Интересни документарни филмови за науката

интересни документарни филмови за науката

Еден од најдобрите начини да поминете време дома е да гледате добар документарец. Има многубројни интересни документарни филмови за науката што може да ви помогне да имате многу поширока визија за светот. Овие документарни филмови може да се видат и на платформи кои се плаќаат и на бесплатни места на интернет.

Во оваа статија ќе ви кажеме кои се најдобрите интересни документарни филмови за науката што можете да ги гледате.

Интересни документарни филмови за науката

Хомо Дигиталис

документарен т.е

Дигиталната револуција имаше големо влијание врз човечкиот живот и е тема на документарен серијал составен од седум епизоди. Серијата навлегува во различните начини на кои дигиталната технологија го трансформираше нашето здравје, забава, работа и лични односи, покривајќи широк спектар на емоции, обичаи и активности кои биле под влијание на екраните. Секоја епизода е како брза таблета, Траат помалку од десет минути, што ги прави совршени за инстант потрошувачка.

Уметност на игри

Во текот на речиси педесет делови, приближно по десет минути, различни експерти од областа на видео игрите, од блогери и новинари до професионални гејмери ​​и теоретичари, разговараат за различни теми поврзани со медиумот. Овие теми вклучуваат анализа на поединечни компоненти како што се вратите и залихите, како и исцрпно проучување на различни жанрови и нивните соодветни истории. Серијата исто така ги истражува различните начини на кои оваа забава може да се толкува и доживее, и секоја епизода ги истакнува клучните наслови во медиумот.

Европа временска машина

Проектот Европа временска машина е сеопфатна иницијатива која има за цел да го дигитализира и обнови европското културно наследство. Овој проект е заеднички напор помеѓу институции од повеќе земји и европски универзитети. Проектот има за цел создадете огромна база на податоци за дигитализирани уметнички дела и историски артефакти. Потоа се надеваме дека ќе се развие систем за вештачка интелигенција кој ќе овозможи создавање на 4Д модели на историски локалитети и културни артефакти. Овие модели ќе се користат за зачувување и промоција на европското културно наследство.

Три степени до колапс

интересни документарни филмови за науката и како да ги гледате

Концептот на „три степени на колапс“ сугерира дека сме опасно блиску до точка од која нема враќање кога станува збор за еколошки колапс. Тоа значи дека ако температурите продолжат да растат за три степени Целзиусови, ќе видиме широка и непоправлива штета на екосистемите на нашата планета. Итноста на ова прашање не може да се потцени и наше е да преземеме акција за да го избегнеме овој катастрофален исход.

Резерва

Серијата документарни филмови за компјутерски злосторства создадена од ТВЕ вклучува интервјуа и со специјалисти за компјутерски криминал и со луѓе кои биле жртви на наведените злосторства. Овие кратки епизоди даваат широк преглед на бројните опасности присутни на Интернет, како и стратегии за нивно избегнување. Опфатените теми вклучуваат кражба на податоци, ископување податоци, сајбер-малтретирање, измами и хакирање, од кои сите се испитуваат преку модерна, визуелно привлечна естетика која ефикасно ги ангажира гледачите.

Хигиена низ историјата

документарци за нетфликс

Низ историјата, чистотата и хигиената играле важна улога во одржувањето на здравјето и спречувањето на ширењето на болеста. Со текот на времето, општествата развија различни методи и практики за одржување на хигиената, од античките цивилизации кои користат вода и билки за чистење до современиот изум на сапун и напредни санитарни системи. И покрај овие достигнувања, многу заедници сè уште се борат со пристапот до основните хигиенски ресурси, што доведува до болести кои можат да се спречат и здравствени разлики.

Овој љубопитен документарец ја истражува еволуцијата на хигиенските практики низ историјата, позната и како „уметноста на здравјето“ од античките Грци. Од заштита од болести до културни обичаи, општествени традиции и секојдневна употреба на медицинско и научно знаење, дури и политичките верувања влијаеле на хигиенските практики. Документарецот навлегува во историјата и развојот на овие практики.

Точка на вртење

Пресвртна точка може да се дефинира како пресвртница во животот на една личност. Тоа е случај во кој се случува важна одлука или настан што го менува текот на иднината, или на подобро или на полошо. Овие моменти можат да произлезат и од внатрешни и од надворешни фактори и често е тешко да се предвиди кога ќе се случат. Од суштинско значење е да се препознаат и да се размислува за овие пресвртни точки, бидејќи тие можат да дадат вредни информации за личниот раст и развој.

Documentary+ е бесплатна документарна платформа која се соочува со еден единствен проблем: Неговата содржина е достапна само на англиски јазик. Меѓутоа, ако го совладате јазикот, можете да откриете фасцинантни наслови како „Пресвртница“, која навлегува во опасностите од Алцхајмерова болест. Документарецот го нагласува недостатокот на дефинитивен лек и покрај интензивното истражување на неговите симптоми, додека ги анализира најновите достигнувања во неговото лекување.

Ѕвездата која предизвика најголема интрига и фасцинација во научната заедница е несомнено најенигматичниот небесен објект во универзумот.

Најмистериозната ѕвезда во универзумот

Досега, претпоставуваме дека веќе сте запознаени со TED Talks и нивната способност да ги направат и најздодевните теми привлечни и достапни. Нивната веб-страница е преполна со видеа, од кои многу се титлувани на шпански и нема недостиг од теми за истражување. На пример, Се зборува за астрономски ентитет кој е илјада пати поголем од Земјата и останува мистерија до ден-денес. Астрономот Табета Бојаџијан го користи ова како лансирна рампа за да разговара за тоа како науката хипотезира кога ќе се соочи со непознатото.

Објаснето – Глобалната криза со вода

Не може да се негира дека Нетфликс нуди широк избор на документарни филмови. Сепак, главниот недостаток е тоа што бара плаќање. Сепак, платформата сподели дел од својата содржина на YouTube преку избрана листа. Оваа листа вклучува такви привлечни наслови како документарниот филм за природата „Нашата планета“ и информативната серија „Објаснето“, која е копродуцирана со Вокс. Меѓу епизодите на оваа серија, има и една која конкретно навлегува во глобалната закана од недостиг на вода со која се соочуваме во моментов.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за најдобрите интересни документарни филмови за науката.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.