Историска геологија

Карактеристики на историската геологија

Во рамките на науката што ја знаеме како геологија постои поспецијализирана гранка која е одговорна за проучување и анализа на сите модификации што се случуваат на нашата планета. Оваа гранка на геологија е позната под името на историска геологија. Оваа гранка има за цел да ги проучи сите промени што се случуваат на нашата планета и се движат од нејзиното формирање до денес.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики и значење на историската геологија.

клучните карактеристики

Промени во геологијата

Оваа гранка на науката има за цел да ги проучи промените што ги има геолошкиот дел на планетата на Земјата откако е формиран приближно пред тоа 4.570 милиони години до денес. Како што знаеме, олеснувањето на земјиштето не е константно во времето. Нашата кора на Земјата е составена од тектонски плочи. Овие плочи имаат движење познато како Континентален лебдат а тоа го придвижува струи на конвекција на Земјината мантија.

Покрај сите работи што ги споменавме, има и неколку геолошки агенси надворешно што го модифицира и менува олеснувањето како што го знаеме. Ова ја прави геологијата на теренот нестабилна со текот на годините. Во секое тоа беше геолошки постојат бројни геоморфолошки релјефи и предели кои преовладуваат во зависност од флората, фауната, климата и другите фактори на нашата планета.

Со цел да се утврди временската рамка во однос на секоја геолошка промена, геолозите се потпираа на големите настани што се случија на нашата планета. На овој начин е можно да се нарача карпи во континуиран редослед на хроностратиграфски единици во планетарни размери. Мора да се има предвид дека за да се измери времето што се случува на планетата на геолошко ниво, мора да сметаме со помош на геолошко време. Ова значи дека пејзажот нема да се трансформира за неколку години, дури ни од човечки размер. Човечко суштество обично живее во просек од околу 80-100 години, а за тоа време промените на релјефот не се забележуваат.

Историска геологија и геолошки процеси

Историска геологија

Историската геологија е гранка која се обидува да го анализира секој од геолошките процеси и настани што се случиле низ геолошката историја на планетата. Овие геолошки настани се евидентираат во карпите. Така можеме да добиеме автентична меморија на планетата, така да се каже. Тоа се вредни информации што ни откриваат како еволуирал геолошкиот пејзаж на планетата.

Главната работа што ја имаат геолозите кои ја проучуваат историската геологија е да ги датира и датира сите овие процеси долж геолошката временска скала. Овие геолошки процеси имаат главна карактеристика на бавноста. Како што споменавме претходно, овие геолошки процеси не се случуваат за неколку дена, месеци, па дури и години. Тие се дадени од илјадници и милиони години. Оваа бавност може да остави чувство на статичност и трајност за човечкото око. иако е точно дека постојат геолошки процеси кои се случуваат понадејно. Пример за ова е вулканска ерупција, лавина, земјотрес, меѓу другите.

Овие геолошки процеси имаат брзина што може да се согледа во човечка временска скала. Покрај тоа, тие се процеси способни да го менуваат теренот на олеснување на климатизиран начин за подолг временски период. Претходно се сметаше дека нашата планета се формирала во период од 6 дена и дека има возраст што не надминува 6000 години. Ова има многу врска со католичката религија и е одбиено благодарение на информациите добиени преку научниот метод.

Една од идеите за формирање на нашата планета беше дека ненадејните процеси беа единствените што можеа да го изменат олеснувањето на земјата на подолг временски размер. Сепак, науката го покажа тоа надворешни геолошки агенси како што се ветер, врнежи, атмосферски влијанијаитн. Тие се оние кои ја модерираа површината на земјата сè додека не ја достигнат конфигурацијата што ја имаме во моментов. Ние исто така знаеме дека ќе продолжи да го менува релјефот на континуиран и незабележлив начин за човечкото суштество.

Геолошко време и историска геологија

Геологија

Поради оваа причина, споменавме дека промените во олеснувањето на Земјата не се забележуваат од човечките суштества, секогаш мора да се повикуваме на геолошко време. Со други зборови, еден век е многу кратко време за да може да се забележат забележителни разлики во промената на олеснувањето на земјиштето. За да може да се забележат забележителни промени како на пр текот на реката или повлекувањето на карпа мора да почекаме приближно 20 века. Друга промена што може да се случи во релјефот е движење на јазик од глечер или формирање надворешно езеро.

За сето ова што го споменавме, постои поголема тешкотија во студиите на науките за историска геологија, бидејќи скалите на просторот и времето мора да се користат од големини кои одат од многу мали вредности до вредности од гигантски размери. Единицата за време во геологијата може да се каже дека е еден милион години. Ова е доволен временски период за да се забележат важни промени, како што е фактот дека една река ја продлабочува својата долина, крајбрежјето може да ги турка карпите наназад или планините да ги уништат еродираните врвови.

Користејќи ја скалата што ја користат геолозите и споредувајќи ја со 24 часа што ги има на ден, може да се одреди кој повеќе или помалку еден час би одговарал на приближно 200 милиони години. Ги споредуваме геолошките периоди што се случувале низ историјата на нашата планета и може да се каже дека прекамбрискиот еон би одговарал на најмалку 9 часа, а архаичниот еден до 12 часа. Остатокот познат како примарна ера е оној што би започнал по 21:22.48 часот и секундарната ера во 37:XNUMX часот. Четвртната ера, од каде започнува појавувањето на првите човечки суштества, трае само околу XNUMX секунди.

Сето ова нè остава збунето кога ќе видиме дека 2.000 години максимална човечка историја ќе трае само една десетина од секундата, со што станува јасно дека за возраста на нашата планета и времињата во кои се случуваат геолошките процеси, се 2.000 години многу кратки временски периоди.

Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за историската геологија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.