Како е времето во пустината

Клима во пустина

Дали некогаш сте се запрашале какво е времето во пустината? На овие места се забележани највисоки / најниски температури на целата планета Земја. Тие се толку екстремни вредности што многу малку живи суштества можат да живеат во нив.

Покрај тоа, врнежите во пустината се многу малку, толку многу што може да поминат години пред да падне капка. Ниту едно човечко суштество не можеше да преживее долго на овие места без соодветна заштита. Sќе прочитаме повеќе за овие curубопитни страници.

Видови пустина

Кога зборуваме за »пустина» веднаш помислуваме на пустината Сахара или Сонора, но во реалноста постојат неколку видови.

Топла пустина

Топла пустина во Сахара

Во рамките на групата на видови топла пустина ние најдовме:

 • Средни географски широчини: Овие се наоѓаат помеѓу паралелите 30º N и 50ºN, и на 30º S и 30º S. Тие се наоѓаат во суптропските области со висок притисок, далеку од океаните. Температурите значително се разликуваат во текот на целата година. Примери од овој тип би биле оние на Сонора во Северна Америка, или оној на Тенгер во Кина.
 • Крајбрежје: тие се наоѓаат во близина на рабовите на континентите помеѓу тропските предели на рак и оној на Јарец. Тие се карактеризираат со тоа што се многу нестабилни, бидејќи се под големо влијание на океанските струи. Пример е пустината Атакама, во Чиле, која е најсувото место на Земјата, со врнежи од 1мм најмалку на секои 5 години, поради струјата на Хумболт.
 • Монсун: монсуните се развиваат поради варијации на температурата помеѓу морињата и површината на земјата. Трговските ветрови од југот на Индискиот Океан носат дожд на Индија, но како што го преминува од југоисток кон северозапад губи влага, а кога ќе стигне до најисточната страна на планинскиот масив Аравалии нема ништо повеќе. Примери за овој вид пустина се Раџастан и Холистан, во Индија.
 • Поради бариери на влажен воздух: Големите планински препреки спречуваат пристигнување на дождливи облаци, така што кога воздухот ќе се крене, дождот паѓа и воздухот ја губи влагата, формирајќи топла пустина во области со ветровито подрачје (т.е. места каде дува ветер). Како примери ја имаме пустината Кујо во Аргентина или пустината Јудеја во Израел.
 • Тропски: тропски пустини се оние што се наоѓаат близу до екваторот. Тие се формирани благодарение на загревањето на воздухот во овие региони. Трговските ветрови предизвикуваат облачни дождови кои наскоро може да пристигнат да се повлечат, па температурата на земјата рапидно се зголемува. Јасен пример е пустината Сахара, чија температура може да се искачи до 57ºС.

Студени пустини

Поларна пустина

Ако знаеме дека пустина е место каде што практично нема живи суштества, тогаш неизбежно мора да ги споменеме и најстудените делови на планетата. Така имаме:

 • Студена пустина област: како што се пустината на Тибет, Пуна или Гоби.
 • Поларна зона: половите зафаќаат скоро 90 милиони км2 од земјината топка. Тука нема песочни дини, туку снежни дини, кои се формираат на места каде што врнежите се најобилни. Годишно може да се снимаат од 100 до 200мм. Температурите секогаш се чуваат под 10ºС.

Кој живее во пустините?

Камили во пустина

На овие места тие се многу малку оние кои се осмелуваат да воспостават постојан престој. Сепак, ќе најдеме некои ако некогаш се осмелиме да ги посетиме овие предели.

Фауна и флора на студени пустини

Во ладни пустини живеат поларни мечки, пингвини, мошусен вол, волците, снежна був, Китови, фокуси, моржови, делфини, па дури и некои Бела ајкула може да помине низ.

Што се однесува до флората, таа практично не постои. Нема дрвја, само многу кратки растенија како Пасто, лишаи, алги, мов.

Фауна и флора на жешки пустини

Пустинска флора

Во жешките пустини има малку повеќе разновидност на фауна, а пред се флора. Theивотните кои живеат тука се: змии, гуштери, бубачки, мравки, глувци, лисици, камили, dromedaries, мршојадци, птици...

И покрај забележаните високи температури, вистината е дека постои интересна разновидност на растенија: сите видови на кактус (меѓу кои и Карнегија гигантеа, попознат под името Сагуаро) и некои крас (Lithops, Fenestraria, Argyroderma), отпорни дрвја како што се Багрем тортилис или Баланити египетјака, дланки како Феникс dactylifera (дланка) или Нанорхопс ричиана.

Што е пустинирање?

Пустинирање

Бидејќи зборуваме за пустини, кој подобар начин отколку да зборуваме и за пустелирање. Ова е тековен проблем многу сериозноПоради глобалното затоплување и лошата употреба на земјиштето, многу области порано или подоцна ќе се појават напуштени.

Пустерификацијата е процес со кој почвата преминува од тоа да биде продуктивна, плодна, да не биде таква. Така, малку по малку снемува растенија, кои во нивното време помагаа со своите корени да спречат да бидат еродирани од силата на ветерот.

Иако има многу фактори вклучени во проширувањето на пустината, човековата акција е една од главните, поради несоодветно управување со расположивите ресурси.

Пустината е прекрасно место, сè додека се природни и не се „вештачки“, не мислиш ли?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

7 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Јохана Андреа Ортега Запата dijo

  За мене температурата на пустините во зависност од пустината е многу жешка, ставам 01 степени или дури 0 степени.

  Пустината е составена од песок, флауна што беше и фатена благодарение 😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀😃😃😃😃😃😃😃😃😃😄😄😄😄😄😄😄

 2.   Америка dijo

  ТОА НЕ Е ВИСТИНА

  1.    БЕАТРИЗ ЕСТРЕЛА ДОТОР КОЈОЦИН dijo

   Точно е, топло е наутро и попладне, а навечер е студено и како што е топло, затоа камилите на нивните грпки носат вода, а не ја знаете Америка, затоа е корисен Интернетот или Гугл

 3.   БЕАТРИЗ ЕСТРЕЛА ДОТОР КОЈОЦИН dijo

  СРЕABНИ СЕ, ВРЕМЕТО ВО ЛАНОЧЕ Е СТУДЕН, АЛА ЗНАМ ДЕКА ГО КОРИСТИТЕ ВАШИОТ УМ
  НО ВРЕМЕТО НОIGHЕ Е СТУДНО, АЛА ЗНАМ ДЕКА ГО КОРИСТИШ УМ

 4.   Абигејл Роси dijo

  Ви благодарам за информацијата, во сè што сум со личноста која даде толку многу и добри информации за луѓето кои сакаат да го знаат или треба да го учат ова за колеџ, средно училиште, универзитет или итн ... благодарам за информацијата ... поздрав.

 5.   fernanda dijo

  ова е добро ...

 6.   иџиги dijo

  многу соодветен пост, честитки