Како влијаат климатските промени врз раселувањето на луѓето?

Имиграција

Една од најлошите последици од климатските промени е најдете се во ситуација да мора да го напуштите вашиот дом во текот на твојот живот. Без разлика дали тоа е поради ураган што го уништи вашиот град, покачувањето на нивото на морето што им се заканува на домовите или сушата што толку брзо ги намалува резервите на вода што предизвикува смртни случаи поради недостаток на вода во вашата област, нема да имате избор. отколку да одам во потрага по подобар живот.

Човечките суштества се многу интелигентни животни кои знаеле како да ги прилагодат и колонизираат сите делови на светот, но природата отсекогаш имала а пита пред нас. Вака влијаат климатските промени врз раселувањето на луѓето според податоците од Опсерваторија за внатрешно раселување (IMDC).

Во текот на 2016 година се случија неколку природни катастрофи кои тестираа милиони луѓе ширум светот. Само во Куба, Ураганот Метју принуди милион луѓе да се евакуираат, без да се бројат оние кои мораа да заминат и поради загубата на своите домови.

На Филипините силни тајфуни и интензивни тропски бури скоро 15 милиони човечки суштества тие мораа да ја напуштат земјата. Од своја страна, во Мјанмар, земјотресот и монсунските поплави раселија повеќе од 500.000 2016 луѓе во XNUMX година.

Човечки раселувања во 2016 година

Раселување на луѓето поради конфликти (втора и трета колона) и природни катастрофи.
Слика - Интерно-раселување.org

Во Азија, и поконкретно во Кина и Индија, зголемената дезертизација и недостатокот на основни ресурси, како и загадувањето на животната средина, предизвикаа раселување на повеќе од седум милиони и повеќе од два милиони луѓе соодветно.

Според УНХЦР, Агенцијата на ОН за бегалци, во просек од 21,5 милиони луѓе се раселени секоја година од закани поврзани со климата од 2008 година. Доколку ова продолжи и не се преземат активности за справување со климатските промени, тој број се очекува да се зголеми.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.