Како се формира црна дупка

како се формира црна дупка

Еден од најстрашните елементи во универзумот е црната дупка. Се проценува дека центарот на нашата галаксија е формиран од супер масивна црна дупка. Станува збор за точка, гравитацијата е практично бесконечна и се обидува да „проголта“ сè што е на својот пат. Науката проучуваше како се формира црна дупка и какви се шансите тие да станат поголеми.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме како се формира црна дупка и кои се нејзините карактеристики.

клучните карактеристики

внатре во црна дупка

Овие црни дупки не се ништо повеќе од остатоци од антички starsвезди кои повеќе не постојат. Stвездите имаат тенденција да имаат многу материја и честички, така што имаат голема гравитација. Треба само да видите како Сонцето има 8 планети и други starsвезди кои постојано го опкружуваат. Сончевиот систем постои поради гравитацијата на сонцето. Земјата е привлечена од неа, но тоа не значи дека сме сè поблизу до сонцето.

Многу starsвезди ги завршуваат своите животи во форма на бели џуџиња или неутронски starsвезди. Црните дупки се последната фаза во еволуцијата на овие starsвезди многу поголема од сонцето. Иако луѓето мислат дека сонцето е големо, тој сепак е средна starвезда (дури и мало кога ќе се спореди со другите starsвезди). Ете зошто има starsвезди 10 и 15 пати поголеми од сонцето, и кога ќе престанат да постојат, тие ќе формираат црна дупка.

Ако ниту една сила не може да го запре дејството на гравитацијата, ќе се појави црна дупка, која може да го намали целиот простор и да го компресира додека не се добие нула. Во овој момент, може да се каже дека густината е бесконечна. Со други зборови, количината на материја што може да биде во нула волумен е неограничена. Затоа, гравитационата сила на таа црна точка е исто така бесконечна. Ништо не може да избега од оваа привлечност.

Во овој случај, дури и светлината што ја поседува starвездата не може да избега од гравитацијата и е заробена во сопствената орбита. Поради оваа причина, таа се нарекува црна дупка, бидејќи во овој волумен на бесконечна густина и гравитација, дури ни светлината не може да испушта светлина. Иако гравитацијата е бесконечна само во точката на нула волумен каде што се преклопува просторот, овие црни дупки ја привлекуваат материјата и енергијата едни на други.

Како се формира црна дупка

како се формира црна дупка во вселената

Црните дупки се составени од само многу масивни starsвезди. Кога ќе останат без гориво на крајот од животот, тие пропаѓаат на катастрофален и незапирлив начин, а кога ќе пропаднат, тие формираат бунар во вселената - црна дупка. Ако не се толку големи, материјалот што ги прави може да спречи да се срушат и да формираат starвезда што умира и која едвај испушта светлина: бело џуџе или неутронска везда.

Разликата помеѓу црните дупки е нивната големина. Stвездите се оние кои имаат маса еквивалентна на сончевата и со радиус од десетици или стотици километри. Оние со маса достигната милиони или дури милијарди пати поголема од масата на сонцето се супермасивни црни дупки во јадрото на галаксиите.

Може да има и средни црни дупки, стотици илјади сончеви маси и рани црни дупки формирани на почетокот на универзумот, а нивните маси можат да бидат многу мали. Нивното гравитационо влечење е толку големо што не можат само да избегаат од нејзината привлечност. Ако најбрзата светлина во нашиот универзум не може да се исклучи, тогаш ништо не може да се исклучи.

Сила на црна дупка

галаксии и starsвезди

Иако отсекогаш се сметало дека црната дупка ќе привлече сè околу себе и ќе ја проголта, тоа не е случај. За планетата, светлината и другите материи да ги проголта црната дупка, мора да бидете премногу блиску до него за да ве привлече неговиот центар на активност. Откако ќе стигнете до точка без враќање, влегувате во хоризонтот на настанот, каде што не можете да избегате.

И штом влеземе во хоризонтот на настанот, можеме да се движиме, мора да можеме да се движиме побрзо од светлината. Големината на црната дупка е многу мала. Црна дупка, како што се наоѓаат во центрите на некои галаксии, има радиус до 3 милиони километри. Има повеќе или помалку околу 4 сонца како нашето. Ако црна дупка има иста маса како и нашето сонце, тогаш нејзиниот дијаметар е само 3 километри. Како и секогаш, овие простори можат да бидат страшни, но сè во универзумот е.

Мора да се нагласи дека црната дупка може да ја зароби целата материја и самиот простор-време во неа. Не само што може да фати светлина, туку е центар со таков центар на гравитација што може да го интензивира сè што ќе кажеме. Самата дупка е целосно црна и нема карактеристики. Досега тие не беа во можност да се вратат дома поради големото влијание врз нивната околина. Тие се познати и по огромната енергија што ја ослободуваат.

Затоа, првото изложување на црна дупка се должи на употребата на мрежа на огледала. Овие радиоскопи можат да го мерат зрачењето од вселената. Не покажува кон универзумот како телескоп. За специфично откривање на две црни дупки, користен е флуороскоп. Една од нив е супермасивната црна дупка во центарот на нашата галаксија.

Еволуција на црна дупка

Бидејќи тие се мали и темни, не можеме да ги набудуваме директно. Поради ова, научниците долго време се сомневаа во неговото постоење. Нешто што се знае дека постои, но не може да се види директно. Да се ​​види црна дупка мора да ја измерите масата на регионот на просторот и да барате региони со голема количина на темна маса.

Постојат многу црни дупки во системите на бинарни starвезди. Тие привлекуваат голема маса од theвездите околу нив. Кога ги привлекува овие квалитети, нејзината големина се зголемува и станува поголема. Еден ден, придружната starвезда од која произлегува масата ќе исчезне целосно.

Како што можете да видите, една од најпроучуваните работи во универзумот е како се формира црна дупка. Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за тоа како се формира црна дупка и кои се нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Хозе Алберто Дијаз Рејес dijo

    Мој срдечен поздрав. За мене би било задоволство да соберам дедуктивен резултат кој ни овозможува да потврдиме дека: „Врз основа на основните принципи на релативистичката физика, ефект врз резултатите од простор-времето, што се покажува како теоретска поддршка за да се каже дека космолошкиот модел познат од GRAVASTAR (поконкретно, вашиот постулат за „фазната транзиција на ET“) е ТОЧЕН, и затоа го сочинува РЕШЕНИЕТО на космолошкиот проблем на „Сингуларноста во настаните од гравитациониот колапс“. Може ли да ви го испратам описниот текст? Со почит, Хозе