Како звучи црна дупка?

како звучи црна дупка

Црната дупка во центарот на јатото галаксии Персеј е поврзана со звук од 2003 година. Ова е затоа што астрономите на НАСА открија дека брановите на притисок од црните дупки предизвикуваат бранови во врелиот гас во ова галаксиско јато. Снимениот звук може да се преведе во нота, која ние како човечки вид не можеме да ја слушнеме бидејќи е 57 октави под средината C. Сега новата звучност носи повеќе белешки во регистарот. Како звучи црна дупка? Тоа е нешто што ја загрижи научната заедница.

Затоа, ќе ви кажеме во длабочина како звучи црна дупка и како е откриена.

Како звучи црна дупка?

звук на црна дупка

На некој начин, ова звучење е различно од било кој звук снимен порано, бидејќи повторно ги посетува вистинските звучни бранови кои се наоѓаат во податоци од опсерваторијата за рендгенски зраци Чандра на НАСА. Уште од детството отсекогаш нè учеле дека во вселената нема звук. Ова се заснова на фактот дека поголемиот дел од просторот во суштина е вакуум. Затоа, тој не обезбедува никакви средства за ширење на звучните бранови.

Меѓутоа, едно галаксиско јато има големо количество гас што опфаќа стотици или дури илјадници галаксии. На овој начин тие создаваат медиум за патување на звучните бранови. Во оваа нова сонификација на Персеј, звучните бранови претходно идентификувани од астрономите се извлекуваат и слушаат за прв пат. Звучните бранови се нацртани во радијална насока, односно далеку од центарот. Подоцна, сигналите се ресинтетизираат во опсегот на човечкиот слух, зголемувајќи го нивниот вистински тон за 57 и 58 октави.

Звукот се слуша 144 милијарди пати и 288 милијарди пати повисок од неговата првобитна фреквенција. Скенирањето е слично на радарот околу сликата, што ви овозможува да слушате бранови кои излегуваат од различни насоки.

Повеќе гласови во друга црна дупка

успеваат да снимат звук на црна дупка

Покрај кластерот на галаксии Персеј, во тек е нова сонификација на уште една позната црна дупка. По децении истражување од страна на научниците, црната дупка Месиер 87 постигна статус на славна личност во научната заедница, откако првпат го лансираше проектот „Event Horizon Telescope“ во 2019 година.

Најсветлата област на левата страна на сликата е местото каде што е црната дупка. Структурата во горниот десен агол е млазот произведен од црната дупка. Вреди да се спомене дека млазот се создава со паѓање на материјата во црната дупка.

Сонификацијата ја скенира сликата на три нивоа од лево кон десно. Па, како настанал овој „вселенски хор“? Радио брановите се доделуваат на најниските тонови, оптички податоци при средни тонови и Х-зраци (откриени од Чандра) при повисоки тонови.

Најсветлите делови на сликата одговараат на најбучните области на сонификацијата. Тоа е местото каде што астрономите ја открија црната дупка од 6.500 милијарди соларна маса, снимена со телескопот „Horizon на настани“.

Како го фатија звукот?

како звучи црна дупка во галаксијата

Иако на луѓето им недостига суперразвиен слух, сонификацијата постигната од научниците им овозможува на овие заробени бранови да се ресинтетизираат во опсегот на човечкото уво, на скала од 57 и 58 октави повисока од вистинската висина, што значи дека слушате 144 и 288 милијарди пати повисока од неговата оригинална фреквенција, што е квадрилион.

Иако ова не е прв пат да се врши оваа сонификација, бидејќи овој пат беа разгледани вистинските звучни бранови снимени од CXC. Важно е да се нагласи дека астрономијата напредува со скокови и граници, бидејќи пред само три години беше објавена вистинска слика на црна дупка осум пати поголема од Сончевиот систем.

Така, сега знаете како звучат чудовишта и ужаси со кои планетите и цели галаксии никогаш не сакаат да се сретнат.

Реакција на заедницата на откритието

Популарната заблуда дека нема звук во вселената произлегува од фактот дека поголемиот дел од просторот во суштина е вакуум, не обезбедува медиум за ширење на звучните бранови. Но, јатото галаксии има големи количини на гас што може да проголта стотици или илјадници галаксии, обезбедувајќи медиум за патување на звучните бранови.

Можеме да ги слушнеме овие звуци бидејќи НАСА користи звучна машина која во основа обработува астрономски податоци препознатливи со човечкото уво.

Црните дупки имаат толку силна гравитациска сила што не можете ни да ја видите светлината. НАСА не даде многу податоци за тоа што пронашла во црната дупка, но кога звуците беа откриени, интернетот беше преплавен со коментари во кои се вели дека тоа е или „шум на духови“ или „милиони различни форми“ на живот. .

Од повеќе од 10.000 коментари што НАСА ги објави на својата социјална мрежа, некои се движеа од „најубавото нешто што некогаш сте го слушнале“ на другите кои рекле „остани подалеку од Земјата“ или „ова се звуците на космичкиот ужас".

Еве ви го оставаме звукот на црната дупка:

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за тоа како звучи црната дупка и најважните откритија во астрономијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.