Каде изгрева сонцето

Каде изгрева сонцето

Сигурно многу пати сте сакале да се ориентирате и сте барале каде изгрева сонцето. Од дете секогаш ви велеле дека Сонцето изгрева на исток и заоѓа на запад. Исто така, отсекогаш имало некои знаци за тоа во западните филмови. Ова типично портокалово зајдисонце со огромното сонце што паѓа над линијата на хоризонтот е карактеристично за зајдисонцето.Сепак, изгрејсонцето и зајдисонцето варираат многу во зависност од тоа каде се наоѓате. Каде Сонцето навистина изгрева?

Во овој пост ќе ви кажеме сè што треба да знаете за тоа и ќе можете да се научите да се позиционирате многу подобро, водејќи ве од нашата најголема starвезда. Дали сакате да дознаете повеќе за оваа тема? Прочитајте за да дознаете сè.

Сонцето во античките цивилизации

Зајдисонце

Нашата голема starвезда на Сончев систем фиксиран е во Универзумот. Сепак, од копнена гледна точка, тој е тој што се чини дека се движи оттогаш, во текот на денот, ја менува својата позиција. Движењето на некој предмет се јавува во однос на набудувачот. Од оваа причина, уште од античките цивилизации се сметаше дека се движи Сонцето, а не Земјата.

Постојат многу цивилизации кои, уште од античко време, им давале посебен култ на елементите на природата. Во повеќето од нив, Сонцето беше најпознатиот елемент од сите, бидејќи беше оној што ги осветлуваше нашите земји и им даваше светлина на земјоделските култури. Студијата за нивните движења служеше за создавање антички часовници во кои часовите се засноваа на положбата на Сонцето на небото на крајот на денот.

Така се истражуваше позицијата на Сонцето и однесувањето на деновите. Во денешно време, Знаеме дека бројот на часови на дневна светлина што ги имаме варира помеѓу сезоните. Ова се должи на ротационите, преведувачките и нутирачките движења на Земјата. Покрај тоа, она што навистина влијае на нас да се загреваме и студиме е наклонот со кој сончевите зраци ја погодуваат површината на Земјата, а не растојанието помеѓу Земјата и theвездата.

Ова отсекогаш ги чувствувало немирно научниците, сè додека подоцна не било откриено дека Земјата се движи, а не Сонцето. Сепак, каде изгрева Сонцето и каде заоѓа? Во зависност од положбата на набудувачот, дали може да се смени или е непогрешлива опција да не води и ориентира?

Кардинални точки

изгрејсонце и зајдисонце

Темнината отсекогаш била поврзана со злото и негативното однесување. Ова е причината зошто Сонцето се изучува уште од античките цивилизации. Тие отсекогаш се прашувале од каде изгрева сонцето.Сепак, иако се чини логично, не е така.

Тука доаѓа функцијата кардиналните точки. Тоа е референтен систем кој ни помага да се водиме на мапа и да знаеме како да се ориентираме во секое време. Овие кардинални поени се стандардизирани на меѓународно ниво, така што тие се исти за секого. Овие светски стандардизирани кардинални точки се: Север, Југ, Исток и Запад.

Теоретски, сонцето изгрева на исток и заоѓа на запад. Го слушнавме ова како зборува милиони пати од милиони луѓе. Ако сме изгубени среде поле, сигурно некој рече „Сонцето изгрева на исток и заоѓа на запад“. Сепак, не е толку лесно да се знае, бидејќи има некои недоследности што ќе не натераат да се сомневаме во оваа изјава.

Каде сонцето навистина изгрева

Пат на сонцето на небото

Мора да знаете дека Сонцето изгрева на исток како што секогаш се вели, но тоа го прави само двапати годишно. Ова е затоа што наклонот на Земјата и нејзините ротациони и преведувачки движења ги прават кардиналните точки каде што изгрева Сонцето тие не се секогаш на исто место.

Кога ќе кажете дека е поставена на Запад, тоа ќе се случи на ист начин како и со Истокот. Излегува само двапати годишно. Ова има врска со она што го спомнавме погоре за должината на деновите во текот на годишните сезони. Во зависност од склоноста со која сончевите зраци достигнуваат до површината на земјата и преведувачкото движење што го има Земјата во одреден момент од својата орбита, Сонцето ќе изгрее поблиску до кардиналната точка Исток или не. Тоа го прави само точно двапати годишно, за време на пролетната и есенската рамноденица.

Ова се моментите во кои Земјата е подредена на таков начин со Сонцето што нејзините зраци можат совршено да згаснат на исток и да заоѓаат на запад.

Важноста на рамноденицата и солстиците

орбита за превод

Со цел да се знае изгрејсонцето и зајдисонцето, рамнодениците и солстиците се многу важни елементи. За време на пролетната и есенската рамноденица се единствените два моменти во кои сончевите зраци допираат до нас што е можно поправогласно до површината на земјата. Од друга страна, за време на солстиците, можеме да видиме дека ги имаме зраците понаклонети од кога било.

Овие фактори се земени во предвид за да се знае бројот на часови сонце што ќе ги имаме во текот на еден ден и на крајот на сезоните. Затоа, важно е да се поправат кардиналните точки и добро да се знае позицијата на Земјата во однос на Сонцето во нејзината орбита на превод за да се знае точно каде ќе изгрее Сонцето.

Во текот на остатокот од годината освен рамноденицата, Сонцето изгрева нешто подалеку на север во пролет и лето, додека во месеците постудена есен и зима ќе излезе малку повеќе кон југ.

Како што можете да видите, не е сè во црно-бело во астрономијата. Ниту може правилно да се каже дека Сонцето изгрева на исток ниту дека заоѓа на Запад. Значи, за да нè води низ полето, можеме да користиме други видови знаци кои се посигурни или да чекаме додека времињата не се приближат на рамноденицата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.