Како да ги видите сателитите Starlink

како да ги видите сателитите Starlink од дома

Објаснуваме кои се тие и како да ги видите сателитите на Starlink, констелација на сателити во сопственост на Илон Маск која има за цел да го донесе интернетот на кој било дел од Земјата. Може да има случаи каде што можете да видите соѕвездие од сателити како се провлекуваат низ небото и не знаете што е тоа. Оваа технологија е тотално револуционерна и има за цел да го подигне интернетот на друго ниво.

Поради оваа причина, ќе ја посветиме оваа статија да ви кажеме како да ги видите сателитите Starlink, кои се нивните карактеристики и куриозитети.

Што е Старлинк и неговите сателити

како да ги видите сателитите на Starlink

Starlink е сателитска интернет услуга развиена од SpaceX на Илон Маск. Идејата на компанијата е да има околу 12.000 сателити во орбитата а потоа плаќајте месечна претплата за да се поврзете од каде било со уред што го поседувате. Не станува збор за конкуренција со поврзување со оптички влакна или 5G, туку за создавање ниша меѓу другите компании за сателитско поврзување во области без покриеност со фиксна мрежа.

Starlink ветува брзини на помеѓу 50 Mbps и 250 Mbps во неговата стандардна услуга или помеѓу 150 и 500 Mbps во најскапиот режим, и двете со латенции помеѓу 20 и 40 милисекунди. Системот вклучува комплет што треба да го инсталирате во вашиот дом за да примате сигнали од сателитите, така што тоа не е мрежа на која можете да се поврзете од вашиот телефон, туку мрежа за вашиот дом.

Идејата е антената на вашиот комплет за поврзување да комуницира со сателитите Starlink за размена на податоци, поради што компанијата сака да има што е можно повеќе сателити во орбитата за да ги покриваат сите агли на планетата. за оваа комуникација ширењето на електромагнетните бранови во вакуум ќе се користи за испраќање сигнали.

Како што е наведено на веб-страницата Starlink, антената на комплетот треба да биде поставена на високо место и/или без пречки како што се дрвја, оџаци или столбови за комунални услуги. Било која од овие пречки може да ја попречи врската и да ве спречи да се поврзете.

Во однос на цената, Starlink има цена од 99 евра месечно, а комплетот за поврзување мора да се купи за 639 евра. Значи, тоа не е ниту особено евтина алтернатива, но може добро да ви послужи во оддалечените области каде што е клучно да се поврзете.

клучните карактеристики

сателити на Елон Муск

Сателитите се лансираат во серии од 60, а деновите по лансирањето се најдобри за нивно гледање, бидејќи тогаш тие рефлектираат најмногу сончева светлина, а се уште се блиску еден до друг, па затоа се најинтересни за гледање, како тркала за количка. на Дедо Мраз што се издига на небото. Со текот на времето, сателитите се оддалечуваат и се прилагодуваат на различни височини и наклони, намалувајќи ја веројатноста да ги видат.

Додека на обичните граѓани им е интересно да бараат сателити на небото, астрономите сметаат дека тоа е глупаво, бидејќи стотици сателити се лансирани и во иднина ќе достигнат бројка од 42,000, измачувајќи многу центри за набљудување. Неговата најголема грижа е опсерваторијата Рубин, која ќе го мапира целото небо на секои три дена за да види што се случува на небото.

Астрономската заедница бара мерки за одржување на небото што е можно почисто и темно, што е сосема спротивно од ставањето во орбитата на 30.000 сателити до 2023 година. додавање на активноста на други компании и идејата за сопствена флота на ЕУ да ги отежни. Се очекуваат сè повеќе сателити, а се очекува вкупниот број да достигне 100.000 за само десет години.

SpaceX сега се обврза да направи промени за да ги спречи овие рефлексии, вклучително и користење на потемна обвивка за намалување на рефлексијата, исто така позната како албедо, почнувајќи од 2020 година. Тие, исто така, малку го менуваат наклонот и се прицврстуваат на штитовите како очила. изгледа дека не ги гледаш.

Кога прават промени, секој месец можеме да видиме како месечините минуваат низ Шпанија, во периоди од денот кога сонцето им дава доволно, но сè уште е ноќ, како после зајдисонце или пред изгрејсонце. По секое лансирање, тие речиси секогаш можат да се видат без проблем еден ден, се појавуваат „одеднаш“ на небото кога сончевите зраци почнуваат да ги удираат и исчезнуваат откако светлината ќе престане да ги удира. Следете ги, има две идеални места.

Како да ги видите сателитите Starlink

сателити за подобрување на интернетот

За да ги видите сателитите Starlink, прво треба да знаете кога ќе поминат низ вашиот град. За да го направите тоа, посетете ја веб-локацијата FindStarlink.com и пополнете го името на вашата земја и градот. Кога ќе почнете да пишувате име, ќе видите список со градови, а ако вашиот не се појави, можете да го изберете најблискиот град.

Ова ќе ве однесе до страница која ги наведува датумот и времето кога сателитите Starlink ќе го поминат вашиот град. Плус, тие ќе ви кажат од каде се и каде да барате. На пример, во снимањето може да се види дека пишува од северозапад до југоисток, што значи од северозапад кон југоисток. Но, што е најважно, податоците се поделени на три листи врз основа на нивната видливост. Важно е списокот со сини заглавија, но ние ви кажуваме што значи секој од нив:

  • Време на добра видливост: Ова се моменти кога видливоста на сателитот е добра. Во тоа време, ако небото е ведро, ќе ги видите како поминуваат без никаков проблем бидејќи ќе бидат многу светли. Затоа, времето за појавување на сината листа е секогаш најдобро.
  • Просечно време на видливост: Часови на просечна видливост. Ако небото е ведро, треба да можете да ги гледате сателитите поголемиот дел од времето, иако треба внимателно да погледнете бидејќи тие не се толку светли. Препорачливо е да се оди на синиот список, но овие времиња на жолти списоци исто така може да ви бидат корисни.
  • Време на слаба видливост: Време кога видливоста е мала. Сателитите ќе поминат, но не е лесно да се видат на небото. Се препорачува да не губите премногу време во овие времиња.

Затоа, препорачливо е да се консултирате со времето и датумот на небото во список на времиња со добра видливост, бидејќи во тие денови сателитот ќе се гледа многу јасно на небото. Имајте на ум дека страницата исто така ви ја кажува на англиски траекторијата што ќе ја преземат, па дури и висината, иако во деновите со добра видливост не би требало да имате проблеми. Запомнете, треба да погледнете во небото каде што има помалку светлосно загадување, каде што нема светла наоколу и каде што можете да ги видите ѕвездите.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за тоа како да ги видите сателитите Starlink и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.