Индексот на стакленички гасови на НОАА се зголемува 40% од 1990 година

Загадување на околината

Стакленичките гасови се многу важни за да има живот на Земјата; Сепак, поради постојаната емисија на гасови како јаглерод диоксид или метан, климата многу се менува низ целата планета. За да се обидат да го држат под контрола, разни организми водат евиденција на атмосферските податоци што им помагаат на метеоролозите да направат сè попрецизни предвидувања, на пример, индексот на стакленички гасови NOAA, кој се базира на атмосферски податоци, служи за знај што се случува со времето сега.

И, она што се случува не е добро: стакленичките гасови се зголемија за 40% во периодот од 1990 до 2016 година.

Кој е ефектот на стаклена градина?

Ефект на стаклена градина е пораст на температурите како резултат на концентрацијата на гасови кои се водена пареа (H2O), јаглерод диоксид (CO2), метан (CH4), азот оксид (NOx), озон (O3) и хлорофлуоројаглеродни (CFC).

Кога сончевите зраци ќе стигнат до Земјата, тие брзо ја загреваат земјата, бидејќи атмосферата е многу про transparentирна за видлива светлина, но многу помалку за инфрацрвено зрачење. Откако ќе ја допрат површината на земјата, тие ја прават испушта инфрацрвени зраци кои во голема мера се апсорбираат од атмосферата.

Иако количината на енергија што се емитува во вселената е иста со онаа што се апсорбира, површината на земјата треба да ја достигне температурата на која и двата тека се изедначуваат, што е во просек 15ºС.

Ако овој ефект не беше произведен, ќе имавме просечна копнена температура од -18ºС. Но ако концентрациите на стакленички гасови продолжат да растат, последиците од климатските промени може да бидат поразителни, бидејќи просечната температура само ќе се искачи. За жал, токму тоа се случува.

Кои се ефектите од глобалното затоплување?

Одмрзнување

Ефектите од глобалното затоплување се многубројни и разновидни, меѓу нив наоѓаме:

 • Потопли температури
 • Болест се шири
 • Поинтензивни бури
 • Посилни топлотни бранови
 • Одмрзнување
 • Исчезнување на животински и растителни видови
 • Зголемување на нивото на морето
 • Најопасни урагани

За повеќе информации, кликнете овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.