Како да се дејствува во случај на силен излив на вода

совет пред излив на вода

Климатска промена почнува да има разорни последици во многу области на планетата. Во случајот на Шпанија, месец јули Тоа беше едно од најжешките во целата историја и во месец септември Почна навистина неизвесно со невреме, град и бури.

Во случајот на поплавите и изливите на вода, мора да бидете многу внимателни и да следите низа совети за да се избегнат фатални последици.

Најважната работа да се направи ако сте заробени во поплава, е да се задржи смиреноста и никогаш да не се изгуби нервите. Во никој случај не пробајте премине поплавен пат бидејќи водата се движи со голема брзина и не знаете какви пречки може да има на дното од него. Во случај водниот излив да ве изненади и започне да го влечеш својот автомобил, во секој случај мора да излезете од возилото.

како да се постапува пред поплава

Силата на водата и изливот може да предизвикаат вашиот автомобил тоне со тебе внатре За да излезете од возилото, обидете се да го направите тоа прво Преку вратата во случај висината на водата да ви дозволи да го направите тоа. Важно е да се сетите, дека мора да го сторите тоа низ портите кои се наоѓаат на спротивната страна од тековната насока. Ако не е можно, другата опција е да излезете низ прозорецот на возилото. Ако не можете да го отворите, скршете го со некои тип на остар предмет пази да не те повреди.

Трета опција е да заминете низ шофершајбната, за да го направите ова, притиснете силно со двете нозе додека стаклото не се скрши целосно. Како последен совет што не треба да го заборавите, не заборавајте да бидете смирени и спокој пред се, излезете од спротивната страна на струјата и бидете брзи во акција.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.