Како се формираат зраците

како се формираат зраците на небото

Луѓето отсекогаш биле фасцинирани од гром. Тоа е моќно природно електростатско празнење. Обично се јавува за време на електрични бури кои генерираат електромагнетни импулси. Ова празнење на молња е придружено со емисија на светлина наречена молња и звук наречен гром. Сепак, многу луѓе не знаат како се формираат зраците.

Затоа, ќе го посветиме овој напис да ви каже како се формираат зраците и кои се различните типови на годината.

клучните карактеристики

како се формираат зраците

Испуштањето на молња е придружено со емисија на светлина. Оваа емисија на светлина се нарекува молња и е предизвикана од премин на електрична струја што ги јонизира молекулите во воздухот. Веднаш потоа, свири звук наречен Гром, развиен од ударни бранови. Произведената електрична енергија поминува низ атмосферата, ја загрева атмосферата, предизвикува брзо проширување на воздухот и создава чудна бучава од земјата. Зраците се во плазма состојба.

Просечната должина на зракот е околу 1.500-500 метри. Интересно, во 2007 г. најдолгиот удар на гром што е забележан се случил во Оклахома, достигнувајќи должина од 321 километарНа Молња обично патува со просечна брзина од околу 440 километри во секунда, до 1.400 километри во секунда. Потенцијалната разлика е мојот милион волти во однос на земјата. Затоа, овие зраци имаат голема опасност. Околу 16 милиони бури од гром се регистрираат низ целата планета секоја година.

Најнормално е што меѓу различните видови зраци, тие се произведуваат од позитивни честички во земјата и негативни честички во облаците. Ова се должи на вертикалниот развој на облаците наречен кумулонимбус. Кога кумулонимбусниот облак ќе достигне тропопауза (последната област на тропосферата), позитивните полнежи во облакот се одговорни за привлекување негативни полнежи. Ова движење на електрични полнежи во атмосферата формира зраци. Обично формира ефект напред и назад. Тоа се однесува на ставот дека честичките веднаш се креваат и се враќаат за да предизвикаат паѓање на светлината.

Молња може да генерира 1 милион вати моментална моќност, што е споредливо со нуклеарна експлозија. Дисциплината задолжена за проучување на молњите и с everything што е поврзано со метеорологијата се нарекува наука за земјата.

Како се формираат зраците

молњи

Како започна електричниот шок останува контроверзно прашање. Научниците с yet уште не успеале да утврдат која е основната причина. Најпознати се оние кои велат дека атмосферските нарушувања се причина за потеклото на видовите молња. Овие нарушувања во атмосферата се должат на промените на ветерот, влажноста и атмосферскиот притисок. Премногу се дискутира за влијанието на сончевиот ветер и акумулацијата на наелектризирани сончеви честички.

Мразот се смета за клучна компонента на развојот. Тоа е затоа што тој е одговорен за промовирање на одвојување на позитивните и негативните полнежи во кумулонимбусниот облак. Молња, исто така, може да се произведе во облаци од пепел од вулкански ерупции, или може да биде резултат на прашина од насилни шумски пожари што може да генерира статички полнежи.

Во претпоставката за електростатско воведување, се смета дека електричниот полнеж е управуван од процес за кој луѓето с yet уште не се сигурни. Одвојувањето на полнежите бара силен нагорен проток на воздух, кој е одговорен за носење на капките вода нагоре. На овој начин, кога капките вода ќе достигнат поголема надморска височина каде што околниот воздух е постуден, ќе дојде до забрзано ладење. Нормално, овие нивоа се супер ладат на температури од -10 и -20 степени. Судирот на кристали од мраз формира комбинација на вода и мраз, наречена град. Судирот предизвика пренесување на лесен позитивен полнеж на кристалите од мраз и мал негативен полнеж на град.

Струјата ги турка полесните кристали мраз нагоре и предизвикува таложење на позитивни полнежи во задниот дел на облакот. Конечно, ефектот на Земјината гравитација предизвикува град да падне со негативен полнеж, бидејќи град станува потежок како што се доближува до центарот и дното на облакотНа Поделбата и акумулацијата на полнежот продолжува се додека потенцијалот не стане доволен за да започне празнење.

Друга хипотеза за механизмот на поларизација има две компоненти. Ајде да видиме кои се тие:

 • Падот на мразот и капките вода стануваат поларизирани кога ќе паднат во природното електрично поле на земјата.
 • Честичките мраз што паѓаат се судираат и се полнат со електростатска индукција.

Како се формираат зраците и нивните различни типови

видови на карактеристични зраци

 • Најчестиот молња. тоа е најчесто забележано, познато како ремен молња. Ова е видливиот дел од следењето на зраците. Повеќето од нив се појавуваат во облакот и затоа не можат да се видат. Ајде да видиме кои се главните видови зраци:
 • Облак-земја молња: таа е најпознатата и втората најчеста. Тоа е најголемата закана за животот и имотот. Може да удри во земјата и да се испушти помеѓу кумулонимбусниот облак и земјата.
 • Перл Реј: ова е молња облак-земја што се чини дека е поделена на серија кратки, светли делови.
 • Молња од стакато: е уште една краткотрајна молња од облак до земја и се чини дека е единствениот блесок. Обично е многу светло и има значително влијание.
 • Вилушкав зрак: тоа се оние зраци од облак до земја што покажуваат разгранување на нивниот пат.
 • Облачно молња: тоа е празнење помеѓу земјата и облакот што започнува со почетен удар нагоре. Поретка мора.
 • Молња од облак до облак: се јавува помеѓу области кои не се во контакт со земјата. Обично се случува кога два одделни облаци генерираат разлика во електричниот потенцијал.

Се надевам дека со овие информации можете да научите повеќе за тоа како се формираат зраците, нивните карактеристики и различните видови што постојат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.