Како настанува цунами

Мегатсунами

Цунами се феномени потенцијално деструктивни способен да ги избрише цели крајбрежни градови за неколку минути. Тие се низа бранови што се генерираат во океанот како последица на земјотрес, свлечиште, вулкански ерупции или влијанија на астероиди.

Ако сакате да знаете како се појавуваат цунами, тогаш детално ќе објаснам сè што е поврзано со овие појави.

Што се цунами?

Оние кои сакаат да сурфаат секогаш го бараат најдобриот бран за да „освојат“, притоа уживајќи во морето и неговите услови. Сепак, цунамито не е игра. Овој феномен може лесно да убие неколку десетици луѓе исто како што се случи во 2004 година во Индискиот Океан, предизвикувајќи смрт на 436.983 луѓе.

Брановите на овие појави лесно можат да измерат повеќе од Долг 100 км, висина до 30 метри, и патување со брзина од 700 км / чЗначи, мора да избегате што е можно побрзо од нив.

Како се произведуваат?

Како што споменавме, тие можат да бидат произведени на неколку начини:

  • Подводни земјотреси: овие сеизмички движења се генерираат од движењето на тектонските плочи на Земјата. Притоа, водата на површината се крева и паѓа како резултат на самиот земјотрес и силата на гравитацијата. Во меѓувреме, водата се движи обидувајќи се да достигне стабилна позиција.
  • Одрони на подморници: Цунами може да се генерира и како резултат на слегнување во морето.
  • Подводни вулкански ерупции: Подводните вулкани можат да генерираат доволно сила за да создадат голема колона вода што ќе доведе до појава на овие појави.
  • Удари на астероидОвие огромни карпи, кои за среќа многу малку стигнуваат до планетата, ја вознемируваат површинската вода. Енергијата е таква што може да се генерираат значителни цунами.

Цунами во Флорида

Се надеваме дека научивте повеќе за овие појави.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.