Како работи термометар со жива?

како работи термометар со жива

Термометрите со жива постојат веќе подолго време и сè уште денес. Во скоро секоја куќа беше достапен термометар со жива. Со текот на времето тие се прекинати, бидејќи беше откриено дека може да биде многу опасно ако се расипе. Постојат многу луѓе кои не знаат добро како работи термометар за жива. Ова е една од причините зошто е исто така забранета бидејќи не надоместува заради нејзината опасност и ризик при користење.

Затоа, во оваа статија ќе ви покажеме како работи термометар со жива.

Главни карактеристики на живите термометри

Тоа е инструмент за мерење на температурата кој се состои од сијалица од која се протега потенка цевка направена од стакло. Во внатрешноста на сијалицата е металната жива. Овој конкретен метал е избран бидејќи неговиот волумен се менува во зависност од температурата. Тој Инструментот има броеви што ги означуваат температурните вредности. Во зависност од овие вредности, волуменот ќе се зголеми или падне. Овој метал се користеше за да може да има поголем објект при промена на неговиот волумен и подобро да ги изрази податоците.

Со оглед на неговата леснотија и ефикасност кога станува збор за мерење на температурите, таа стана многу распространета алатка низ целиот свет. Тој цена на термометар за жива тоа беше прилично прифатливо за целото население. Науката што ја проучува температурата позната како термологија беше неверојатно напредната благодарение на термометарот со жива. Опсегот на температури што може да биде домаќин е доста голем.

Како работи термометар со жива

користете го термометарот

Откако ќе дознаеме што е овој вид алатка ајде да видиме како работи чекор по чекор. Меркурните термометри имаат броеви кои означуваат температурни вредности. Овие броеви се мерат со многу тенка линија што е нацртана во центарот. Оваа линија е одговорна за означување на вредноста на температурата што се мери. Ако сакаме да го искористиме за да ја знаеме телесната температура, најнормално е да ја поставиме сијалицата под јазикот, во ректумот или во пазувите. На овој начин, можеме да провериме дали има треска со мерење на телесната температура.

Ајде да погледнеме чекор по чекор како работи термометар со жива:

 • Чистење на сијалицата: Пред сè, исчистете ја сијалицата на металниот дел од термометарот со памучна подлога што е натопена во антисептички алкохол. На овој начин, можеме да го дезинфицираме делот што најмногу ќе дојде во контакт со нашето тело.
 • Ние енергетски го активираме термометарот за жива: За да го направите ова, ние мора да го користиме од спротивната страна на сијалицата. Благодарение на ова движење можеме да направиме кој било остаток од жива да остане опаѓан и да гарантираме дека посочената температура е точна.
 • Го ставаме термометарот во пазувите: сијалицата мора да биде точно во центарот на пазувите за да може добро да ги измери температурните вредности. Следно, ја оставаме раката во скутот без да ја поместуваме додека дозволуваме температурата да ја зголеми живата и провериме дали имаш треска.
 • Чекаме околу пет минути: приближно времето потребно за да се зголеми живата и да се покаже температурата на телото. Важно е добро да го одредиме времето кога сме со термометарот, бидејќи на овој начин ќе избегнеме да го отстраниме предвреме.
 • Протресете го повторно: За повторно да ја намалиме живата, мора повторно да го тресеме термометарот. Конечно, идеалот е да се задржи добро во својот случај за да не се расипе. Знаеме дека металот од жива е токсичен, а стаклото е прилично кршливо. Интересно е и повторно да се дезинфицира со алкохол пред да се чува.

Како да прочитате термометар со жива

како се користи термометар за жива

Вие не само што треба да знаете како работи термометар за жива, туку и да знаете како да ги интерпретирате податоците. За да го направите ова, мора да научите да го читате правилно. Откако чекавме пет минути да се зголеми температурата, го отстрануваме термометарот и ја набудуваме централната линија. Токму оваа линија ни помага да ја посочиме телесната температура. Во зависност од вредноста што ја имаат, знаеме дали имаме треска или не.

Важно е да го поместите термометарот нежно бидејќи ако живата не се гледа јасно, тој мора да се помести. Ако линијата надмине 37 степени, знаеме дека имаме треска. Ако помине само неколку десетини, нема потреба да се грижите. Ако температурата е близу 40 степени, најдобро е повторно да ја измерите температурата или веднаш да одите на лекар.

Како работи термометарот на живата: Што да сторите ако се скрши

Еден од основните аспекти е да знаете што да направите кога ќе се расипе термометар со жива. Ако поради некоја несреќа се излизне од нашата рака и падне на земја, кршејќи го стаклото, мора да имаме протокол за акција. Идеалот е проветрете ја целата околина што е можно повеќе за да избегнете дишење токсични испарувања. Овој метал е токсичен ако се вдише и може да предизвика оштетување на мозокот, проблеми со кожата, стомачни проблеми итн.

Пред да продолжите да ги собирате малите топчиња од жива што се формираат кога ќе се расипе термометарот, мора да ставиме маски и ракавици за да се заштитиме да не дишат испарувањата. Исто така, секој контакт со кожата може да доведе до полоши проблеми. Затоа, идеално е да се соберат и добро проверат дали се собрани сите бисери од жива.

Воопшто не се препорачува остатокот од живата да се испушти во тоалетот, бидејќи непотребно загадува повеќе од 1000 литри вода.

Алтернативи на овие термометри

алтернативи на термометарот за жива

Постојат уште неколку интересни алтернативи на термометарот за жива, бидејќи денес не е комерцијално достапен. Ајде да видиме кои се главните сорти:

 • Дигитален термометар: Тој е оној што се користи со истите упатства како термометар со жива.
 • Инфрацрвен термометар: прави отчитување на температурата низ зраците што ги емитира кожата. Тие се безопасни за здравјето.
 • Бебешки термометри: Тие се термометри од типот цуцла што можеме да ги искористиме за да откриеме дали нашите деца имаат треска.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за тоа како работи термометар со жива.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.