Какво е времето

клима

Постојат многу луѓе кои го збунуваат клима заедничка и метеорологија. Кога се повикуваме на климата, ги споменуваме сите модели на варијација на различните атмосферски променливи со текот на времето. Овие атмосферски променливи се температура, влажност, атмосферски притисок, режим на ветер, сончево зрачење итн. Климата обично се разликува од времето, бидејќи првото се однесува на долгорочните услови во регионот. Метеорологијата се однесува на краток временски период.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, типови, фактори и елементи на климата.

Какво е времето

атмосфера

Се однесува на сите модели на варијации на различните варијабли и метеоролошките услови од интерес. Овие карактеристики се дефинирани за специфичен географски регион. Различните географски региони на светот имаат клима поврзана и одредена од физички фактори и врските што постојат помеѓу овие фактори. Целиот овој збир на вредности на метеоролошките променливи е познат како климатски систем. Овие фактори работат на уреден и реципрочен начин дури и во најекстремните климатски услови.

Точките за климатска интеракција се како што следува: атмосфера, хидросфера, литосфера, биосфера и каква биосфера. Во исто време, климата се изучува од различни историски перспективи со цел да се разберат сите процеси на формирање и развој на нашата планета. Главната цел е да се направат различни предвидувања и да се разберат процесите што се во функција за атмосферската динамика.

Климата е важен елемент во планирањето на различни активности на човекот. Главно, тоа влијае на сите економски активности на човекот што бараат специфични услови во животната средина. Една од нив е земјоделството. Промени во глобалната клима каква што е климатските промени и глобалното затоплување можат да бидат многу негативни за човечкиот живот.

Видови на време

климатски фактори

Знаеме дека во зависност од тоа каде сме и моменталните услови на животната средина има различни видови клима. На пример, во планинската клима температурите се генерално ладни. Постои голем број техники за класифицирање на климата со помош на скали и студии за ова прашање. Наједноставната класификација од сите е да се присуствува на степенот на топлина во одредена клима. Ајде да видиме кои се разликите во видот на климата во зависност од температурата:

 • Топло време: Тоа е тоа место кое претставува нормално високи температури постојано. Тука наоѓаме екваторијална, тропска, сушна суптропска, пустинска и полупустинска клима. Во овие клими има екосистеми со мал биодиверзитет и други со многу биодиверзитет. И тоа е дека единствената променлива што влијае на постоењето на животот не е температурата. На пример, во тропските клими има голема количина флора и фауна, бидејќи врнежите се големи.
 • Умерена клима: тоа е вид на средна клима помеѓу топла и студена. Има важни варијации во однос на сезоната и голема варијабилност во метеорологијата. Тука ги наоѓаме влажните тропски, медитерански, океански и континентални.
 • Студено време: Тоа е местото каде што најчесто се наоѓаат најниските температури во текот на целата година. Тие имаат тенденција да имаат помалку биодиверзитет со оглед на неповолните услови што не дозволуваат развој на флората и фауната. Имаме поларна, планинска или тундра клима.

Временски елементи

Климатологијата е составена од низа елементи кои обично се мерат и проценуваат во текот на целата година за да се утврдат условите на животната средина во еден регион. Toе видиме кои се главните елементи што се изучуваат и оценуваат за да можеме да издаваме долгорочни предвидувања:

 • Собна температура: е степен на топлина или студ што генерално постои во атмосферската воздушна маса на еден регион. Температурата се зголемува или брани во зависност од количината на сончево зрачење што влијае на специфичното место.
 • Атмосферски притисок: Атмосферскиот притисок се дефинира како тежина на воздухот во атмосферата. Тоа е притисокот што дејствува во сите насоки врз воздушните маси присутни во атмосферата на еден регион. Таа е една од променливите што најмногу влијае на другите климатски елементи поради динамиката на атмосферата.
 • Ветрови: режимот на ветер практично се должи на варијации на притисок во воздухот. И тоа е дека овие промени во атмосферскиот притисок генерираат поместување на воздушните маси што ги знаеме под името ветер. Ова движење на воздушните маси овозможува дистрибуција на целата енергија и топлина подеднакво во една област.
 • Влажност: е степенот на водена пареа што постои во атмосферата. Дел од хидролошкиот циклус е кога водата е во состојба на пареа и атмосферата останува додека не се променат условите на животната средина.
 • Врнежи: изобилството на водена пареа во атмосферата доведува до нејзина кондензација за формирање облаци. Облаците се раселуваат од ветрот и кога ќе достигнат одредена дебелина, капките вода паѓаат под сопствената тежина.

Фактори

Постојат неколку важни фактори за одредување на климата во еден регион. Ајде да видиме кои се најважните:

 • Географска ширина: тоа е географската локација на специфичниот регион. Температурата на воздухот и инциденцата на сончевите зраци имаат големо влијание. Благодарение на географската ширина, сезоните во годината можат добро да се објаснат. И тоа е дека температурата зависи од степенот на наклон на инциденцата на сончевите зраци.
 • Надморска височина: еколошкиот термички градиент е важен елемент кој варира во зависност од надморската височина. Не е исто да се споредува температурата на ниво на морето отколку на одредена висина. Нормално, вредноста на еколошкиот термички градиент е 3 степени на 100 метри. Тоа е, како што се креваме на надморска височина, температурите паѓаат. Така и атмосферскиот притисок.
 • Океански струи: движењата на океанските води се одговорни за прераспределба на топлината и студот низ целата планета.
 • Оддалеченост од море: близината до оддалечениот брег или големите водни тела исто така ја одредува количината на влага што е присутна во воздухот.
 • Олеснување: Ориентацијата на геолошкиот облик на површината може да ја направи областа поподложна на суша или висока влажност.
 • Насока на ветерот: воздушните маси се движат и дозволуваат топли и ладни воздух да се шират низ различни региони.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за тоа каква е климата и кои се важните елементи што влијаат врз неа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.