Најголемиот вулкан во Исланд наскоро да еруптира

ерупција вулкан лава и вода

Тоа не би било тема од интерес денес, да беше само уште еден вулкан кој е пред ерупција, но факт е дека станува збор за Бардарбунга, најголемиот вулкан на Исланд. Со висина од 2009 метри надморска височина, таа ја имаше последната ерупција во август 2014 година. Неодамнешните сеизмички сигнали најавуваат дека е можна непосредна ерупција.

Набoredудувано од геолозите постојано по големата количина на сеизмичка активност, тоа укажува дека притисокот во внатрешноста на калдерата се зголемува. Големината на калдерата Барбарбунга има 70 квадратни километри, ширина од 10 километри и длабочина од 700 метри. Поради својата голема висина и местоположба, вулканот е покриен со мраз и кратерот скриен под него.

Експертите на готовност

Ерупција на лава Исланд, вулкан Барбарбунга

Геофизичарот Пал Еинарсон, од Универзитетот во Исланд, коментира дека причината што се случуваат земјотреси на овие простори е затоа што вулканот се надувува. Тоа е, притисокот на магмата во комората се зголемува. Овој индикатор, според Еинарсон, е сигнал дека вулканот ќе еруптира, за краток временски период, и може да се појави во следните неколку години. Земјотресите сами по себе не предизвикуваат ерупција, но тие се индикатори за процесот.

Сигналите започнаа во февруари 2015 година, во кој момент престана и нејзината последна ерупција. Како и сега, на таа последна ерупција во 2014 година и претходеа земјотреси, кои започнаа во 2007 година. Она што е исто така сигурно е дека воздушниот хаос што би го предизвикал би имал значителни трошоци. За да го разберете, само погледнете го исландскиот вулкан Ејафјалалајкокул, кој во 2010 година фрли илјадници тони минерална пепел во воздухот, а 10 милиони патници не излегоа на летот. Вкупно од тие датуми, се проценува дека за европската економија трошоците биле 4.900 милијарди долари.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.