Зошто трепкаат ѕвездите?

starsвезди на небото

Сигурно кога ќе го погледнете ноќното небо можете да ги видите милијардите ѕвезди кои го сочинуваат сводот. Еден од куриозитетите што ги имаат ѕвездите, за разлика од планетите и другите сателити, е тоа што тие трепкаат. Односно, изгледа како постојано да трепкаат. многу луѓе се прашуваат зошто ѕвездите трепкаат а планетите не.

Поради оваа причина, ќе ја посветиме оваа статија да ви кажеме зошто ѕвездите трепкаат и зошто го прават тоа.

зошто ѕвездите трепкаат

ѕвездено небо

Сè надвор од атмосферата трепери (да, тоа ги вклучува сонцето, месечината и планетите во нашиот Сончев систем). Овој ефект се јавува кога ѕвездената светлина е во интеракција со воздушните маси. Во нашиот случај, таа воздушна маса е атмосферата, која е полн со турбуленции. Ова предизвикува светлината постојано да се прекршува на различни начини, така што светлината од ѕвездата е на едно место од нашата гледна точка на површината, а по неколку милисекунди се чини дека малку се менува.

Зошто не го забележуваме треперењето на планетите, сонцето и месечината? Лесно е да се објасни. Поради нашата оддалеченост од нив (најблиската ѕвезда, Проксима Кентаур, е нешто повеќе од 4 светлосни години), овие ѕвезди се чини дека се обични светлосни точки. Бидејќи само точка на светлина стигнува до атмосферата, турбуленцијата во воздухот може да биде во голема мера под влијание и затоа ќе продолжи да трепка. Покрај тоа што е поблиску, планетите се појавуваат како дискови (иако не со голо око), што ја прави светлината постабилна (додека Месечината и Сонцето се многу поголеми, па ефектот е незабележлив).

Се чини дека некои ѕвезди ја менуваат бојата

зошто ѕвездите трепкаат

Некои денови, околу полноќ, петкратната ѕвезда (една од најсветлите ѕвезди што можеме да ги видиме на небото) се наоѓа над хоризонтот (во насока N-NE), но доволно блиску за да изгледа дека освен што трепкаисто така се истроши. На широк спектар на бои (црвена, сина, зелена...). Ова е прилично честа појава, која лесно се забележува кај ѕвездите во близина на хоризонтот, но се гледа и кај други ѕвезди.

Објаснувањето е исто како и за треперењето, но додаваме дека количината на воздух што светлината треба да ја патува кон нас е многу поголема, па рефракцијата е поизразена, што исто така прави ѕвездите да изгледаат како постојано да ја менуваат бојата. Исто така, иако обично не треперат, планетите исто така можат да ја испуштаат оваа променлива светлина ако се многу блиску до хоризонтот.

Како да избегнете треперење

зошто ѕвездите трепкаат на небото

Иако трепкањето на ѕвездите не значи некаква непријатност за нас, за астрономите работите можат многу да се променат. Имаме многу опсерватории на површината на Земјата, за па мора да го отстраниме ова искривување за да ги видиме ѕвездите. За да го направите ова, некои од најнапредните телескопи на Земјата користат адаптивна оптика, вртејќи ги огледалата на телескопот многу пати во секунда за да се компензира за турбуленцијата во атмосферата.

Астрономите проектираат ласер на небото, создавајќи вештачка ѕвезда во видното поле на телескопот. Сега кога знаете како треба да изгледа вештачката ѕвезда и каква боја, сè што треба да направите е да се прилагоди изобличувањето на огледалото со клип за да се елиминираат ефектите од атмосферското нарушување. Тоа не е толку ефикасно како лансирањето телескоп во вселената, но е многу поевтино и се чини дека добро ги задоволува нашите потреби.

Друга опција, како што видовте, е да го лансирате телескопот директно во вселената. Без интервентна атмосфера, треперењето целосно исчезнува. Веројатно двата најпознати вселенски телескопи се Хабл и Кеплер.

По големина, Хабл е многу помал од телескопите што ги имаме на Земјата (всушност, тоа е околу една четвртина од големината на телескопското огледало на голема опсерваторија), но без ефекти од атмосферско нарушување, е способен да сними слики од галаксии со милијарди светлина - за неколку години. Треба само да гледате во таа насока доволно долго за да примите светлина од неа.

Исто така, некои телескопи имаат мало секундарно огледало што ја коригира оваа атмосферска турбуленција, но тоа не е вообичаено. Односно, процесот е како што ви кажав, но изобличувањето не се јавува во главното огледало, туку во малото огледало кое е дел од алатката што ја користиме за да видиме.

Ѕвездите го менуваат интензитетот

Можеби сте слушнале дека ѕвездите трепкаат затоа што испуштаат различни количини на светлина. Иако е вистинита, промената не е толку забележлива за да предизвика треперење на ноќното небо и се случува во подолг временски период, а не во неколку секунди. Всушност, познато е дека некои од овие ѕвезди се разликуваат по сјај и големина, а ние ги користиме за да ни помогнат подобро да го истражиме универзумот. Накратко: ѕвездите трепкаат бидејќи атмосферата на планетата ја искривува нивната светлина пред да стигне до нас.

Бидејќи тие се толку далеку, можеме да видиме само ситни капки светлина, така што се случува ова искривување и колку повеќе се приближувате до хоризонтот, толку поизразено ќе биде ова нарушување. Во случајот со планетите, иако тие изгледаат поголеми со голо око, тие ни се појавуваат како мали светлосни дискови и доволно светлина допира до атмосферата така што изобличувањето на светлината предизвикано од атмосферата е незабележливо.

Зошто ѕвездите трепкаат: атмосферата

Светлината што ја напушта ѕвездата и патува далеку до Земјата е едвај свиткана. Возете по права линија. Кога треба да помине низ атмосферата, неговата траекторија се менува. Иако атмосферата е проѕирна, тоа не е слој со еднаква густина. Деловите што се најблиску до површината се погусти од горните слоеви. Покрај тоа, топол воздух се крева во текот на денот, кој е помалку густ од студениот воздух. Сето ова предизвикува атмосферата да стане турбулентен гас. Ние инсистираме, иако транспарентно.

Кога светлината од ѕвездите ќе стигне до нас, таа мора да помине низ атмосферата. Малку отстапува секој пат кога ќе наиде на слоеви на воздух со различна густина. Се прекршува кога се менува од еден медиум со густина во друг. И така натаму, континуирано. Бидејќи воздухот е во постојано движење, мислиме дека и малиот танц што го прават ѕвездите е константен, со што се добива впечаток дека тие трепкаат. Овие мали отстапувања може да предизвикаат и нивна промена на бојата, слично како што прави сонцето кога заоѓа на хоризонтот.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за тоа зошто ѕвездите трепкаат, а планетите не.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.