Како се именувани торнада, урагани и други метеоролошки појави

тропски циклони

Гледајќи го новости на ТВ или читајќи го во весник, сигурно повеќе пати сте се прашувале зошто торнадо или ураган Има одредено име и која е постапката што се следи за да се избере. Тогаш ќе ги расчистам сите ваши сомнежи и детално ќе објаснам како да тие ги избираат имињата на метеоролошките појави.

Започна именувањето на различните метеоролошки појави што се случуваат во светот пред неколку години да им помогне на граѓаните брзо да ги идентификуваат ваквите појави. Според експертите полесно е да се запамети името на една личност од неколку броеви или технички збор. Покрај ова, на медиумите им е многу полесно кога станува збор за зборување за нив.

Отпрвин беа избрани имиња произволна форма и без да следи каква било шема. Почнувајќи од XNUMX век, феномените започнаа да се идентификуваат имиња на жени. Со текот на годините, во 1979 година почнаа да се вклучуваат и машки имиња. Во 1980 година, Светската метеоролошка организација и Метеоролошката служба на Соединетите држави со заеднички договор донесоа одлука за наизменични имиња на жени и мажи во времето на име торнада или урагани.

Neана во Хиспаниола

Областите на планетата кои се повеќе склони кон вакви појави имаат свои сопствен список со имиња. Постојат 6 списоци со имиња кои ротираат за областа на Атлантикот и други за областа на Пацификот, секоја година се користи еден од нив и после 6 години првиот се користи повторно. Во случај на невреме или ураган бидете навистина деструктивни и предизвикува бројни и сериозни материјални и лични штети, името никогаш повеќе не се користи од причини на чувствителност. Ова е случај на Ураганот Катрина, чие име нема да се користи повторно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Ана Паола dijo

    за каква почва станува збор?