

  1.    Моника санчез dijo

   Земјоделците, како и gardубителите на градинарството, мора да ја знаат климата во нивната област за да знаат што можат да растат. Со ова глобално затоплување, ова е сè повеќе непредвидливо.

   1.    Едуард Лопез dijo

    можат ли климатските промени да ги зголемат врнежите во Шпанија?

    1.    Моника санчез dijo

     Здраво Едуард.
     Напротив, тие може да се намалат. Всушност, на Медитеранот, на пример, тие веќе се намалија за 27% и се очекува да продолжат да опаѓаат. Во списанието „Природа“ беше објавена статија за тоа како ќе се промени моделот на врнежи од дожд поради климатските промени. Е оваа.
     Честитка.

   2.    Satu dijo

    Моника, ги зедов овие реченици од твојот напис: «... глобалното затоплување е феномен што нема да запре, освен ако не се преземат навистина ефективни мерки за намалување на емисијата на загадувачки гасови во атмосферата, а ниту човекот е да престане да ја загадува планетата од еден на друг ден. И дури и да е така, ќе требаше 10.000 години за да се опорави планетата ».».

    Од она што го велите се ближи крајот на светот затоа што слепилото на светските лидери не ја скрати емисијата на загадувачки гасови и глобалната просечна температура ќе се зголемува и зголемува се додека не се испржиме буквално. Океаните ќе исчезнат, а животот на копно ќе биде невозможен. Вие исто така потврдувате дека во хипотетичкиот случај дека човештвото престанало да испушта загадувачки гасови во атмосферата, ќе бидат потребни 10.000 години за повторно да закрепне.

    Не знам дали го сфаќате опсегот на вашите изјави, но тие треба да исплашат некого. Се надевам дека јавноста не е вознемирена од вашите изјави.

 2.   Жозе dijo

  Само кажете според малото знаење и според минатата зима и топлината на ова лето оваа зима ќе биде студена и во некои региони ќе видиме снег

  1.    Моника санчез dijo

   Веројатно е кул, да. Ќе видиме.

 3.   Yo dijo

  Сите сте продадени и лажговци, многу глобално затоплување, но ништо не е кажано за географските патеки. За кога ќе престанете да ги тера луѓето да се чувствуваат виновни и да ги осудат своите влади.

  1.    РАЗВОЈОТ dijo

   Ова е мрежа на метеорологија, а не на политика.

 4.   MTT dijo

  Би бил изненаден ако оваа зима беше многу студена, повеќе од што било затоа што имаме неколку кои се многу лесни ... и станува сè помалку студено, на крајот ќе бидеме тропскиот медитеран

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво МТТ.
   Просечната температура во Шпанија веројатно ќе порасне доста, но ќе видиме.
   Честитка.

 5.   Луис dijo

  Не го менувајте времето и ќе видите дека врне повеќе

  1.    Моника санчез dijo

   Секако, ако не загадевме, климата ќе беше многу поинаква. Поздрав Луис.

 6.   дебора dijo

  Се надевам дека е многу студено во Андалузија што е секогаш сончево и веќе сум уморен од толку студена топлина

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Дебора.
   Едвај чекам да заврши летото, а? хех хех Се надевам дека е барем кул.

 7.   џуџиња dijo

  Дека 2016 година ќе биде најжешкото лето во историјата? Па, нема да биде, во 2015 година направивме скара тука во Мурсија, но оваа година не е ни близу до минатата година, одземајќи лабави денови на повисоки температури, но за она на што сме навикнати овде во лето, не знам ни дали сте забележале

  1.    Моника санчез dijo

   Во многу точки е уште посвеж од претходниот, вистина е. Каде живеам (Мајорка), летото беше исто така кул, дури поминавме неколку ноќи без вентилатор. Но, просечната температура на планетата продолжува да расте.

   1.    Микел Видал Барсело dijo

    Здраво Моника од Мајорка, имате апсолутно право, летото беше благо, но дрвјата умираат од жед!
    Штета за сите

    1.    Моника санчез dijo

     Ако е точно. Практично ништо не врнеше, а неколкуте капки што паднаа веднаш испарија. Да се ​​надеваме дека ќе врне сега на есен.

 8.   jose antonio dijo

  прашање ќе биде ладно оваа зима? повеќе од претходниот?

 9.   jose antonio dijo

  здраво прашање, дали оваа зима ќе биде посвежа од минатата?

 10.   Марио dijo

  Дали е веројатно овој зимски снег во Мадрид? (Затоа што ќе биде посвежо)

 11.   Марио dijo

  Дали има повеќе шанси оваа година да падне снег во Мадрид? (Се надевам СНЕГ), го велам затоа што како што велиш може да биде поладно ... се надевам СНЕГ хахахахаха

 12.   gilberto dijo

  Каква ќе биде оваа зима во Далас Тх?

 13.   Моника санчез dijo

  Здраво на сите.
  Невозможно е со сигурност да се знае колку време ќе биде за 3-4 месеци. Она што е познато е дека, доколку се активира феноменот Ла Ниња, Северна Америка ќе биде студена. Всушност, во градовите како Newујорк може да има значителни врнежи од снег.
  Во Шпанија не е познато како ќе влијае овој феномен, доколку се активира. Но, нормалното (или она што беше нормално) е дека по топла зима доаѓа студена или многу студена, особено ако летните температури достигнуваа повеќе или помалку нормални вредности како што беше и оваа година.
  Веднаш штом ќе дознаеме повеќе, ќе ве информираме.
  Честитка.

 14.   Сандра Нахаро Гомез dijo

  Здраво, многу добро, како сум јас Сандра и многу ме интересира предметот зима што живеам во Барселона и би сакал да знам дали ќе биде свеж или не? Или ако барем паѓа снег повеќе од вообичаено во моментот кога имаме повеќе дожд од нормално, патем, не грижете се ако не го добиете тоа во ред бидејќи времето е многу тешко, поздрав

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Сандра.
   Невозможно е да се знае какво време ќе биде, барем сигурно.
   Мора да почекаме и да видиме дали е активиран феноменот Ла Ниња и да видиме дали во Шпанија го забележуваме или не.
   Во принцип, многу се сомневам дека паѓа снег повеќе од вообичаено на исток од полуостровот и Балеарските острови. Силни ветрови треба да доаѓаат од Север (Сибир, на пример) за да бидеме студени во Средоземното море, што се нарекува студено, односно беа забележани температури помали од -4ºС
   Честитка.

 15.   Едуардо dijo

  Погледнете, оваа зима може да биде постудена, минатата зима беше топло иако, дојдоа ладни воздушни маси и падна снег на ниво на морето, но не како во 2015 година, живеам во град во Арагон на 150 метри од нивото на морето и имам видов обилен снег во моето 16 годишно момче дека сум ..

 16.   Виктор dijo

  Тие зборуваат многу за глобалното затоплување, но не велат дека сме во мини ледено доба. Зимите стануваат сè постудени секој пат, особено во Северна Америка и Европа и Азија ...

 17.   Виктор dijo

  Се најдобро?

  1.    Гријандер dijo

   Но, што велиш Виктор.
   Не знаеш ... страшен си

 18.   Роса dijo

  Би сакал да знам дали ќе има многу врнежи од дожд оваа зима. Благодарам многу

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Росио.
   Во принцип би рекол да, но не можете да знаете со сигурност. Dependе зависи од тоа во кој дел од земјата живеете, надморската височина, ветерот итн.
   Informе информираме.
   Честитка.

 19.   ангел dijo

  Здраво, јас сум од Торе Пачеко во провинцијата Мурсија и би сакал да знам дали ќе врне нормално. И, ако температурите под просекот ќе бидат евидентирани во есенско зимско опкружување. И, исто така, сакав да знам дали есента е голема можноста за појава на страшната студена капка ДАНА, благодарам.

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Ангел.
   За жал, не можете да знаете со сигурност.
   Веројатно ќе биде кул и дека ќе бидат забележани нормални или малку високи вредности на врнежи од дожд во земјата, но повеќе не може да се прецизира додека не помине некое време.
   Ние ќе информираме.
   Честитка.

 20.   Мигел dijo

  Каква есенска прогноза имате за југозападниот полуостров? Хуелва Севилја Кадиз и Бадајоз

 21.   c dijo

  Здраво, прашањето за сушата и климатските промени ме плаши и ме обзема многу. Јас сум од град во Сиера де Хуелва, Ароче и би сакал да знам дали ќе имаме дождови претстојната есен, дали ќе биде нормална зима или ќе мора да започнеме да се грижите. Поздрав од овој прекрасен град Хуелва.

 22.   juanma dijo

  Здраво, каква зима се очекува во Сиера Невада, минатото беше неверојатно топло, а не следното ============

 23.   Jerеронимо dijo

  Добро утро, како ќе биде оваа зима во Навара? Itе врне ли дожд повеќе од претходниот? Се надевам дека ќе биде така

 24.   Cristina dijo

  Здраво Ивеам во градот Сагунто, град во Валенсија. Јас сум многу уморен од оваа топлина во последните години и од есенските зими на Чичинабо. Ниту студено, ниту дожд. Најмногу кристална влажност што ги натопува коските. Дека ме ставија во фиоката на заговорниците, јас сум многу горд! Ми се гади од оние проклети хемиски патеки што го пресекуваат дождот кога има многу геанди црни облаци кои треба да врнат (го видов со свои очи) Јас сум многу исцрпен и тажен особено за новите генерации

 25.   Мигел Анхел Санчез ламуела dijo

  Здраво, јас сум од град во Арагон, поточно Алмонацид де ла Сиера и сум загрижен за повеќе од веројатните климатски промени. Се помалку врне, годинава владее страшна суша, изворите се сушат, културите се сушат. Се сеќавам кога бев дете дека врнеше многу повеќе од сега, и паѓаше снег повеќе од сега. Она што не го знам е дека ако таа клима на мојата младост беше правило или исклучок. Нема да прашам за есенската прогноза затоа што ми се допаѓа оваа метеоролошка работа што сметам дека е фасцинантна, колку е комплицирана кога се прави долгорочна прогноза. Калај дожд силно. Сакам што врне поздрав.

 26.   Пако dijo

  Здраво, во ноември ќе го направам Камино де Сантијаго, Французите, дали е можно да се знае колку е часот на северот на Шпанија во ноември?

 27.   Isabel dijo

  Здраво, јас сум од град во Валенсија на околу 20 км. Од плажа ... и ако имам слушнато за укинување или спречување на дожд или избегнување на невреме. Не знам до кој степен е вистина и дали е не знам со каква смисла го прават тоа .... Ви благодарам многу

 28.   Франциско Хавиер Перез Армас dijo

  како ќе се појави зимата во канаринците, особено на западните острови. Благодарам Моника

 29.   Моника санчез dijo

  Здраво на сите.
  Може да биде посвежо од претходното низ целата земја, а веројатно е и поголем дожд доколку Ла Ниња започне. Но, не можете да знаете со сигурност.
  Честитка.

 30.   Салвадор Сегуи dijo

  Добро утро, во Валенсија оваа зима ќе имаме - 3о 4 степени, дали ќе замрзне цитрус?

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Салвадор.
   Не можете да знаете со сигурност. Она што можам да ви кажам е дека во зависност од тоа кое агруми, како што се портокал или лимон, тие добро се држат до благи мразови до -4 ° C.
   Честитка.

 31.   суаокер гаизто dijo

  Совршено се сеќавам дека на тве1 на крајот од минатата зима коментираа во еден од метеоролошките извештаи дека дадоа дека според не знам со кои модели возат, претстојната зима ќе ја надмине претходната, односно претстојната зима ќе беше слична или уште пожешко ……… .. Се надевам дека не се во право

  1.    Моника санчез dijo

   Да се ​​надеваме. Но, ќе видиме што ќе се случи.

 32.   монсе dijo

  Здраво г-ѓа .: Моника Санчез Само сакам да прашам дали оваа година на кого ќе падне снег во регионот на Лагунера
  Само сакав да прашам

 33.   Каталина dijo

  Здраво! Госпоѓо Моника, мило ми е што неколку луѓе се заинтересирани за времето, исто така ме интересира да живеам во Тихуана Баја Калифорнија Норте и е многу суво со топлина, малку дожд, неколку години не врне како порано и летово се искачи повеќе од нормална температура. Се надеваме дека ќе врне затоа што е потребна вода. Со почит

 34.   Филбер dijo

  Здраво госпоѓо Моника, моето сериозно прашање ќе биде ова лето нашата перуанска сиера ќе има дожд или не

 35.   Isabel dijo

  Здраво, како е есенската зима во провинцијата кадиз?

 36.   Дејвид dijo

  Добра ноќ. Имаме моќно невреме во Барселона со многу електрична опрема, која е статична над градот најмалку 5 часа и продолжува. Вистината е дека се цени по многу жежок и сув септември, со температурни рекорди, и покрај фактот дека летото воопшто не беше премногу жешко.

  Следната зима? Кој знае.

  Јасно е дека се повеќе и повеќе се знае за климатологијата, а сега со бесконечноста на алатките што ги имаме на мрежата, покрај постојаните информации. Ние не престануваме да гледаме климатски модели со предвидувања во секое време, дури и постојат климатски модели кои ги одбележуваат трендовите 9 месеци напред, со еволуции на целиот атмосферски систем на секои 6 часа.

  Но, сето ова не гарантира ништо, всушност само ни помага да знаеме или да предвидиме повеќе за климатските трендови на нашата планета, супер компјутерите што ги програмиравме. Но, климата на Земјата има многу повеќе од нумерички предвидувања засновани на податоци собрани за многу краток временски период.Климатските промени да, се разбира. Но, тоа е дека Земјата е во постојани климатски промени веќе 4.500 милиони години.

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Дејвид.
   Многу точно. Климатските промени не се нов настан, тие се суштински дел од планетата.
   Но, сега, благодарение на технологијата, загадувањето и потребата да ги нападнеме неколкуте зелени површини што ни останаа, луѓето се способни да ја променат климата.
   Честитка.

 37.   Дејвид dijo

  Добра ноќ.

  Така е, и никогаш порано во историјата на нашата планета човечкиот фактор не влегол во климатски промени. Влијаевме на климата повеќе од еден век, многу забрзано во последните децении.

  Оваа човечка комбинација со природни фактори како што се факторот Дете-девојка или Сончевиот циклус меѓу многу други, ја прави нашата блиска климатска иднина многу непредвидлива, повеќе отколку што е природно.

  Отворени се многу теории кои одат од една во друга крајност, од леденото доба до пустинската клима. Но, она што е јасно е дека човечкиот фактор е секогаш негативен, контаминацијата на самата планета (единствената што ја имаме) Атмосфера, океаните, Земјата, сè е загадено.

  Ние сме чума, најинтелигентна или не толку, Општеството не може да запре, ние сме многу, се повеќе и повеќе се повеќе се троши. Нашата планета не расте, станува сè помала и помала. Постојат предвидувања кои проценуваат дека во 2050 година ќе бидеме 12.500 милиони човечки суштества. Сега сме нешто повеќе од 7.000, а во 1900 година бевме само 1.600 милиони. Планетата не може да се одржи, општеството ќе пропадне.

  Треба многу да се смениме и се плашам дека нема да се случи. Премногу лични интереси.

  Јас препорачувам Ултиматум на Земјата.

  Честитка.

 38.   Едуардо dijo

  Климатските промени се феномен што може да донесе снежни бури, во лето многу жешко и секоја година е учење, студени бранови во зима и моќни, што ќе направи снежни врнежи во Шпанија да бидат посилни и повеќе можности на ниво на морето, ниски температури во зима, и знаете бури, кои во Шпанија можат да бидат моќни како оние во Барселона, кога многу студен воздух влегува во атмосферата, тоа носи нестабилност, покрај тоа морето е жешко ...

 39.   Микел dijo

  Ако феноменот Ла Ниња предизвикува западни ветрови Во пенизуал Иберика, дали ќе имаме дожд во зима наместо снег на повисоки височини на Пиринеите?

 40.   Луис dijo

  Здраво, би сакал да знам дали температурите ќе се намалат во провинцијата Сиудад Реал и дали ќе врне повеќе. Бидејќи денес е потребно многу, затоа што е срамота да се шета низ планините и да се гледаат суви дрвја.

 41.   Марија dijo

  Здраво Моника :) Едно прашање, алергичен сум на топлина и светлина. Liveивеам во Торис во Валенсија и секоја година е се понеподносливо. Само таа влажност што ги распрснува коските и ќе ги јаде куќите со рѓосување, дури и да не е покрај морето.
  Јас се разболев и затоа потврдив дека алергологот х е на сонце цел ден. Еве, летото заврши на 31-ви во Newујорк оваа година дека излеговме во суспенди и 27 степени и започна на 7 февруари со 20 степени и се зголемуваше. Освен неколку лабави денови што паднаа удар. Моето прашање е.
  Ги гледам прогнозите dl Cantabrian или дури и дека есента веќе пристигна.
  Затоа, би сакал да знам дали климатските промени влијаат само на медитеранската област и на остатокот не толку и тоа? Тука сме со западот. Вчера. Но, никој во ниту една прогноза не го кажува тоа. Тоа е нормално? Бидејќи овде не врне и веќе е летно време и половина, повеќе. Дали ќе завршиме како Африка? Што е тоа што промената не ги засега толку многу и ако имаат дожд? Валенсија станува шпанска Калифорнија. Од егзо во Лос Анџелес има област наречена Валенсија во Санта Кларита и не врне дожд бидејќи тие дури и не знаат ... И започна како аки да се дезертизира малку по малку. Ако аки влијае толку многу, зошто во Медитеранот не започнуваме да садиме дрвја по лице, како што почнаа да прават таму? Во областа на Африка, кокинданте и обвијамент доаѓаат на север, кои постојано се населуваат повторно и жителите на градовите, како и наводнуваат неколку култури и се грижат за дрвјата за да не се изгуби климата. Ви благодарам многу за вниманието. Поздрав од Марија

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Марија.
   Климатските промени влијаат на целата планета, но да, има некои региони каде тие влијаат најмногу. Всушност, во истиот блог коментираме дека климата во Шпанија може сè повеќе да наликува на онаа во Мароко.
   Зошто некои веќе започнаа со есен, а други се уште се со летни температури? Па, за климата да биде еден или друг начин, треба да интервенираат неколку фактори: локација, орографија, надморска височина надморска височина, температура на морето, ветер, сончево зрачење итн., Итн.
   Нормално, кога бура влегува од север или северозапад на полуостровот, таа стигнува до Медитеранот многу излитена, а особено на југ, бидејќи во овие точки, со тоа што се поблиску до екваторот, сончевите зраци се подиректни, па море Медитеранот е секогаш потопол од, на пример, Галициското Море.
   Во врска со вашето последно прашање. Па не знам што да ти кажам. Би сакал да беа засадени дрвја во сите градови и градови, а не толку да се уништуваат шумите. Работите сигурно би биле подобри.
   Поздрав и охрабрување.

 42.   Xavier dijo

  Px метеоролозите не се осмелуваат еднаш и засекогаш да ги осудат постојаните фумигации на кои со години сме биле изложени со цел, меѓу другите, да го елиминираме дождот преку дисперзија на сребрен јодид, оние кои сме астматични и Ние стануваме сè полоши и полоши алергични на недостаток на вода што ни припаѓа на сите нас

 43.   Антигоно Карједонио dijo

  Точно е дека климата се менува, тоа секогаш се правело така, дека човекот влијае на тоа е јасно. Сега кога 100% од климатските промени се антропогени и дека со намалување на емисиите можеме да ја контролираме оваа промена, тие се енормно врвни. Кога главниот одговорен за климата е сонцето. Што има за да испуштаат помалку гасови? да Повеќе може да се обнови? да Промени многу работи? очигледно. Но, ние ја немаме таа моќ да се справиме со времето и повеќе би сакал да не бидам жив кога тоа ќе се случи.

  Патем, СО2 не е загадувачки гас, да не го дезинформираме. Тоа е гасот на животот, оној што ги храни растенијата. Дека има климатски ефект е друга работа.

 44.   Kilian dijo

  СО2 не е загадувачки гас како Nox, Co ... тоа е ефект на стаклена градина.

 45.   Човек dijo

  Itе падне ли снег годинава во Сорија?

 46.   xavi dijo

  Ви благодариме на Моника за разјаснувањата и посветеноста. Ние луѓето ја натоваривме планетата и го жнееме она што го посеавме ... Јас живеам сам, со моето најдобро друштво, моите мачки, во куќа и со камин. Во 2015 година, неколку дена морав да запали го огништето, оваа година ми дава дека ќе биде таму со вазна што ја ставам како украс за летото .... Моите мачки се одлични метеоролози .... тие секогаш се подготвуваат за зима, но тие се неколку години што ги гледам многу „Безгрижно“ од студот.Поздрав од планините.

 47.   Оскар dijo

  Здраво во 2017 година ќе имаме повеќе зима отколку што сме благодарни

 48.   Оскар dijo

  Колку ќе биде ладно во 2017 година, но во што сме. Ви благодариме

 49.   Јован dijo

  леле одлично предвидување

 50.   Локарио dijo

  Здраво, кога ќе започне зимата? Проклети хемтраили и загадувачи на нашата сакана земја Го сакам студениот студ цела година ...

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Локарио.
   Нему не му останува уште многу. На почетокот на октомври се очекува пад на температурите во Шпанија.
   Не грижи се, сè пристигнува. 🙂
   Честитка.

 51.   Пепе dijo

  ВНИМАНИЕ !!!
  Не е исто: да има, да може да има.
  Што да има, да има моќ

 52.   Игдра dijo

  Многу е лесно да се знае дали ќе врне или не.
  Ако небото е сино, нема да врне.
  Ако е сино и се појават облаци, само треба да погледнете, ако контраили почнат да минуваат низ небото, и не мислам на малите контраили оставени од комерцијални авиони кои исчезнуваат како што напредува авионот, туку долгите контраили кои се отвораат и се формира тенок облак ,,,,, збогум на дождот.
  Ако видите дека има облаци и е пред дожд и можете да видите помеѓу јасни и јасни патеки, што знам дека ќе ми ги кажете, на кондензацијата, сигурно тие облаци вода ќе исчезнат. повторно нема дожд.
  Ако треба да се отстранат облаците, јодид од сребро, ако треба да се зголеми температурата во областа, алуминиум.
  Curубопитно, оваа практика е повидлива бидејќи Кастилја ла Манча го смени одгледувањето грозје, страдаше во виналопо од каде што сум, па дури и здруженија на земјоделци, сточари и цивилна гарда на Мурсија, Аликанте, Валенсија, Риоха, Балеарските острови ги осудуваат овие практики.
  И со оглед на она што е кажано за СО2, имаше време кога Земјата уживаше скоро 100% кислород, (смртоносен за сите живи суштества во големи количини), во тоа време температурата на планетата се зголеми толку многу, предизвикувајќи голем пожар. Ништо потоа не порасна. Познат како Сахара, на пример. или пустини, во време на големи количини на СО2, големи џунгли.

  Не верував во тоа. Но, само треба да погледнете во небото.

 53.   Јан dijo

  Мислам дека предвидувањата на АМТ за 2017 година
  тие се поконзервативни од изминатата година.

  Не сакате да ги фатите прстите, сосема нормално.

 54.   ХУАН АНГЕЛ МОРЕНО dijo

  Буритос! Пред да ја земете здраво за готово големата доктрина наметната од глобализацијата, документирајте се!

  Лажна манипулативна теорија за глобалното затоплување! Отсекогаш било лажна! Тоа е срамота!

  Оставивте да бидете изманипулирани, немате идеја!

  Вистината отсекогаш била позната, искрените научници секогаш ја потврдувале. Примарниот агенс што ја модифицира климата на оваа планета е ефектот што hasвездата околу која орбитира има врз своето магнетно поле.

  Сончевите циклуси со мала активност (минимум) го ослабуваат полето, што им овозможува на космичките зраци да стигнат до горните слоеви на атмосферата, генерирајќи азотни оксиди, агенс за производство на облак, менувајќи ја и заматувајќи ја атмосферската транспарентност, со што се лади, година по година, атмосферата, забрзување на млазниот тек и модифицирање на траекторијата на океанските струи. Ова слабеење на магнетизмот на Земјата, исто така, има активирачки ефект врз тектонското поместување, односно ја зголемува планетарната сеизмичност, како и вулканската активност.

  Феноменот на намалена атмосферска транспарентност предизвикан од слаба соларна активност се гледа од 2010 година. Помина доволно време за надминување на топлинската инерција на океаните наспроти новото сценарио. Крајот на неодамнешниот топол период е очигледен и неизбежен. Климата веќе нема да биде како во XNUMX век. Тоа заврши.

  Отсега па натаму, ладењето ќе биде неизбежно ако, како што е планирано, следните соларни циклуси на минимум се случуваат последователно, што е сигурно 95%!

  Дури е многу веројатно дека тоа претставува почеток на следната глацијација, ако еднаш помине овој студен циклус, со времетраење што нема да биде помало од два века, најдолго во холоценот, слаба наклонетост на орбитата на Земјата на нејзината оската не дозволува сончевите зраци да ги топат снегот и мразот акумулиран на териториите на високите географски широчини, бидејќи тие се премногу паралелни со површината на земјата, а Земјата паѓа во ГЛАЦИЈАЦИЈА ОД 100.000 XNUMX ГОДИНИ ВО ВРЕМЕ!

 55.   PEDRO dijo

  Нечиста лага, живеам во Мадрид 20 години, а времето е ужасно, прво нема пролет, две нема есен, три ниту веќе Оваа година 2018 Нема лето, има псевдо-пролет, гомна, наскоро ќе стане Шведска или една од тотално замрзнатите земји, ќе видите дека нема глобално затоплување, има глобално ладење; (

  и сите заговори, Chemtrails и глобално ладење, очигледно ги поддржувам оние што го оставија зрното песок во овие аспекти, што вели г-дин Хуан Анхел Морено, многу, многу точно, препрочитајте што вели
  Ебате НВО!