Како се расфрлаат облаците?

 

Cumulus humilis

Развој на облаците Очигледно е побавно кога процесот што ги потекнува престанува да се одвива. Но, може да интервенираат и други фактори предизвикуваат исчезнувања на капки вода или ледени кристали од облаци како што се греење на воздухот, врнежи и мешање со посувиот околен воздух.

Облак може да се загрева со апсорпција на сончево или копнено зрачење, но и двата феномени се релативно слаби во споредба со адијабатско греење.

Ова е она што може да се случи ако воздухот во кој се наоѓа облакот се смирува. Како што се зголемува температурата на воздухот, неговата релативна влажност паѓа и воздухот може да стане заситен; потоа, честичките на облакот испаруваат за да станат невидлива водена пареа.

La сончев удар често предизвикува дисипација на облаци создадени од турбуленција. Доколку доволно сончево зрачење продира до земјата, загревајќи го воздухот во близина на површината, се зголемува нивото на кондензација на смесата и, според тоа, се крева и основата на Стратусот или Стратокумулусот. Потоа, дебелината на облакот ограничена со пресврт на турбуленцијата се намалува и облакот на крајот исчезнува целосно.

На Добро време временски услови, кои се формираат на копно подложено на влијание на сончева светлина, се дневна појава. Тие обично се појавуваат во текот на утрото, достигнувајќи го својот максимален развој во текот на попладневните часови и исчезнуваат брзо кога почвата повторно ќе се олади на крајот од денот.

Воздухот што го опкружува облакот е честопати незаситен. Мешањето на облакот со овој воздух може да доведе до релативна влажност под 100% и да произведе малку испарување во облакот, кој еродира и може да се распрсне.

 

Повеќе информации - RH, Облакот „Утринска слава“, импресивен метеоролошки феномен


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.