Како да се пресмета студ на ветер?

Лице кое има топлина

Луѓето, како и сите цицачи, ние сме во состојба да ја регулираме температурата на нашето тело благодарение на хипоталамусот, што е дел од мозокот лоциран во мозокот и работи на сличен начин како термостат: кога температурата на куќата е поголема од поставената точка, го запира греењето за да се спушти.

La термичка сензација Тоа е сензација на студ или топлина што ја чувствуваме според комбинација на метеоролошки параметри, меѓу кои влагата и ветерот. Но, Како се пресметува?

Нема да имаме иста топлина на ден во кој термометарот чита 35ºС и јужен ветер кој дува со 20 километри на час, отколку на друг ден со иста температура, но без ветер. Зошто? Бидејќи околу целото тело е концентриран слој на воздух, наречен граничен слој. Колку е потенка како резултат на влијанието на ветерот, толку е поголема загубата на топлина.

Човечките суштества имаат телесна температура од 37 степени Целзиусови. Сепак, според разновидни студии можеме да носиме 55 степени со нормална влажност, или повисоки степени во услови на мала влажност. Пример се сауните, каде што температурата е до 100 степени и луѓето што одат таму излегуваат на свои нозе по сесијата.

Табела за ладење на ветер

Ок сега ако влажноста е висока или многу висока тогаш би имале проблеми. Со 100% влажност, би издржале само 45 степени неколку минути, бидејќи водената пареа ќе се кондензира во белите дробови.

Како се мери студот на ветерот? Во 2001 година канадски и американски научници утврдија дефинитивна формула што ја добија преку лабораториски експерименти со примена на воздушни авиони на различни температури и интензитети на ветерот на лицето и проверка на загубата на топлина што ја доживува нивната кожа. Дали е следниот:

Tst = 13.112 + 0.6215 Ta -11.37 V0.16 + 0.3965 Ta V0.16

Така, можевме да откриеме дека со температура од 10ºС и ветер од 50км на час, добиената термичка сензација ќе биде -2ºС. Затоа е многу поинтересно да се обрне внимание на нашето тело пред термометарот за да знаеме каква облека треба да носиме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.