Како работи компасот?

ориентација

Компасот отсекогаш бил интригантен објект, често поврзан со авантура, истражување и на отворено. Некогаш првенствено го користеле морнарите и истражувачите на нивните патувања низ светот или ловците на богатство кои барале скриени богатства. Меѓутоа, во модерните времиња, компасот еволуираше надвор од тоа да биде обична алатка за навигација. Денес, авантуристите често го користат за време на курсевите за ориентација, додека патниците на бродови и авиони го користат за да се ориентираат. Многу луѓе не знаат како функционира компасот.

Затоа, ќе го посветиме овој напис за да ви кажеме како функционира компасот, неговите карактеристики и аспекти што треба да се земат предвид.

што е компас

компас на мапи

Компасот е инструмент кој работи користејќи го магнетното поле на Земјата. Составен е од магнетизирана игла која е суспендирана на стожерот, овозможувајќи му да се ротира слободно. Северниот пол на иглата е насочен кон магнетниот северен пол на Земјата и, како резултат на тоа, Компасот може да се користи за одредување на насоката на магнетниот север. Движењето на иглата е под влијание на магнетните сили што се вршат врз неа од магнетното поле на Земјата, предизвикувајќи таа да се усогласи со насоката на полето. Затоа, со користење на компасот, може точно да се одреди сопственото лежиште и да се движите низ непознат терен.

Познавањето за тоа како функционира компасот е од клучно значење при навигацијата на отворени области, особено во време на криза или кога GPS конекција не е возможна. Кардиналните насоки и користењето на откос и вперената игла се суштински вештини за преживување доколку одлучите да излезете во дивината во потрага по авантура.

Функционалноста на компасот одамна е мистерија, но неговата внатрешна работа е прилично едноставна. Компасот работи врз основа на интеракцијата помеѓу магнетното поле на Земјата и малата магнетна игла во внатрешноста на уредот. Оваа игла е суспендирана на таков начин што овозможува слободно движење и усогласување со магнетниот северен пол на Земјата. Следејќи ја ориентацијата на иглата, Корисникот може да ја одреди сопствената насока во однос на магнетниот север.

Како работи компасот?

Како функционира компасот за да се ориентирате?

За децата е типично да се сомневаат во механиката на компасот кога првпат ќе се сретнат со него. За среќа, објаснувањето на функционалноста на компасот е прилично едноставно. Компасот работи поради магнетното поле на Земјата. Затоа, едноставен магнетен компас, каков што често го носат планинарите и планинарите, работи на едноставен принцип. Подвижна игла во внатрешноста на компасот реагира на магнет, кој всушност е Земјата. Тоа е затоа што нашата планета содржи значително количество железо и затоа е магнетна. Малата подвижна игла на компасот го користи ова својство за да го покаже правецот на север и југ.

Сепак, важно е да се забележи дека овој механизам работи само ако компасот не е многу блиску до други магнети. Иглата на компасот обично е изработена од магнетен челик и генерално обезбедува приближување на насоката на север, иако не со целосна точност. Сепак, овој инструмент е многу корисен за брзо ориентирање. За оптимална функционалност, од витално значење е иглата да биде монтирана со минимално триење за да се осигура дека се движи непречено. Ако иглата не е правилно монтирана, може да предизвика стрелката неточно да ја означи насоката на север.

Механиката зад магнетните полиња на Земјата е сложена тема. Кратко објаснување ја вклучува идејата што ја има Земјата цврсто железно јадро во неговиот центар што е опкружено со стопен метал. Движењето на овој течен метал создава електрични струи кои го генерираат магнетното поле на планетата. Ова магнетно поле е она што ја штити Земјата од штетниот сончев ветер и сончевото зрачење што инаку би ја загрозило нашата планета.

Однесување со игла

како работи компасот

За да навлеземе подлабоко во механиката, објаснувањето за однесувањето на иглата на компасот, секогаш насочена кон север, е донекаде сложено. Магнетните полови на Земјата и придружното магнетно поле помагаат да се ориентира иглата. Негативниот магнетен пол на Земјата е најсилен во близина на неговиот географски северен пол, принудувајќи ја иглата на магнетниот компас да ја означи насоката на вистинскиот север. Во суштина, Иглата на компасот е сама по себе магнет што се усогласува со линиите на магнетното поле на Земјата.

Треба да се напомене дека северните светла се природни феномени кои потекнуваат од магнетното поле на Земјата. Овие светла се создадени од честички со висока енергија кои комуницираат со магнетното поле на Земјата, предизвикани од сончевите ветрови. Исто така, вреди да се напомене дека овие поларни половини може да се најдат и на јужната хемисфера, каде што се познати како австралиски аурори.

Важноста на магнетните полиња на Земјата

Двата различни пола на магнетното поле на Земјата се Географскиот Северен Пол и Магнетниот Северен Пол. Додека Географскиот Северен Пол се наоѓа на најсеверната точка на Земјината оска, Магнетниот Северен Пол е местото каде што магнетното поле на Земјата е насочено вертикално надолу. Овие два пола не се совпаѓаат и нивните позиции не се фиксирани. Познато е дека магнетниот Северен Пол, особено, Се движи поради промените во магнетното поле на Земјата.

Може да се занемари фактот дека географскиот Северен Пол и магнетниот Северен Пол не секогаш зафаќаат ист физички простор. Магнетниот Северен Пол Секоја година се движи приближно 60 километри поради движењето на железото во јадрото на Земјата, што може да предизвика диспаритет од неколку километри помеѓу Вистинскиот Север и Магнетниот Север. И покрај овие флуктуации, тие се незначителни кога станува збор за навигацијата, бидејќи компасот не е доволно прецизен за прецизно да ја одреди точната локација на Северниот пол.

„Магнетна деклинација“ се однесува на разликата помеѓу географскиот Северен пол и магнетниот пол, што може малку да варира во зависност од тоа каде се наоѓа секој на Земјата. Во септември 2019 г. Двата столба беа случајно лоцирани на точно исто место за прв пат по повеќе од три и пол века. Овој настан доби привлечност на социјалните мрежи поради фактот што компасите во Кралската опсерваторија Гринич беа насочени кон Вистинскиот Север наместо кон Магнетниот Север. Кралската опсерваторија Гринич има долга историја на проучување на магнетното поле на Земјата.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за тоа како функционира компасот и како да го користите.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.