како се формирале океаните

формирање на мориња

Низ историјата се прашувале како се формирале океаните. На почетокот на XNUMX век, се веруваше дека Земјата и другите планети се направени од материјал изваден од сонцето. Сликата на земјата блеска до жешка, а потоа постепено се лади. Откако се олади доволно за водата да се кондензира, водената пареа во топлата атмосфера на Земјата се претвори во течност и почна да врне силен дожд. По години од овој неверојатен дожд од врела вода, потскокнување и татнеж додека удира во топлата земја, басените на грубата површина на Земјата конечно се изладија доволно за да ја задржат водата, се наполнија и на тој начин формираа океани.

Дали навистина вака се формирале океаните? Во оваа статија детално го објаснуваме.

како се формирале океаните

кога се наполнија морињата

Денес, научниците се убедени дека Земјата и другите планети не настанале од Сонцето, туку од честички кои се здружиле во исто време кога Сонцето се развило. Земјата никогаш не ја достигнала температурата на сонцето, но стана доста жешко поради енергијата на судир на сите честички што го сочинуваа. Толку многу што неговата релативно мала маса првично не можеше да ја задржи атмосферата или водена пареа.

Или слично, цврстите материи на оваа новоформирана Земја немаат ниту атмосфера ниту океан. Од каде доаѓаат?

Се разбира, водата (и гасот) се лабаво врзани за карпестиот материјал што го сочинува цврстиот дел од планетата. Внатрешноста станува се пожешка и пожешка како што цврстиот дел станува се позатегнат под силата на гравитацијата. Гасот и водената пареа се исфрлаат од нивната претходна поврзаност со карпата и ја оставаат цврстата материја зад себе.

Меурчињата што се формираа и се акумулираа направија хаос на младата Земја, додека ослободената топлина предизвика насилни вулкански ерупции. Ниту една капка течна вода не паднала од небото многу години. Тоа е повеќе како водена пареа, која се крева од кората и потоа се кондензира. Океаните се формираат одозгора, а не одоздола.

Она за што геолозите не се согласуваат денес е стапката со која се формираат океаните. Дали сета водена пареа исчезна за околу милијарда години за океаните да бидат со големина како што се денес од почетокот на животот? Или тоа е бавен процес во кој океанот растел и продолжува да расте во текот на геолошкото време?

врне во морето

како се формирале океаните

Оние кои мислат дека океаните се формирале рано во играта и оттогаш останале константни по големина, истакнуваат дека континентите се чини дека се трајна карактеристика на Земјата. Во минатото, кога се сметаше дека океаните се многу помали, се чинеше дека не се многу поголеми.

Од друга страна, оние кои веруваат дека океанот постојано расте, истакнуваат дека вулканските ерупции сè уште исфрлаат големи количини на водена пареа во воздухот: водената пареа доаѓа од длабоките карпи, а не од океанот. Дополнително, постојат морски планини во Тихиот Океан чии рамни врвови можеби биле на ниво на морето, но сега се стотици метри под нивото на морето.

Можеби може да се постигне компромис. Се претпоставува дека додека океаните се издигнуваат, тежината на стоечката вода предизвикува колапс на морското дно. Односно, според оваа хипотеза, океанот станува се подлабок, но не и поширок. Ова би можело да го објасни постоењето на овие потопени океански висорамнини, како и постоењето на континенти.

Тектонски плочи

како се формирале раните океани

Формирањето океани на Земјата е индиректен резултат на конвективните процеси во мантија што ја разбиваат кората. Сè започнува со притисокот што магмата го врши на површината. Овој притисок предизвикува прво слабеење на земјината кора, а потоа и нејзино пукање. Иако притисокот што го врши магмата има приближно вертикална ориентација, од оската на максимален притисок на магмата се создава хоризонтална сила која ја крши кората. Како резултат на тоа, се формираат обемни пукнатини кои се шират со текот на времето.

Како што масите на кората полека се распаѓаат, површината постепено тоне и се формираат големи вдлабнатини (поради напрегањата на раздвојување). Вулканска активност се јавува во овие вдлабнатини (каде што магмата веќе има потенцијал да избега), а со текот на времето како што вдлабнатините се зголемуваат во ширина, тие се полнат со вода, на крајот формирајќи големи водни тела какви што ги знаеме. Како морето и океанот. Кога вулканот е покриен, тој станува дното на океанот, а вулканските гребени долж пукнатините се нарекуваат средноокеански сртови. Пукнатина е голема површина на отворање, одвојување, пукање и пукнатини во земјината кора.

Некои мистерии за тоа како се формирале океаните

Хипотезата дека далечните метеорити и комети се полни со вода бара сложени процеси на гравитационо влијание помеѓу џиновските планети и овие небесни тела за да ги донесат овде од нивните далечни орбити. Лорет Пиани и тим од Националниот центар за научни истражувања (CNRS, француски акроним) и Универзитетот во Лорен (Франција) тие се обидоа да покажат уште една предложена можност да објаснат зошто се работи за сината планета.

Земјата била направена од мешавина на материјал од маглината од која настанал Сончевиот систем. „Денес знаеме дека копнените планети, вклучително и Земјата, не се формирале одеднаш, туку се собрале од стотици небесни тела“, објасни Џозеп Марија Тери, главен истражувач на Групата за мали објекти и метеорити во Институтот за вселенски науки Гоу. CSIC).-IEEC), во Барселона. „Објектите што ја формираат земјата ќе се формираат многу поблиску до Сонцето, а 80 до 90 проценти ќе бидат енстатитни хондрити [чии најзастапени минерали] или заеднички“, додаде тој.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за тоа како се формирале океаните.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)