Иксион

казната на иксион

Во античко време, имало многу народи кои се обидувале да објаснат некои од најчудните природни феномени и некои метеоролошки појави. За ова, тој даде објаснување дека причината за потеклото на овој метеоролошки и природен феномен биле дејствијата на некои од митолошките богови. Овие богови дејствуваат на земјата на луѓето со некаква намера. Италијански експерт е одговорен за објаснување на ореолот 22º во грчката митологија. Италијанскиот експерт кој го открил се вика Паоло Колома и е познат како Иксион.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики и митолошко потекло на Иксион.

Кој беше Иксион?

иксионско гориво

Иксион бил митски крал на Тесалија кој имал репутација на лош крал. Тој не само што беше лош крал, туку беше и лоша личност. Тој се оженил со Диа, која била ќерка на Еонеј, но исплаќањето на ветените подароци на неговата нова почва беше занемарено. Во тоа време, постоеше обичај и тоа да се даваат подароци на сватерите за време на свадбата. Фактот што Иксион не ги дава своите снаи за време на венчавката предизвика борба. Исходот од борбата заврши со Иксион го фрла Еонеус во јаглен јама што гори со дрво.

Со оглед на таквиот факт, никој од грчките благородници не би бил подготвен да му прости на злосторството од страна на Иксион. Конечно, самиот Бог Зевс се сожали и го покани на планината Олимп за негово прочистување. Злосторството не беше доволно за злото што го поседуваше Иксион. Откако беше во Олимп, местото на грчките богови, тој ја награди великодушноста на Зевс во неговиот обид да се здружи со неговата сопруга Хера. Бидејќи Зевс бил прилично мудар, тој можел да ги погоди злобните намери и развил план. Со своите овластувања, тој можеше да преобрази облак наречен Нефеле и да му даде многу слична сличност со Хера.. Како резултат на синдикалната врска се појави Кентаур, кој беше Татко на Кентаур.

Казната што му ја изрече Зевс на Иксион беше страшна и вечна. И тој беше во можност да ги открие сите негативни намери кон Хера. Зевс му нареди на Хермес да преземе врз себе да ги врзе рацете и нозете на Иксион за да го постави на огнено крило тркало за да може да се тркала за цела вечност.

Митот за Иксион и ореолот

сончев ореол

Како што споменавме претходно, целото потекло на митот за Иксион потекнува од еден вид природен феномен што не може да се објасни. Некои од појавите на природните појави како на пр ореолот од 22 степени е вообичаен во Грција. Во овој случај, овој ореол се случува во најобичните сезони и донекаде е збунувачки што се случува митолошко потекло. Во Античка Грција постоел мит кој го објаснувал потеклото на овој феномен.

Со оглед на приказната што ја раскажавме за грчката митологија во која Иксион се чини казнет од самиот Зевс е потеклото на ореолот од 22 степени. И објаснето е дека Паоло Колома, италијански експерт за грчка митологија, потврдува дека потеклото на објаснувањето на овој феномен е тоа што Иксион го вклучува запаленото тркало како казна од Зевс.

Со цел да се објасни со најголема можна поврзаност со грчката митологија, Паоло тврди дека ореолот од 22 степени го следи сонцето и понекогаш е видлив неколку часа. Со црвената граница може да се смета како да е огнен прстен.

Од друга страна, од оваа страна на митологијата, ореолот од 22 степени е поврзан и со Нефеле, облакот што се трансформирал. Сцената на соединувањето помеѓу Иксион и Нефеле беше на небото, бидејќи тоа е местото на Зевс и Олимп. Во традицијата пред оваа приказна, се вели дека денот пред казната исто така беше мраз. Запаленото тркало е опишано како вечно летање на небото.

Целиот овој мит е поврзан и со дождот бидејќи појавата на овој ореол често е претходник на топли фронтови што влегуваат во врнежи.

Како се формира сончев ореол

сончев ореол и митологија

Сега ќе објасниме како сончевиот ореол потекнува научно, а не преку митологијата. Феноменот е опишан како светла кружница околу сонцето што се јавува на ладни места. Меѓу нив, се јавува често во Русија, Антарктикот или северна Скандинавија. Обично се јавува кога условите на животната средина се соодветни за нејзино формирање. Затоа, тие можат да се појават и на други места. Составена е од ледени честички кои се во суспензија во највисокиот дел од тропосферата. Кога сончевата светлина паѓа врз овие ледени честички, тие ја прекршуваат светлината и го прават видлив целиот спектар на бои.

Ефектот што се гледа од ореолот е сличен на оној на виножитото. Може да се нарече како кружно виножито кое се карактеризира главно со тоа што е ирицентно. За да се појави ситуација со ореол на друг дел од земјата, потребни се места со нормално ниски температури. Мора да постои исто така висок контраст со температурите од површината и температурите на надморската височина. На овој начин, може да има доволно ледени кристали на надморска височина кои се одговорни за прекршување на светлината, така што ќе се формира целосниот ореол. На некои места каде што температурите се повисоки, овој феномен не може да се забележи или е премногу краток.

Високите контрасти што постојат во температурата наутро е она што генерира изглед на овие ореоли. Наутро воздухот е постуден бидејќи цела ноќ немал извор на топлина од сонцето. Тоа е една од причините зошто почесто ореолувам наутро. Друг услов е тоа типот на облак што се наоѓа на небото во тој момент се облаци од цирус. И, овие облаци се формирани од мали кристали од мраз, кои произлегуваат од процесите на рефлексија и прекршување на светлината.

Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за сончевиот ореол и митот за Иксион.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)