Како се формираат орографски облаци

орографски облаци

Сигурно сте виделе многу пати додека патувате со автомобил и тие ќе го привлечат вашето внимание, серија облаци кои се формираат и околу врвот на планините. Дали се јавувањата орографски облаци и го добиваат ова curубопитно име затоа што нивното создавање се должи на орографијата на теренот толку типичен за планините.

Орографските облаци се создаваат кога а топла и влажна воздушна маса на патот наидува на планина и е принуден да се искачи на многу постудени слоеви. Во тој момент, водена пареа се кондензира и се формираат оние спектакуларни кои ги опкружуваат планините. Како aубопитен факт, врвот на Монт Еверест е секогаш опкружен со орографски облаци.

Овие облаци се многу чести и во други области како што се Андите кога дуваат западни ветрови кои доаѓаат од Тихиот океан. Друга област каде што секогаш ќе најдете орографска формација на облак е во северозападниот дел на САД. Овие места каде обично се наоѓаат овие типови на облаци може да ги имаат до 2,500 мм на врнежи годишно во форма на вода или снег.

формирање на орографски облак

 

Овие орографски облаци секогаш тие се заглавени на врвот на планините каде што се формирани. Што се однесува до големината на овие облаци, ги има во сите форми. Мали кои покриваат дел од планината до огромни наметки кои го покриваат целиот самит. Орографските облаци обично имаат целосно рамен облик, иако кога дува ветер може да имаат облик на вител, особено во највисокиот дел на планината.

Се надевам дека го најдовте овој напис за формирање на орографски облаци и дека отсега, секогаш кога ќе го видите, ќе знаете како се формираат и создаваат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.