Зрачење на површината на земјата

Можеби некогаш сме се прашувале каков вид на зрачење достигнува до Земјата, во овој поглед е познато дека основниот влез на зрачење на планетата е зрачење што го емитува Сонцето, внатре во кој се одвива континуиран процес на претворање на водородот во хелиум, ослободувајќи огромни количини на топлина. Оваа топлина бега од внатрешноста на Сонцето до неговата површина и од неа кон Земјата.

 

Оваа енергија се пренесува на Земјата во форма на електромагнетни бранови, кои имаат различни должини. Се нарекува множеството од различните бранови должини што ги емитира тело спектар на тоа тело и е тесно поврзана со неговата температура, на таков начин што колку е повисоко, толку пократки се брановите должини емитирани од него.

 

Множеството бранови должини што ги емитува Сонцето се нарекува сончев спектар и во него, логично, преовладуваат многу мали бранови должини, што одговара на нејзината екстремно висока температура, која се проценува околу 6.000 К (5.727 ° C).

 

Во рамките на сончевиот спектар, можат да се разликуваат три вида на основно зрачење:

 

до ултравиолетови зраци, со бранови должини помеѓу 0, 1 и 0,4 микрометри, и кои транспортираат заедно со Х-зраци и гама зраци 9% од вкупната енергија што ја емитира Сонцето.

 

б) Зраците видлив или светлосна, со поголеми бранови должини - помеѓу 0,4 и 0,78 микрометри - и кои транспортираат приближно 41% од вкупната соларна енергија.

 

в) На инфрацрвени зраци, со бранови должини претежно помеѓу 0,78 и 3 микрони (опсегот што одговара на блиската инфрацрвена) и кои го носат преостанатиот 50% од сончевата енергија.

 

Сите овие зрачења доаѓаат од Сонцето и прво ја достигнуваат горната граница на атмосферата. Сега оваа средна вредност крие дистрибуција многу нерамна на зрачење помеѓу различни географски широчини, нееднаквости кои реагираат на начинот на кој Земјино-атмосферскиот систем го пресретнува сончевото зрачење.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Фиренца Агу Леланес dijo

  добро е

 2.   либерона91 dijo

  Здраво Антонио, благодарам за овој напис, многу е добро бидејќи морам да направам извештај за сончевата енергија и вашата статија ги сумира видовите на зрачење што постојат во сончевото зрачење. Ве цитирам во извештајот како што следува:

  Кастиloо, АЕ (2 март 2014 година). Зрачење на површината на Земјата - Мрежа за метеорологија. Преземено на 21 октомври 2014 година, од http://www.meteorologiaenred.com/la-radiacion-en-la-superficie-terrestre.html#

  Честитки!