Како аеросолите влијаат на глобалната клима?

Спреј

Во денешно време користиме производи што го прават животот малку поудобен; сепак, некои од нив се многу штетни, како за нас, така и за животната средина, како што е случајот со аеросолите.

Иако можеби е неверојатно, благодарение на исландскиот вулкан што можеме да го знаеме како аеросолите влијаат на глобалната клима.

Ова е многу интересен вулкан за да се знае како влијаат аеросолите, бидејќи помеѓу годините 1783 и 1784 година, пукнатината на лаки на вулканот Холухраун емитуваше сулфур диоксид осум месеци, предизвикувајќи огромна колона честички над Северниот Атлантик. Овие природни спрејови намалена големина на капки облаци, но тие не ја зголемија количината на вода во нив, како што откри тимот научници предводен од Универзитетот во Ексетер (Велика Британија).

На овој начин, истражувачите веруваат дека нивните резултати, објавени во студија во списаниетоприродата" може да ја намали неизвесноста во идните проекции на климата опишувајќи го влијанието на сулфатните аеросоли од индустриските емисии врз климатските промени.

Исландски вулкан

Аеросоли тие дејствуваат како јадра во кои се кондензира водената пареа во атмосферата да формираат облаци. Додека има индустриски аеросоли со сулфат, постојат и други природни извори како ослободување на сулфур диоксид како резултат на ерупции на вулкан.

За време на последната ерупција на вулканот Холухраун, што се случи во периодот 2014-2015 година, тој испушташе од 40.000 100.000 до XNUMX XNUMX тони сулфур диоксид секој ден за време на нејзината еруптивна фаза. Професионалците користеа најсовремени модели на временски системи кои, во комбинација со податоците добиени од сателитите на НАСА, можеа да откријат дека големината на капките вода се намалува во големина, што резултира во поголем дел од сончевата светлина рефлектиран назад во вселената. Па тоа, времето стана студено.

Затоа, истражувачите веруваат дека облачните системи се „добро заштитени“ од аеросолни промени во атмосферата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.