Кои видови торнада постојат?

Торнадо

На торнадос Тие се метеоролошки појави кои застрашуваат и привлекуваат многу луѓе слично. И тие се најразорната сила на природата, способна да достигне 400 километри на час, додека уништува сè што е на нејзиниот пат.

Но, иако изгледаат сите исти, всушност постојат различни видови торнада. Дозволете ни да знаеме кои се тие.

Видови торнада

Воден излив

Повеќе торнадо во вртлогот

Тоа е торнадо во кое две или повеќе воздушни колони што се движат се вртат околу заеднички центар. Тие можат да се појават во која било циркулација на воздухот, но се почести кај интензивните торнада.

Воден излив

Познато и како црево за вода, тоа е торнадо што е на вода. Тие се формираат во тропски и суптропски води, во облаци што се нарекуваат Cumulus congestus.

Бараж на копно

Исто така наречено не-суперклеточно торнадо, торнадо или облак од инка или копно на англиски, е торнадо што не е поврзано со мезоциклон. Тие имаат краток век на траење и инка за ладна кондензација која обично не ја допира земјата.

Тие обично се послаби од класичните торнада, но не мора да се приближуваат премногу бидејќи може да предизвикаат значителна штета.

Тие изгледаат како торнада ... но не се

Густнадо

Постојат неколку формации што се чини дека се торнада, но во реалноста не се:

Густнадо

Тоа е мал вертикален вртлок кој е поврзан со налетен преден дел или пад на вода. Тие не се поврзани со основата на облак, па затоа не се сметаат за торнада.

Вител на прав или песок

Тоа е вертикална колона на воздух што се врти околу себе додека се движи, но за разлика од торнадото, форми под ведро небо.

Оган вител

Тие се циркулации кои се развиваат во близина на пожари, и тие не се сметаат за торнада, освен ако не се поврзат со кумулиформен облак.

Вител на пареа

Тоа е многу редок феномен за да се види. Таа е формирана од чад што го испуштаат оџаците на електраната. Може да се појави и во топли извори, кога студениот воздух се среќава со топла вода.

Дали сте чуле за овој вид торнадо?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.