Испарливо ладење

климатизација

Еден од процесите што се случуваат природно и се користи за енергетска ефикасност е испарувачко ладење. Тоа е природен процес што ја користи водата како течност за ладење со цел да се добие ефикасно климатизирање или ладење. Благодарение на студијата за работата на овој процес, можно е да се има многу поефикасно ладење во различни области.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, важност и корисност на ладењето со испарување.

клучните карактеристики

испарувачко ладење

Испарливо ладење не е ништо повеќе од природен процес кој ја користи водата како течност за ладење. Овој процес е принципот зад целата опрема за ладење, кули и кондензатори. Овие уреди се користат за ладење на течности во сите видови комерцијални, индустриски и домашни апликации. За време на ладењето со испарување, целата вишок на топлина се ослободува во атмосферата преку испарување на водата. За да се одржи овој процес, потребен е контакт помеѓу водата и прилив на воздух во внатрешноста на разменувачот на топлина.

Знаеме дека ова ладење со испарување е идеално за апликации во кои е потребно да може да се намалат високите температури. Предноста на овој процес во однос на другите е тоа што е можно да се намали температурата без вишок потрошувачка на енергија. Така, Тоа е многу профитабилна идеја од енергетска гледна точка и заштеда за животната средина.

Алатка за ладење со испарување

операција на ладење со испарување

Благодарение на испарувачкото ладење, постојат бројни кули за ладење, кондензатори и други уреди што вклучуваат прилично ефикасна алтернатива ако сакаме да го користиме индустрискиот ладен сектор. Во овој сектор, машините се користат за намалување на температурата и употреба на еколошки техники за кои, пак, се потребни пониски економски инвестиции.

Toе видиме кои се главните предности што може да ги обезбеди употребата на ладење со испарување.

За заштеда на енергија

Како што споменавме претходно, тоа е прилично ефикасна постапка во однос на потрошувачката на енергија. Заштедата на енергија на потрошувачката на енергија е поврзана со температурата на кондензација на употребениот фреон. Ако имаме типична инсталација, потрошувачката на енергија може да достигне доста високи бројки, додека кај инсталациите кои имаат тешко дејство на испарување, може да се постигне заштеда на енергија до 45%.

Помало влијание врз животната средина

Не само што имаме заштеда на енергија заради ефикасно користење на ресурсите, туку има и многу мало влијание врз животната средина. Благодарение на ладење со испарување ефектот на стаклена градина може значително да се намали. Ова се должи на фактот дека емисиите на стакленички гасови како јаглерод диоксид се индиректно ограничени. Благодарение на ефикасноста на процесот, гледаме дека помалку енергија се губи поради високата ефикасност.

Поголема безбедност

Едно од прашањата за ладење со испарување е дали тоа обезбедува поголема безбедност во споредба со другите процеси на ладење. Тоа е соодветен систем за оние индиректни системи. Може да се достигнат температури за ладење на вода до 25 степени или пониски. Ова овозможува користење помеѓу вилушки од средна топлина кои не генерираат премногу високи трошоци за енергија.

Затоа, има опрема за ладење за испарување што достигнува пониски температури од оние добиени во опремата за ладење со воздух. Затоа, можете да видите доста интересна заштеда, иако перформансите се ограничени од температурата на сува сијалица. Со оваа техника, кондензацијата на водата во ладилните објекти се изведува на соодветна температура. Оваа температура е совршена така што притисокот во високиот сектор на ладилното коло е многу помал. Низок притисок во ладилното коло го намалува ризикот од истекување на ладилното средство и последователното потенцијално влијание врз животната средина.

Друга предност што можеме да ја споменеме е помало акустично влијание и намалување на потрошувачката на вода. Водата е многу скапоцена и сè поретка стока на оваа планета. Ефектите од климатските промени како резултат на зголемувањето на ефектот на стаклена градина што го предизвикуваат сушите се почести и поинтензивни. Поради оваа причина, водата станува сè помала. Со овој вид на процес можеме да заштедиме на потрошувачка на вода и енергија. Овие две придобивки овозможуваат подобро управување со животната средина.

Апликации за ладење со испарување

ладилни машини

Да видиме кои се различните апликации на ладење со испарување:

  • Индустрија за живина: овие системи се многу важни во живинарските куќи. За време на најжешките месеци од годината, живината станува прилично жешка. Благодарение на системот за ладење со испарување, температурата и проблемите поврзани со термичкиот стрес можат да се намалат. На овој начин, ние не само што осигуруваме птиците да имаат подобар престој, туку и го подобруваме квалитетот на производите.
  • Земјоделска индустрија: е друг сектор каде што овој процес може да се користи. Помага во одржување на постојана температура на воздухот. Одржувањето на оваа температура стабилна е важна во внатрешноста на стаклена градина. Важно е да се одржи деликатна рамнотежа на температурата врз основа на потрошувачката на енергија со цел да се зголеми производството и да се минимизираат трошоците.
  • Индустрија за свињи: За да се одржи постојаната температура во свињскиот објект, клучна е употребата на ладење со испарување. Ова обезбедува повисок квалитет во производството на животни и подобра удобност за тоа. И тоа е дека овој систем обезбедува поконстантна температура на воздухот со повисок квалитет.
  • Млечна индустрија: тоа е уште еден од секторите каде што има место за ладење со испарување. Продолжениот топлински стрес кај кравите може да доведе до намалување на производството на млеко. Благодарение на овој процес, можно е да се постигне висок капацитет за ладење и да се минимизира загубата на производство при екстремни врвови на надворешни температури. Овие врвови обично се достигнуваат во доцната пролетна и летна сезона.

Заклучоци

На кратко, можеме да кажеме дека ладењето со испарување се користи како ладење кое се применува во кулите за ладење, кондензаторите за испарување, итн. Тие се карактеризираат со значителна заштеда на енергија, поголема безбедност и почитување на животната средина. Ова го прави суштински процес во кој било дел од индустрискиот ладен сектор.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за ладењето со испарување и неговите придобивки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.