Како сонцето влијае на времето

Савана со топлина

Сонцето Извор на енергија на живот на Земјата. И покрај тоа што е оддалечено 149,6 милиони километри, тоа има извонредно влијание врз нашата мала планета. Без него, тоа нема да биде ништо повеќе од ладен, карпест балон кој пловеше низ Универзумот.

Но Како сонцето влијае на времето? Каква е врската помеѓу theвездата и земјината топка?

земјиште

Планетата на која живееме има густа атмосфера, толку многу што сончевата енергија што стигнува до нас се губи кога ќе поминеме низ неа. Најштетните зраци, како што се гама зраците, Х и добар дел од ултравиолетовите, не стигнуваат до биосферата благодарение на овој слој што ја опкружува Земјата.

Не примаме иста количина на сончева енергија во сите делови на светот или на секој ден од годината. Во зависност од наклонот на оската на планетата и густината на атмосферата на одредено место, сончевите зраци можат да пристигнат повеќе или помалку слаби, а повеќе или помалку директни. Ова објаснува зошто на половите, местата што се подалеку од сонцето и каде што атмосферата е многу погуста, температурата може да падне на -80 -С или повеќеили во жешки пустини се искачуваат на 60ºС.

Овие варијации предизвикуваат промени во притисокот во атмосферата, формирајќи струи на ветер кои се приклучуваат на океанските струи и произведуваат феномени како урагани, торнада, итн.

Соларни циклуси и временски услови

Слика - Met Office

Сонцето има циклуси од 11 години, во текот на кои може да се забележат повеќе или помалку дамки. Познато е дека што помалку места има, толку постудено ќе биде на планетата Земја. За време на Малото ледено доба, кое се движеше од раниот XNUMX век до средината на XNUMX век, сончевата активност се рефлектираше во сончеви дамки беше многу мала. Овој период на мала активност, познат како Maunder Minimum, што се совпадна со време кога температурите беа многу ниски, претпоставува дека сончевите дамки влијаат на климата.

Дали одиме кон ледено доба?

Постојат многу сомнежи во врска со тоа. Во моментов, ние сме нурнати во период во кој сонцето ја намалува својата активност, и според а студија објавена во списанието Science има околу 15-20% шанси да се појави нов минимум на Маундер.

Во тој случај, глобалната просечна температура би се намалила за 0,1 ° СЕвропа, Азија и Северна Америка се местата каде што ќе бидат најзабележителни, со пад од 0,4 до 0,8ºС. Не би било доволно да се запре глобалното затоплување, но би служело за да се ублажи во споменатите области.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.