Како се формираат вулканите

ерупции

Вулканот е геолошка структура каде магмата се издига од внатрешноста на земјата. Овие обично имаат потекло во границите на тектонските плочи, кои се резултат на нивното движење, иако има и таканаречени жаришта, односно вулкани лоцирани таму каде што нема движење помеѓу плочите. Да знае како се формираат вулканите Нешто е покомплицирано и, според тоа, ќе го објасниме во оваа статија.

Ако сакате да знаете како се формираат вулканите, ова е вашиот пост.

Како се формираат вулканите

делови од вулкан

Вулкан е отвор или руптура во земјината кора преку која магмата или лавата се испуштаат од внатрешноста на земјата во форма на лава, вулкански пепел и гас при високи температури. Тие обично се формираат на работ на тектонските плочи. Формирањето на вулканите има различни процеси:

 • Вулкани со континентални граници: Кога се случува процес на субдукција, океанските плочи (со поголема густина) ги потчинуваат континенталните плочи (помалку густи). Во тој процес, субдуктираниот материјал се топи и формира магма, која се издига низ пукнатините и се исфрла надвор.
 • Средно-океански грбен вулкан: вулканот настанал кога тектонските плочи се одвојуваат и формираат отвор преку кој магмата произведена во горната обвивка се движи од конвенционалните океански струи.
 • Вулкани на жешка точка: вулканите произведени од растечките столбови на магма што ја пресекуваат земјината кора и се акумулираат на морското дно за да формираат острови (како Хаваите).

Услови за обука

Општо земено, можеме да кажеме дека вулканите можат да имаат различни типови во зависност од одредени карактеристики на нивното формирање (како што е локацијата или точниот процес), но одредени аспекти на вулканската формација се основа на сите вулкани. Вулканот е формиран вака:

 1. На високи температури, магмата се формира во внатрешноста на земјата.
 2. Се искачи на врвот на земјината кора.
 3. Еруптира низ пукнатини во земјината кора и низ главниот кратер во форма на ерупции.
 4. Пирокластичните материјали се акумулираат на површината на земјината кора за да го формираат главниот вулкански конус.

Делови од вулкан

како се формираат вулканите

Откако настанал вулканот, наоѓаме различни делови што го формираат:

 • Кратер: тоа е отворот што се наоѓа на врвот и преку него се исфрла лава, пепел и сите пирокластични материјали. Кога зборуваме за пирокластични материјали, мислиме на сите фрагменти од вулканска огнена карпа, кристали од различни минерали, итн. Постојат многу кратери кои се разликуваат по големина и форма, иако највообичаено е дека се заоблени и широки. Постојат некои вулкани кои имаат повеќе од еден кратер.
 • Котел: тоа е еден од деловите на вулкан кој честопати е доста збунет со кратерот. Сепак, тоа е голема депресија што се формира кога вулканот ги испушта скоро сите материјали од својата комора за магма при ерупција. Калдерата создава нестабилност во вулканот на животот што недостасува за нејзината структурна поддршка.
 • Вулкански конус: тоа е акумулација на лава што се зацврстува додека се лади. Исто така дел од вулканскиот конус се сите пирокласти надвор од вулканот кои се создаваат со ерупции или експлозии со текот на времето.
 • Пукнатини: се пукнатините што се случуваат во областите каде што магмата е исфрлена. Тоа се процепи или пукнатини со издолжена форма што даваат вентилација во внатрешноста и се одвиваат во областите каде што магмата и внатрешните гасови се исфрлаат кон површината.
 • Камин: тоа е канал преку кој се поврзани магматската комора и кратерот. Тоа е местото на вулканот каде што лавата се спроведува за нејзино исфрлање. Уште повеќе, и гасовите што се ослободуваат за време на ерупција минуваат низ оваа област.
 • Дајкови: Тие се огнени или магматски формации кои се во облик на цевка. Тие минуваат низ слоеви на соседните карпи, а потоа се зацврстуваат кога температурата паѓа.
 • Домо: Тоа е акумулацијата или насипот што се создава од многу вискозна лава и која добива кружна форма. Оваа лава е толку густа што не може да се движи бидејќи силата на триење е премногу силна со земјата.
 • Магматска комора: Тој е одговорен за акумулација на магмата што доаѓа од внатрешноста на Земјата. Обично се наоѓа на големи длабочини и е депозит што складира стопена карпа позната како магма.

Вулканска активност

како се формираат вулканите од почетокот

Во зависност од активноста во фреквенцијата со која вулканите имаат ерупции, можеме да разликуваме различни видови вулкани:

 • Активен вулкан: се однесува на вулкан кој може да еруптира во секое време и е во мирување.
 • Заспани вулкани: Тие покажуваат знаци на активност, кои обично вклучуваат фумароли, топли извори или оние што долго време спиеле помеѓу ерупциите. Со други зборови, за да се смета за неактивен, мора да поминале векови од последната ерупција.
 • Изгаснат вулкан: Мора да поминат илјадници години пред вулканот да се смета за исчезнат, иако тоа не гарантира дека ќе се разбуди во одреден момент.

Како се формираат вулкани и ерупции

Ерупцијата е една од главните карактеристики на вулканите, која ни помага да ги класифицираме и проучуваме. Постојат три различни механизми на вулканска ерупција:

 • Ерупција на магма: гасот во магмата се ослободува поради декомпресија, што резултира со намалување на густината, што овозможува магмата да еруптира нагоре.
 • Фреатомагматска ерупција: се јавува кога магмата доаѓа во контакт со вода за да се излади, кога тоа ќе се случи, магмата експлозивно се крева на површината и магмата се разделува.
 • Фреатична ерупција: Се јавува кога водата во контакт со магмата испарува, бидејќи околната материја и честичките испаруваат, останува само магмата.

Како што можете да видите, вулканите се многу сложени и често ги проучуваат научниците за да се обидат да ги предвидат нивните ерупции. Се надевам дека со овие информации можете да научите повеќе за тоа како се формираат вулканите и кои се нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.