Како е медитеранската клима

Мајорка

El Медитеранска клима тоа е умерена клима која се карактеризира со многу топло и суво лето и благи и дождливи зими. Сите покраини што се наоѓаат во медитеранскиот регион ја имаат оваа клима, но ја има и во други области на планетата, како што е Калифорнија (Соединетите држави).

Дождовите се многу малку, до тој степен што може да поминат 3 до 6 месеци без поголемо невреме. Затоа, сушата е многу загрижувачки проблем, бидејќи на многу места не паѓа повеќе од 100-150мм. Откријте каква е медитеранската клима.

Типови на клима во Медитеранот

Клима Алмерија

Климограф на Алмерија (Шпанија)

Се разликуваат четири типа медитеранска клима, а тоа се:

Типично

Тоа е оној што се дава во добар дел од медитеранскиот брег, освен во Египет и во дел од Либија и Тунис. Просечната температура е над 18ºC, а зимите се влажни и врнежливи, а летата се многу суви и топли (може да достигне 38ºС во топол бран).

Во Шпанија, поточно во Каталонија, Балеарските острови и добар дел од заедницата на Валенсија, тие ја имаат оваа клима.

Континентализирано

Се јавува во области далеку од крајбрежјето, бидејќи има помал степен на влажност. Термичките амплитуди се поизразени. Може да има студени зими со мразови и благи лета, или благи зими и многу топли лета.

Земји како Италија, Кипар, Турција, Либан или во внатрешноста на Шпанија, се јавува оваа клима.

Медитеранско со океанско влијание

Тоа се случува на медитеранските брегови, се наоѓа на западниот брег на континентална маса. Во оваа област, лета се помек (30 ° C или помалку) и суво отколку во типичен Медитеран, а зимите се пообилни.

Јужно од Галиција, крајбрежјето на Калифорнија, областите Перт и Аделаида во Австралија, се некои од местата што ја имаат оваа клима.

Суво

Тоа е оној што се јавува при транзиција помеѓу медитеранската клима и пустината. Се карактеризира со тоа што има просечни температури повисоки од 20ºC, може да надмине 45ºC за време на топлотен бран. Врнежите се многу малку, осцилираат помеѓу 200 и 400мм.

Во Шпанија се јавува во Аликанте, Алмерија и добар дел од Мурсија. Исто така, се јавува во Грција, Мароко, Алжир, Либија, Израел, Тунис, Австралија, Португалија, Јордан, Чиле, Сирија и Мексико.

Lifeивотот на медитеранот

Метла во цут

На местата каде се јавува медитеранска клима, животот не е лесен. И растенијата и животните мора да можат да ги издржат високите летни температури, како и недостатокот на врнежи од дожд.

Некои примери на живот што можеме да ги најдеме се следниве:

  • Флора: Олеа, Протеа, Пинус, Араукарија, Подокарпус, Тамарикс, Кератонија.
  • фауна: волк, рис, еж, жаба, гуштер, медитеранска желка, царски орел.

Се надеваме дека научивте многу за оваа curубопитна клима.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.