Историјата на Земјата

историјата на земјата

Нашата планета каква што ја знаеме денес е многу различна од она што изгледаше кратко време откако се роди. Се проценува дека планетата Земја е стара 4.470 милијарди години. Во тоа време тоа беше само агломерација на карпи чија внатрешност се загреа и заврши со топење на целата планета. Со текот на времето, кората се суши додека не стане цврста. Во долните делови беше можно да се акумулира вода додека, над земјината кора, се формираа слоеви на гасови што ја создадоа атмосферата. На историјата на земјата тоа е интересен аспект што мора да го знаеме.

Затоа, ние ќе го посветиме овој напис за да ви каже с everything што треба да знаете за историјата на Земјата и најважната од неа.

Потеклото на планетата

потекло на видовите

Нашата планета не беше ништо повеќе од група конгломератни карпи што се загреваа внатре и надвор создавајќи слој гасови што ја формираа атмосферата. Треба да се знае дека составот на атмосферата еволуираше со текот на годините. Не беше секогаш исто како што го имаме сегаНа Водата, земјата и воздухот започнаа насилно да комуницираат с until додека лавата од внатрешноста на земјата не излезе во изобилие низ повеќекратните пукнатини што постоеја во земјината кора. Сето ова беше збогатено со трансформирање поради вулканска активност.

Според научниците и нивните студии, пред приближно 13.800 милијарди години се случила голема експлозија позната како Големата експлозија. Моќта ослободена со екстремно голема брзина, како брзината на светлината, ја турна оваа исклучително густа материја во сите правци. Со текот на времето, додека се оддалечуваа подалеку од центарот и забавуваа, огромни количини на материја се собираа и кондензираа во подоцнежните галаксии.

Не знаеме што се случи во универзумот во кој се наоѓаме првите 9 милијарди години; ако има други сонца, други планети, празен простор или воопшто ништо. Околу средината на овој период, или евентуално порано, сигурно се формирала галаксија.

Формирање на Сонцето и планетите

формирање галаксија

Во близина на работ на оваа галаксија, која сега ја нарекуваме Млечен пат, пред околу 5 милијарди години, дел од материјата беше концентрирана во погуст облак. Оваа ситуација се случи на многу места, но ние сме особено заинтересирани за оваа.

Се верува дека блиската starвезда експлодира и отиде во супернова пред околу 4.600 милијарди годиниНа Ударниот бран произведен од таа експлозија предизвика материјалот во нашата оригинална сончева маглина да почне да се движи. Облакот почна да се врти побрзо и да се сплеска во диск. Гравитацијата собира поголем дел од масата во централна сфера, а околу неа се вртат помали маси. Централната маса станува блескаво сфера, aвезда, наше сонце.

Овие мали маси, исто така, се кондензираат кога кружат околу Сонцето, формирајќи планети и некои месечини. Помеѓу нив, постои барем правилно растојание и соодветна големина за да се задржи водата во течна состојба и да се задржи важен плик од гас. Секако, оваа планета е наша, земјата.

Историја на земјата

историја на земјата и геологија

По почетната фаза во која земјата се претвори во жешка супстанција, надворешните слоеви почнаа да се зацврстуваат, но топлината одвнатре повторно ги стопи. На крајот, температурата падна доволно за да формира стабилна кора.

Отпрвин, земјата немаше атмосфера, поради што беше погодена од метеорити. Вулканската активност е насилна и се исфрла голема количина топла лава. Како што кората се лади и се зацврстува, дебелината на кората постепено се зголемува.

Оваа вулканска активност произведува голема количина гас, што на крајот формира слој на земјината кора. Неговиот состав е многу различен од сегашниот, но тоа е првиот заштитен слој што овозможува да се појави течна вода. Некои автори се однесуваат на „Атмосфера I“ како Раната атмосфера на Земјата составена од водород и хелиум, кој содржи малку метан, амонијак, ретки гасови и малку или без кислород.

Во вулканска ерупција, кислородот и водородот произведуваат водена пареа, која се кондензира при првиот дожд кога ќе се издигне во атмосферата. Со текот на времето, како што се лади земјината кора, водата во врнежите може да остане течна во најдлабокиот дел од земјината кора, формирајќи океан, хидросферата.

Оттука, палеонтологијата се занимава со проучување на геолошката историја, а палеонтологијата е специјализирана за проучување на биолошката историја на земјата.

Геолошка историја на Земјата

Во истрагата за утврдување и разбирање на геолошката историја на земјата, се добиваат податоци и индиции од четири главни типа карпи. Секој тип карпи е произведен од различни видови активности во земјината кора:

  1. Ерозијата и транспортот овозможуваат последователно таложење и создаваат континуирани слоеви на седиментни карпи набивање и литификација.
  2. Лавата се испушта од длабоката комора за магма и се лади на површината на земјината кора за да формира вулканска карпа.
  3. Геолошката структура формирана во постојните карпи, кои претрпеа разни деформации.
  4. Плутонските или магматски активности што се генерираат во внатрешноста на земјата и тие имаат влијание во странство.

Поделбата на геолошките временски размери во историјата на земјата се базира првенствено на промените во фосилните форми и другите материјали што се наоѓаат во континуираните слоеви. Меѓутоа, првите 447 до 540 милиони години од Земјината кора се запишани во карпи кои речиси и да не содржат фосили, односно, Постојат само соодветни фосили од последните 540 милиони години.

Поради оваа причина, научниците ја делат огромната геолошка историја на земјата на два главни временски периоди: прекамбрискиот, кој ги вклучува субзоичните, палеофоничните и проторозојските и фанерозојските, што е фосилна ера од тој период и достигнува до актуелноста.

Откривањето на радиоактивноста им овозможи на геолозите и палеонтолозите од XNUMX век да измислат нови методи за датирање кои би можеле да доделат апсолутна возраст (во милиони години) на временската скала.

Се надевам дека со овие информации можете да научите повеќе за историјата на Земјата и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.