Априлски изреки

Поле со цвеќиња

Април. Месец на пролетната експлозија. Цветовите го прават својот изглед, дрвјата се покриени со лисја, а малку по малку студот и снегот се оставаат зад себе. Птиците радосно пеат додека инсектите продолжуваат со своите задачи под небото што на моменти може да биде многу предавничко.

Исто како што сонцето изгрева над хоризонтот секое утро, облаците можат да го покријат за неколку минути, предизвикувајќи пад на температурата. Но, Што ни велат априлските изреки за времето?

Како е април во Шпанија?

Цвет на бадем во Ла Квинта де Лос Молинос (Мадрид)

Цвет на бадем во Ла Квинта де Лос Молинос (Мадрид)

Шпански април има просечна температура од 13 степени центигради. На северот од полуостровот и на највисоките планини обично се појавуваат мразови до -8ºС, додека во останатите живата има тенденција да биде над 20ºС, особено во медитеранскиот регион.

Ако зборуваме за врнежи од дожд, просечните врнежи од дожд се 92мм, концентрирајќи се особено во северозападниот дел на полуостровот. На Канарските острови обично е прилично сув месец, како и на Медитеранот.

Априлски изреки

Цветаат Бугенвилја

 • Пристигнувањето на април е пролет; сок и крв се менуваат: тоа е времето кога животот повторно се појавува. Се враќа нормалната активност на полињата и шумите. Тоа е исто така сезона на парење за многу животни.
 • Во април, исечете трн и растете илјада: со зголемувањето на температурата и часовите на сончева светлина, билките растат со импресивна брзина, до тој степен што иако сечењата, за кратко време тие ќе излезат повторно, не едно, туку многу повеќе.
 • Во април, само урнатината можеше: Кога зеленчукот излегува од хибернација, сокот се крева, па ако се исече сега ризикот да се изгуби е многу, многу голем, бидејќи со секоја рана би изгубиле многу сок.
 • За Сан Маркос ќе има барички на земја: Денот на Свети е 25 април, денот кога дождовите се вообичаени.
 • Зимата не помина додека не заврши април: Тоа е вистина. Како што споменавме претходно, април е предавнички месец. Затоа, препорачливо е да не ја чувате целата ваша топла облека сè додека не дојде мај, за секој случај.
 • Во април мразот го следи град: кога влегува ладен фронт, атмосферата станува нестабилна и се формираат облаци со голем вертикален развој што предизвикуваат град; подоцна, воздухот се стабилизира и температурата паѓа, оставајќи го небото без облаци, што е кога се појавува мразот. За да избегнете загуби во градината, препорачливо е да бидете внимателни кон временските прогнози за да можете да ги заштитите растенијата во случај на појава на град.
 • Април април, или овчарот бара помош од бродот или жабите умираат на суво: Овој месец може да биде или многу дождлив или многу сув. Обично нема средина.
 • Дождливиот април го прави убавиот мај: и тоа е вистина. Ако врне дожд во овој месец, сигурно е дека мај ќе биде многу убав, бидејќи растенијата ќе можат да растат многу подобро, така што полињата и градините ќе изгледаат спектакуларно.
 • Април, да добро на почетокот, лошо на крајот: земјоделците стравуваат дека ако четвртиот месец од годината го започнеме на десната нога, ќе го завршиме лошо. И тоа е токму она што може да се случи: имаме 10 или 15 многу добри или многу лоши денови, а другите спротивното.
 • Ако грми во април, подгответе ја наметката и одете да спиете: и ако ви се допаѓа звукот на невремето, веројатно тој ден ќе спиете уште подобро; или дека претпочитате да се потпрете на прозорецот за да го видите. Иако, да, не заборавајте го палтото затоа што ќе биде ладно.
 • Април грмна, доаѓа добро лето: ако има невреме во текот на месец април, ќе имаме полесно лето за носење.
 • Април насмеан, студ го убива народот: Небото може да биде чисто, но ветерот што дува понекогаш е ладен. Така, во текот на овој месец можеме да уживаме во неколку денови на убаво време и пријатни температури, но ако дојде време кога мислиме дека нема да биде постудено, не треба да веруваме во себе.
 • Април април, секој ден по две тушеви: нема средно решение. Или суша, или поројни дождови. Во некои делови од земјата од време на време може да врне силен дожд.
 • Во април аспарагус за мене, во мај за мојот коњ: ако сте од оние кои уживаат да берат аспарагус, искористете го тоа во март-април, бидејќи во мај ќе бидат толку напорни што не можат да се јадат.
 • Во април врне многу: е една од најпознатите изреки. Во некои делови од земјата врнежите се чести; за жал, во други тие практично не постојат.
 • Април, Априлосо и неговите води ја извлекуваат мечката од пештерата: со пристигнувањето на дождовите, мечката ја напушта својата пештера за да се хранат откако помина зима во одмор.

Виножито во Луго

Дали знаете некои други априлски изреки?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.