Пермиско истребување

истребување на перман

Знаеме дека низ целото геолошко време што поминало на нашата планета имало бројни истребувања. Денес ќе разговараме за Пермиско истребување. Тоа е еден од 5-те катастрофални настани што нашата планета ги доживеала низ својата историја.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија на сè што треба да знаете за истребувањето на Пермијан и какви беа нејзините последици.

Пермиско истребување

причини за истребување

Иако повеќето луѓе веруваат дека истребувањето на диносаурусите било најразорно, тоа не е така. Постојат бројни студии извршени од податоците собрани од специјалисти во оваа област и тие потврдуваат дека масовното истребување било во доцниот пермјан и раниот триазик. Причината што се смета за една од најсериозните е затоа што исчезнаа скоро сите форми на живот на планетата.

Во ова истребување, беа избришани над 90% од сите видови живи суштества на планетата. Важно е да се напомене дека нашата планета била жива во тоа време. Фактот дека имало голем број животински видови и животот се развивал е постигнат благодарение на фосилните студии. Поради истребувањето на Пермијан, планетата земја беше практично пуста. Негостоitableубивите услови што ги развила планетата значеле дека само некои видови можат да преживеат.

Ова истребување служеше како почетна точка за повторно раѓање на други видови кои доминираа во следните години на планетата и беа добро познати диносауруси. Тоа е, благодарение на истребувањето на Пермијан, имаме постоење на диносауруси.

Причини за истребување на Пермијан

масивен вулкански

Истребувањето што се случи во доцниот Перм и раниот Тријас е предмет на студии од многу научници многу години. Повеќето студии ги посветиле своите напори да ја пронајдат причината што потекнува од овој вид уништување. Во пресрет на она што се случи одамна тешко дека се пронајдени конкретни докази кои ја потврдуваат причината за овој катастрофален настан. Може да имате само теории кои се повеќе или помалку утврдени во длабока и совесна студија за пронајдени фосили.

Една од главните причини за која се верува дека се случила причината за истребувањето на Перм е заради интензивната вулканска активност. Бидејќи вулканите биле интензивно активни, тие испуштале големи количини токсични гасови во атмосферата. Овие гасови предизвикале драстична промена во составот на атмосферата што ги направило видовите неспособни да преживеат.

Вулканска активност беше особено интензивно во една од областите на регионот Сибир. Оваа област денес е богата со вулканска карпа. За време на периодот на Пермија, целата оваа област доживеа последователни ерупции кои траеја милион години. Едноставно, треба да замислувате вулкан активно милион години за да разберете дека атмосферата може да го смени својот состав и да стане токсична.

Сите вулкански ерупции не само што ослободија количина лава, туку и гасови. Гасови меѓу кои наоѓаме јаглерод диоксид. Сите овие настани беа доволни да предизвикаат драстични климатски промени, што ги зголеми глобалните температури на планетата.

Површината на земјата не беше единствената погодена од вулкански ерупции. Тела на вода претрпеле и голема штета од интензивно загадување како резултат на нивото на одредени токсични елементи што се испуштаат од вулканите. Меѓу овие токсични елементи наоѓаме жива.

 Влијание на метеорит

масовно истребување на пермјан

Друга од теориите што се воспоставени за да се објасни исчезнувањето на Перман е онаа за влијанието на метеоритот. Падот на метеорит е можеби најцитираната причина за сите специјалисти на оваа тема. Постојат биолошки докази дека имал судир на голем метеорит што ја погодил површината на земјата. Откако овој голем метеорит се судри со површината на Земјата, генерираше широко распространет хаос и уништување. По овој судир, дојде до намалување на вкупниот живот на планетата.

На континентот Антарктик, огромен кратер од приближно со дијаметар од околу 500 квадратни километри. Односно, астероидот да остави кратер со овие димензии можно е да има димензии најмалку 50 километри. На овој начин, гледаме дека огромно влијание на метеорит може да биде причина за исчезнување на поголемиот дел од животот на планетата.

Истите научници кои ги проучуваат причините за исчезнувањето на Пермијан се оние кои потврдуваат и претпоставуваат дека влијанието на овој астероид ослободило голема огнена топка. Оваа голема огнена топка произвела ветрови со брзина од приближно 7000 километри на час. Покрај тоа, постои активирање на телуровски движења што достигнаа ги надминуваат мерните скали што се познати во моментов. Мора да се земе предвид дека судирот на еден вид метеорит како оној што го споменуваме можеше да генерира ослободување на енергија од околу 1000 милијарда мегатони. Затоа, влијанието на метеоритот врз нашата планета беше една од најприфатените причини за масовно истребување на Пермија.

Ослободување на хидрат на метан

Друга причина зошто се верува дека започнува истребувањето на Пермијан се должи на ослободувањето на хидрати на метан. Знаеме дека на морското дно може да се најдат големи наслаги на зацврстени метански хидрати. Како што се зголемуваше температурата на планетата, така се зголемуваше и температурата на морињата. Поради вулканска активност или судир на астероид, предизвикаа пораст на просечните глобални температури на планетата. Како резултат на ова мало зголемување на температурата на водата, хидратите на метанот се стопија. Ова предизвикува ослободување на големи количини на метан гас во атмосферата.

Мора да се земе предвид дека метанот е стаклена градина со голем потенцијал за зголемување на температурата, бидејќи има голем капацитет да ја задржи топлината. Се зборува за зголемување на приближно 10 степени во просек на глобално ниво.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за причината за исчезнувањето на Пермијан и нејзината важност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.