Историска картографија

важноста на историската картографија

Кога зборуваме за различни историски извори и настани што се случиле, понекогаш ја забораваме важноста на мапите. На историската картографија е одговорна за проучување на важноста на развојот на мапите низ историјата. Мапите беа користени како надополнување на анализата и познавањето на историските процеси. Оттука, ништо од важноста на историската картографија за проучување и истражување на историјата.

Во оваа статија ќе ви покажеме кои се карактеристиките на историската картографија и нејзината важност.

Манифестации на историска картографија

историска картографија

Постојат бројни толкувања на географската реалност на познатиот свет низ историјата. За агентот на антиката и средновековието има бројни мапи кои сочинуваат универзален модел на изразување и зачнување на светот преку мапа. Постои тројна реалност што е изразена на мапа: идеологија, графички и географски. Во овој случај, географскиот има и физички и човечки аспект. Ова значи дека скоро сите општества користеле мапи како соодветни инструменти за да го претстават познатиот свет и исто така замислениот свет. На овој начин е можно да се создаде институционализирана уредена визија за човековата околина.

Низ историјата видовме мапи кои едни имале свои карактеристики, други имале вистински карактеристики, а други понекогаш биле туѓи и едноставни претпоставки за замисленото. Од најоддалечената антика човекот почувствувал потреба да работи скици и мапи да има валиден медиум кој служи за рефлектирање или пренесување на информации за физичката реалност на светот. Местата што најмногу се развиле на картографски начин биле 3: Месопотамија, Грција и Рим.

Околу 3000 година п.н.е., некои супериорни одлики на цивилизацијата почнаа да се појавуваат во плодните области на полумесечина и тука се случија. првите астрономски студии и со картографски манифестации. Тие се најстарите картографски манифестации за кои знаеме. Сумерите и Акадијците направија локална скица. Тие исто така дизајнираа некои постари мапи на градови, населби, канали или згради. Најстарата карта што ја проучувала историската картографија се наоѓа помеѓу 2700 и 2200 година п.н.е. Таа одговара на таканаречената таблета Нузи и имала административен пристап.

До тогаш, Месопотамците сметале дека небото и земјата формираат два рамни дискови и се потпираат во водата.

Морето на картографски карти

Мора да се земе предвид дека историската картографија, Морето беше многу важен елемент во развојот на географијата на картографијата. Патувањата, огромното мнозинство од нив од комерцијална природа, беа оние што обезбедија вредни географски информации на бреговите, постоење на прицврстувачи, правец на ветрови и речни устија, меѓу другите.

За ова се стекнаа многу информации да може да врши комерцијален транспорт меѓу градовите. Првата човечка група која била свесна дека може да ги извршува своите економски активности во одредено опкружување биле Грците од архаичната фаза. Делегациите и тие достигнаа голема активност откако беа основани бројни колонии на северните брегови на Егејското Море, на западниот и јужниот брег на Црното Море, југот на италијанскиот полуостров и Сицилија.

Иако имаше одредено географско знаење, приодите што тие Грци ги направија во картографијата беа многу слаби. Историската картографија се фокусираше на проучување како се направени првите мапи. За нив, земјата беше во форма на рамен диск и беше опкружена со брзи струи на реката Океан. Ограничувањата на светот во тоа време познати беа источниот брег на Медитеранот.

Години подоцна, хеленистичката епоха се карактеризираше затоа што имаше забележителен напредок во егзактните науки. Во овој развој на науката имаше голема примена на географското поле. Географски фокуси постоеле во Александрија, Мала Азија и Грција. Во текот на XNUMX и XNUMX век имало поголем поттик во географската активност, особено во Александрија. Тука најсјајните студенти по точни науки и интелектуални активности започнаа да ја користат астрономската метода за одредување на географските широчини. Ова обезбеди незаменлива основа за мерење на земјата и развој на историска картографија кон крајот на третиот век.

Важноста на историската картографија

Ератостен од Кирена бил тој што ја пресметал мерката на меридијанот на Земјата. Тука е и како е можно да се постигне прецизност што даде извонреден поттик за географијата. Благодарение на оваа пресметка, може да се започне математичка и гастрономска студија, собирајќи ги сите дела на претходниците. Тука беше нагласено дека земјата е свет со два пола и екватор. Дизајнот на земјата и неговата конфигурација беа дизајнирани на линиите на географска ширина и должина, разделувајќи ги во пет зони: две ладни зони, две други умерени зони и топла зона.

Јас го комбинирам овој дизајн со основен меридијан заснован на експериментален модел, бидејќи обете линии преминаа на Родос. Родос бил островот што би бил картографски центар и референтна точка за целиот населен свет. Денес нула меридијан поминува низ Лондон. Ератостен беше во можност да ја заврши мапата со тоа што направи неколку паралели што ги преминаа локалитетите на неговиот меридијан-водич. Исто така, биле земени во предвид меридијаните што одговарале на заедно или на озлогласените градови. Тој сакаше да може да ја смени еднодимензионалната визија на патувањата со друга помодерна дводимензионална конфигурација.

Историската картографија го рефлектирала Ератостен како бранител на живеалиштето на целата умерена зона и се заклучи дека е можно да се плови од Хиспанија до Индија што се граничи со Африка. Ова е еден од најинтересните подвизи со кои историската картографија започна да влијае. Веќе по средниот век, со раѓањето на религијата и христијанството, верувањето дека земјата е рамна ја измени целата картографија.

Денес, денес, благодарение на сателитите, имаме целосен преглед на нашата планета, така што имаме најточна картографија што може да постои.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за историската картографија и нејзината важност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.