Ирадијантност

Ирадијантност

Денес ќе разговараме за еден вид променлива што е доста важна при воспоставување на вид клима во одреден регион. Станува збор за зрачење. Ирадијанс е количина што ја мери енергијата по единица површина на инцидентно сончево зрачење на дадена површина. Оваа количина на сончево зрачење што ја погодува површината се мери во наведениот простор и време.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за зрачењето и важноста за утврдување на видовите клима.

клучните карактеристики

Сончево зрачење

Зрачењето е големината што ни помага да измериме колку сончево зрачење паѓа на одредена површина и за одредено време. Познато е дека не сите сончеви зрачења генерирани од сонцето стигнуваат до нашата планета. Ирадијанцијата беше изразена во единици на моќност по област. Нормално, вредностите се наведени во вати на метар квадратен. Ако се осврнеме на сончевото зрачење, ќе зборуваме за количината на зрачење што ја добива дадената површина по единица време.

На пример, можеме да кажеме дека зрачењето на одредено место е 10 вати на метар квадратен и час. Ова значи дека оваа количина на сончево зрачење паѓа на еден квадратен метар на секој час. На овој начин, можеме да знаеме колку сончево зрачење прима одредена површина со текот на времето за да утврдиме каков вид клима преовладува во одредена област.

Знаеме дека сончевото зрачење е важна варијабла за вредноста на температурите во едно место. Ако ова место прима голема количина на сончево зрачење, нормално е дека има поголема температура. Покрај тоа, овие вредности се оние што го воспоставуваат преовладувачкиот режим на ветер и некои од атмосферските појави што доведуваат дожд. Сонцето е моторот што предизвикува атмосферски појави како што се врнежите да се генерираат во тропосферата. Тоа е сончево зрачење што загрева дел од површината, предизвикувајќи загревање на околниот воздух и тенденција на зголемување.

Во областа каде што се крева воздухот, ќе се создаде еден вид јаз што мора да го пополни друга маса на воздух. Така се воспоставуваат режими на ветер. Колку е поголема разликата помеѓу густините на воздухот, толку е поголем ветерот. Понатаму, ова се услови погодни за создавање на антициклони и бури.

Потекло на зрачење

Од техничка гледна точка, сончевото зрачење на површината на земјата е начин за додавање на одреден временски интервал во кој зрачењето влијае на површината филтрирана со интерпозирање на атмосферата. Податоците што соларното зрачење ни ги даваат на површината ќе зависат од времето на годината, географската ширина, климата воопшто и времето од денот во кој се наоѓаме.

Електромагнетното зрачење доаѓа од сонцето. Тоа е енергија од реакцијата на нуклеарната фузија која се одвива постојано во сонцето. Оваа нуклеарна реакција се комбинираат две јадра на водород и формираат јадро на хелиум. За време на оваа комбинација на атоми, се ослободува голема количина на енергија, која се ослободува во форма на зрачење.

Исто така, мора да се земе предвид дека топлината генерирана од оваа реакција е одговорна за сонцето да биде огромна блескаво маса што ја создава топлината што ја достигнува површината на земјата. Мора да имаме предвид дека нашата планета се наоѓа во познатата како „зона за живеење“. Односно, беше доволно близу за сонцето да не стопли, но доволно далеку за да не не изгори.

Надворешната површина на сонцето е околу 5500 степени Целзиусови. Оваа starвезда емитира голема количина на електромагнетно зрачење во широк опсег на бранова должина и фреквенција. Ова електромагнетно зрачење се движи од ултравиолетово до инфрацрвено, со тоа што регионот е видлив за луѓето наречен виножито. Спектарот на сончево зрачење е оној што ги опфаќа сите бранови должини што ги дава сонцето, без разлика дали е видлив за луѓето.

Видови на зрачење

Нивоа на зрачење

Постојат неколку видови на зрачење во зависност од нивните карактеристики и потеклото. Секој од нив ќе го анализираме чекор по чекор:

  • Вкупно сончево зрачење: тоа е мерењето кое ги опфаќа сите бранови должини по единица ќе влијае на горната атмосфера на нашата планета. Обично се мери нормално на сончевата светлина што влегува во атмосферата.
  • Директно нормално зрачење: тој е оној што ја мери површината на земјата на одредено место. За ова, се користи елемент на површината поставена нормално на сонцето. Вкупното директно зрачење ќе биде еднакво на вонземското зрачење над атмосферата, минус атмосферските загуби како резултат на апсорпцијата и расејувањето на светлината од ветрот и облаците. Овие загуби може да се зголемат или намалат во зависност од времето, денот, географската ширина, облачноста и содржината на влага, меѓу другите.
  • Дифузно хоризонтално зрачење: познато е и под името на дифузно небо зрачење. Тоа е тоа зрачење во кое зрачењето од светлината расфрлано низ атмосферата достигнува до површината на земјата. Оваа количина може да се измери на хоризонтална површина со зрачење што доаѓа од сите точки на небото. Ако атмосферата не постоеше, немаше да има дифузно хоризонтално зрачење.
  • Глобално хоризонтално зрачење: Конечно, овој вид на зрачење е она што го мери вкупното зрачење на сонцето на хоризонтална површина на земјата. Се смета како збир на директно зрачење и дифузно хоризонтално зрачење.

Сите овие вредности се утврдени со цел да се знаат климатските карактеристики на одредена област. Покрај тоа, се користи во бројни студии за развој и изградба на обновливи енергии кои работат со сонцето. Пример за ова е фотонапонската соларна енергија. За да се изврши физибилити студија за фотоволтаична сончева енергија, потребно е да се знае количината на сончево зрачење што ќе влијае на површината на покривот на куќата во текот на целата година. Покрај тоа, меѓу другите, ќе бидат потребни вредности на други променливи како што се облак, влажност и режим на ветер.

Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за зрачењето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.