Како да се биде метеоролог

клима и метеорологија

Ако често го читате овој блог, можеби сте страствени за метеорологијата. Ако сакате да го претворите вашето хоби во професија, мора да ги знаете сите упатства за да научите како да се биде метеоролог. Овде, во Шпанија има различни специјалитети и студии што можат да ве доведат до добар метеоролог. Прво, мора да знаете каде треба да студирате и колку ќе заработите.

Затоа, во оваа статија ќе ви кажеме како да бидете метеоролог тука во Шпанија.

Што е метеоролог и што прави тој?

што да учат да бидат метеоролог

Сликата на метеорологот е класична што ја гледаме на ТВ кога ќе го добиеме времето. Сепак, метеоролог е научник специјализиран за проучување на атмосферата и кој може да користи научни принципи за да може да набудува, разбира и објаснува како работи атмосферата и како таа влијае на Земјата. Благодарение на своето знаење тој не само што може да објасни како атмосферата влијае на нашата планета, но може да го предвиди и нивното однесување.

Со сето ова, метеорологот е подготвен да ги разбере и предвиди временските услови. ТВ сидро метеоролозите се само мало малцинство од сите метеоролози таму. Постојат многу повеќе функции што ги извршуваат овие професионалци. Некои од нив се следниве: тие предвидуваат неповолни временски услови како што се обилни дождови, урагани, торнада и сл. Да го знаете влијанието на ултравиолетовото зрачење врз организмите, да ја знаете работата на озонската обвивка, меѓу другите. Сето ова мора да знаете да може да ги известува јавните тела и да презема неопходни мерки.

Ако сакате да научите како да бидете метеоролог, важно е да имате голема способност во математиката и физиката. И тоа е дека за време на студијата за кариера да се биде метеоролог мора да се соочите со процеси на анализа на податоци и толкување на нив. Постојат неколку специјалитети кога станува збор за учење како да се биде метеоролог. Овие области на метеорологијата се како што следува:

 • Климатски метеоролози: Главната функција е да знаете и пребарувате податоци кои служат како обрасци кои помагаат целосно да се разбере и разбере климата на одредена област.
 • Атмосферски метеоролози: проучете ги движењата на земјината атмосфера и можните ефекти врз животната средина. Има своја вклученост во производствени области како што се земјоделството и сточарството.
 • Оперативен метеоролог: е оној што ги проучува ветерот, температурата, влажноста и притисокот на воздухот. Сите метеоролошки променливи се широко проучувани од овој метеоролог.
 • Форензички метеоролози: неговата работа е да работи во осигурителни компании за можни побарувања. За да го направите ова, мора добро да ја испитате климата во минатото за да го презентирате тоа пред судот кога е потребно.
 • Радиодифузни метеоролози: е оној кој работи во толкување и запомнување на временските услови за радио и телевизија. Тоа е класиката.
 • Синаптичка метеорологија.
 • Аеронаутичка, земјоделска и поморска метеорологија: се фокусира на овие активности.
 • Истражувачки метеоролози: Тие се оние кои работат во владини агенции, војска или во националната метеоролошка служба.
 • Архивираат метеоролозите
 • Настава по метеоролози: Тие се оние кои даваат знаење во универзитетските кариери.

Како да бидете метеоролог: што треба да студирате

како да се биде метеоролог

Клучното прашање за да научите како да бидете метеоролог е дека треба да студирате. Како прво, знајте дека постојат две категории наметнати од Светската метеоролошка организација. Овие две категории се следниве:

 • Метеоролози: од нив се бара да имаат завршено факултет и да можат да го пополнат основниот пакет инструкции.
 • Метеоролошки техничари: Токму оваа категорија не и е потребна универзитетска диплома, но може да има одредена опција за работа во оваа област. Може да бидете набудувач на временските услови, сè додека можете да го комплетирате основниот пакет со инструкции.

Во Шпанија нема универзитетска диплома за студирање метеорологија. Затоа, мора да имате една од овие кариери:

 • Степен во новинарството
 • Степен по хемија
 • Степен по физика
 • Степен по геологија
 • Степен по математика
 • Степен во науката за животна средина
 • Некои инженеринг

Откако ќе завршите со дипломата, мора да земете магистер по метеорологија или климатологија понудени од различни универзитети во Шпанија. Ако сакате да работите како метеоролог за државата, потребно е супер да биде конкурентно испитување на AEMET. Во зависност од малите нивоа на студии, можете да изберете една или друга позиција.

Како да бидете метеоролог: каде да студирате

метеоролог на тв

Бидејќи во Шпанија нема кариера за тоа, мора да завршите кариери што ги споменавме погоре. После тоа, мора да направите универзитетски господар специјализиран за тоа. Ајде да видиме кои се различните мајстори што се нудат во Шпанија:

 • Универзитетски магистратура по метеорологија и геофизика: Разновидноста на Complutense во Мадрид се спроведува и целта на мајсторот е да обучи специјалисти во оваа област. Благодарение на ова, можете да ја развивате својата професија на шпански или странски универзитети. Вие исто така може да се посвети во истражувачки центри и компании.
 • Универзитетски магистратура по метеорологија: Ова е спроведено на Универзитетот во Барселона и неговата главна цел е да обезбеди основна обука за метеорологија со цел да се прилагодат сите информации за техничарите и упатствата од светската метеоролошка организација. Со овој мајстор ќе можете да ги интегрирате различните предмети што ги сочинуваат науките на атмосферата како што се: физичка метеорологија, микрометеорологија, динамична метеорологија, физика на облак, зрачење, моделирање, анализа и предвидување и, конечно, климатологија.
 • Универзитетски магистратура по метеорологија и геофизика: се одвива на Универзитетот во Гранада. Покријте ги сите суштински и основни аспекти на геофизиката и метеорологијата. Тие се повеќе теоретски, но исто така и експериментални аспекти со модернизирани техники кои се користат за решавање на разни тековни проблеми.

Каде работите и колку заработувате?

Може да работите на различни локации како што се телевизиски и радио станици, државна агенција за временска прогноза, деловни консултации, осигурителни компании, образовни установи и компании кои развиваат софтвер за временска прогноза. Военото поле може да биде и опција.

Што се однесува до платата, таа може многу да варира во зависност од полето во кое се развивате. Во Шпанија, просечната плата може да се движи од 1.600 евра до 2.700 евра месечно. Ова изнесува околу 20.000-32.000 евра бруто годишно. Во други земји како САД, просечната плата е околу 43.000 XNUMX УСД годишно бруто.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за тоа како да бидете метеоролог и што треба да студирате.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.