индиски Океан

острови на Индискиот океан

Меѓу сите океаните на светот е индиски Океан. Тој е еден од деловите на глобалниот океан на нашата планета што се протега низ териториите на Блискиот исток, Јужна Азија, Австралија и Источна Африка. Тој е способен да држи до 20% од целата вода на планетата. Има голем број островски региони доста популарни меѓу истражувачите и туристите. Еден од овие најпознати острови е Мадагаскар.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за Индискиот Океан, неговото потекло, геологија, клима, флора и фауна.

Потекло на Индискиот океан

индиски Океан

Првото нешто што треба да се разгледа е формирање на сите светски океани. Утврдено е дека поголемиот дел од водата на планетата Земја произлегува од внатрешноста на земјината кора благодарение на вулканската активност и ротирачката сила. Бидејќи на почетокот на формирањето на планетата постоеше само водена пареа, тоа главно се должеше на температурата на планетата толку висока што не дозволуваше водата да биде течна. Со текот на времето, Земјината атмосфера беше постигната за ден за да се формираат океаните што ги знаеме денес. Покрај тоа, се појавиле врнежи и тоа донесе поголема количина на течна вода што започна да се таложи во низините и сливовите.

Реките што го бранеа планинскиот терен исто така започнаа да се развиваат. Со движењето на тектониката на плочите, континентите почнаа да се одвојуваат и да се движат, генерирајќи различни копнени и морски граници. На овој начин се формира Индискиот Океан уште од нив ги ограничи сите рабови на континентите и струите на Африка, Океанија и Азија.

клучните карактеристики

карактеристики на индико

Овој океан се наоѓа помеѓу јужна Индија и Океанија, источна Африка и северен Антарктик. Се приклучува на една од потоците на атлантски океан на југозапад, додека на југ ги капе крајбрежјата на јужна Африка. Се придружува со него Тихиот океан за југоисточниот дел.

Има длабочина со во просек 3741 метри, додека нејзината максимална длабочина достигнува 7258 метри, оваа локација е на островот Јава. Можеме да зборуваме и за нејзината крајбрежна должина. Има максимална крајбрежна должина од 66 километри и неговиот волумен е околу 526 кубни километри.

Тој е трет по големина океан на целата планета откако има површина од околу 70.56 милиони квадратни километри.

Во однос на нејзината геологија, утврдено е дека 86% од целата територија е покриена со пелагични седименти. Овие седименти не се ништо повеќе од убави лета што се акумулираат како последица на таложење честички на морското дно. Сите овие седименти обично се развиваат во подлабоки води и се составени главно од биогени силициумски школки. Овие школки обично се лачат и од фитопланктон и од зоопланктон. Тие обично се составени од калциум карбонат. Некои помали силициластични седименти се наоѓаат во длабочините.

14% од површината е покриена со мали слоеви на теригенски седименти. Сите овие седименти сочинуваат низа честички кои се генерираат во копнената почва и се приклучуваат на морските седименти.

Клима во Индискиот океан

Toе разговараме за преовладувачката клима во целата област на Индискиот океан. Знаеме дека во јужниот дел на океанот доаѓа прилично стабилна клима. Сепак, во северниот дел има поголема количина на атмосферска нестабилност. Оваа нестабилност резултира со гестација на монсуните. Мусуните се познати низ целиот свет како сезонски ветрови произведени од поместувањето на екваторијалниот појас. Овие монсунски ветрови можат да бидат придружени со обилни дождови, иако може да бидат и студени и суви. Сите овие монсуни значително влијаат на општествата кои се наоѓаат на овие места и кои во голема мера зависат од земјоделството.

Обилните дождови често имаат негативни влијанија врз економијата. Еден пример е големиот број смртни случаи од давење секоја година во Индија од овие монсуни. Во јужниот дел на океанот, ветровите се помалку интензивни, иако во текот на летото, обично има прилично силно и штетно невреме.

Флора и фауна

монсуни

Toе ја анализираме различноста што се создава низ целиот океан. Знаеме дека флората на Индискиот океан вклучува не само морски растенија. Овие растенија се главно составени од зелена, кафеава и црвена алга. Исто така, вообичаено ги вклучува сите видови на флора кои се населуваат на бреговите и на островите.

Еден од најпознатите видови на овој океан е еl Adiantum Hispidulum. Тоа е вид на мал папрат кој припаѓа на семејството Pteridaceae. Ова семејство има широка област на дистрибуција низ сите области на Полинезија, Австралија, Африка, Нов Зеланд и повеќето острови во Индискиот океан. Тоа е еден вид папрат што може да расте меѓу карпи или на некои места кои имаат позаштитени почви. Се карактеризира со тоа што има грутки и може да биде долга до 45 сантиметри.

Има листови од триаголен и елипсовиден тип и се отвораат со врвови кои кулминираат во форма на вентилатор или дијамант. Ветровите на овој океан предизвикуваат влажна клима што овозможува раст на овој вид папрати на островите.

Друг од најраспространетите и најуникатни видови флора во Индискиот Океан е Андасонија. Ова се уникатни дрвја кои имаат големо, неправилно или стебло во форма на шише, кое е полно со јазли. Висината осцилира повеќе или помалку помеѓу 33 метри, додека дијаметарот на нејзината круна може да надмине 11 метри.

Што се однесува до фауната, таа е поограничена како резултат на поморската територија нема соодветни количини на фитопланктон, што е основа на мрежата за храна. Сепак, неколку видови како ракчиња и туна се наоѓаат во северниот дел, со некои како китови и желки. Постојат и некои области со корални гребени.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за Индискиот Океан и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.