Како се формира бура

Бура

Бура. Прекрасен збор што сакате да го слушате на крајот на летото, особено ако врнежите биле слаби. Тие ги носат долгоочекуваните дождови, но може да одземат и часови светлина, носејќи облачно небо.

Меѓутоа, ако се воспостават соодветни услови, тие можат да станат потенцијално деструктивни метеоролошки појави, како што се екстратропски циклони, чии ветрови можат да дуваат со повеќе од 119 км на час. Известете не како се формира бура.

Индекс

Како се формираат бури?

Циклон

Бури, зони со низок притисок или циклони, како што понекогаш се нарекуваат, се формираат во зоната на интертропска конвергенција (ITCZ), кога студениот фронт се пресекува на топол. Притоа, воздушната маса се загрева, ротира и завршува заробена во неа. Овој заробен топол воздух се нарекува сквол, кој ротира во насока на стрелките на часовникот во Северната хемисфера, или спротивно од стрелките на часовникот во Јужната хемисфера.

Тие се поврзани со силни ветрови y атмосферска кота, што го покрива небото со облаци.

Видови бури

Ураганот Катрина

Се разликуваат неколку видови бури:

 • Тропски циклон: познати како тропски бури, урагани и тајфуни, тие се циклони кои се формираат во нормално тропски океани. Тие имаат силна површина со низок притисок на површината и висок притисок висок во атмосферата. Тие произведуваат ветрови од 120 км на час или повисоки.
 • Екстратрапски циклон: Се формира на географски широчини поголеми од 30º и е составен од две или повеќе маси на воздух.
 • Суптропски циклон: тоа е циклон кој се формира на географски широчини близу до екваторот.
 • Поларен циклон: овој циклон се развива многу брзо, за само 24 часа. Дијаметар е неколку стотици километри и има силен ветер, иако помалку интензивен од ураганите.
 • Мезоциклон: тоа е вртлог на воздух со дијаметар од приближно 2 до 10 км, кој се формира во рамките на еден вид бури познати како супер клетки. Кога облакот паѓа, брзината на вртење се зголемува во долните слоеви, така што се формира облак од инка што може да доведе до торнадо.

Бурите се многу интересни појави, зарем не мислите?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ентони dijo

  Здраво, прочитав дека „Овој топол воздух што е заробен се нарекува клеча, која ротира во насока на стрелките на часовникот во Северната хемисфера, или во спротивно на јужната хемисфера“.
  Ако не сфатам погрешно, антициклоните во Северната хемисфера ротираат во насока на стрелките на часовникот.
  Секако дека има нешто што ми бега, но не сум далеку од разбран за оваа тема.