Мартовски изреки

Цветаат цвеќиња

Март, првиот месец на метеоролошката пролет. Ова е месец во кој, иако сè уште има мраз и град во некои делови од земјата, пејзажот малку по малку станува зелен. Дрвјата се полнат со лисја додека се топи снегот, а цветовите почнуваат да цветаат.

Долгоочекуваната бура ќе им обезбеди доволно вода на земјоделците за добро да ја започнат сезоната. Сепак, и како што нè предупредуваат изреките од март, не смееме да веруваме во себе: лошите временски услови не исчезнаа целосно.

Какво е времето обично во март во Шпанија?

Патека меѓу дрвјата

Март Тоа е месец во кој е обично ладно, па дури и студено во северната половина на полуостровот и одржува нешто попријатни температури на југот и на архипелазите. Просечната температура е 11,3ºС (референтен период 1981-2010).

Ако зборуваме за врнежи од дожд, се смета за генерално влажен месец, со просечна количина на врнежи од 47 mm (референтен период 1981-2010). Северниот дел на полуостровот е оној кој доживува најмногу дожд, додека југот, Мајорка и Ибица се оние кои имаат тенденција да регистрираат најниски вредности во текот на овој месец.

Но, што велат изреките?

Мартовски изреки

Галантус, лушпеста цветна фабрика

 • Март сонце, удри како чекан: има денови кога сонцето е толку силно што се чини дека сме во средината на јуни или јули. Тие се многу добри моменти, идеални за поминување време надвор од дома.
 • Во март, сите полиња цветаат: Секако, кога сонцето ја загрева земјата, растенијата почнуваат да создаваат голем број цвеќиња, правејќи ги пејзажите повторно да оживеат.
 • Март, цветаат бадемите и за inубените млади мажи: овошните дрвја како што се бадемовите дрвја се покриени со бели ливчиња и има такви кои ја користат можноста да се изјаснат за таа посебна личност.
 • Март, маршеви, ладен воздух и град: и покрај сонцето толку добро што може да има ден, не верувајте. Следниот ден може да биде многу студено, па дури и град да падне.
 • Во март гром, тоа е чудо: За оние од нас кои уживаат во невреме, март не е баш добар месец. Може да има три до четири бурни денови, а потоа ништо ... до следниот месец. И, тоа не е да се спомене колку кратко траат.
 • Со инкарнација е последниот мраз: денот на Воплотувањето е 25 март, ден на кој сакате да ја завршите сезоната на снег, иако вистината е дека таа не завршува до април-мај.
 • Март попладне, стадо говеда: важно е да се заштитат животните од студ и мраз. За секој случај.
 • Март магла, април снег- Снегот во текот на третиот месец од годината често е знак дека лошите временски услови ќе бидат во блиска иднина.
 • Марзален ветер, добро време- Многу се плашат од силни налети на ветер, и на море и на копно. Овој тип на ветер обично предизвикува бури што го преминуваат Бискејскиот Залив до архипелагот Балеар.
 • Кога ќе видите снег Сан Амбросио, ладно е осумнаесет: Денот на Свети е 20 март, денот кога велат дека ако падне снег ... снегот ќе биде придружен со студ кој ќе трае 18 дена.
 • Сувите во март се дождови во мај: тоа е утеха. Ако не врне дожд овој месец, добро, тоа ќе го има веќе во март. Всушност, постои друга поговорка што вели:
 • Сув март, дождлив мај: Значи, само треба да почекаме и да видиме какво ќе биде времето.
 • Марш на обилни дождови, многу несреќна година: дождовите се многу добри, но ако врне премногу, сите посеви може да бидат расипани. Затоа, земјоделците не сакаат да врне повеќе од потребното, инаку би имале многу лоша сезона.
 • Во март, дури и влажната матка: со »мр» тие се однесуваат на глувчето. Нека врне, но без овој глодар да заврши многу влажен.
 • Март, ниту влажното море; трите недели, но не и четирите: последната недела од месецот, бидејќи температурите ќе почнат да бидат многу пријатни и растенијата ќе почнат да растат, ќе биде задоволство да ги видите, може да врне колку што сакате.
 • Вода во март, плевел: која е причината Без разлика дали имате градина или овоштарник, ако врне, веднаш ќе видите дека дивата трева расте без запирање, до тој степен што ќе имате џунгла од билки.
 • Мразовите во март ги фаворизираат земјоделските култури: и овошните дрвја. И има многу растенија кои треба да бидат ладни за да вроди со плод; ако не, тешко дека ќе имаме добра жетва.
 • Мали дрвја што се во цвет, ослободете се од четките на Воплотувањето: страшните доцни мразови. Ако се произведат, цветовите замрзнуваат и, заедно со нив, се распрснува целата надеж за овошје. Затоа е од клучно значење да се заштитат доколку постои ризик од мраз.

Цвеќиња во пролет

Дали знаете некоја друга временска прогноза за февруари?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.