Урагани, зошто се нарекуваат така?

Hurr-uslandfalling-1950-2007_570x375_scaled_cropp

Урагани што го погодија југозападниот дел на САД помеѓу 1950 и 2007 година

Деновиве со последиците од тајфунот Хаијан o Јоланда (како што е познато на Филипините) ќе предизвика curубопитност кај многу читатели од каде потекнуваат овие имиња, како и кој ги одредува и од која причина во некои случаи, како ова, тие имаат повеќе од едно име. Некои можеби дури и ќе помислат, зошто се грмотевици или интензивни торнада што тие понекогаш ги создаваат и се резервирани кога ќе достигнат категорија ураган или тропска бура?

Во текот на историјата на тајфуните им се давале различни имиња. Нивната класификација се менуваше со текот на годините за да се достигне системот на списоци што денес го користат скоро сите светски метеоролошки служби (СМО, NHC, PAGASA, итн.).

Со стотици години, ураганите биле именувани според светецот на денот кога се случиле („Сан Фелипе“ во Порто Рико во 1876 година) На крајот на XNUMX век, австралиски метеоролог ги именувал според политичари кои не ги сакале. тропски циклони. За време на Втората светска војна, имињата на жените им беа припишувани. Последователно, САД планираа да ги именуваат по фонетски редослед, иако воведувањето на новата меѓународна фонетска азбука доведе до враќање на имињата на жените.

Пред 1950 година, Воената метеоролошка служба на Соединетите држави беше одговорна за доделување број на тропски бури. На пример, петтиот тропски циклон во сезоната на урагани во 1932 година беше именуван како број 5. Во следните години воената фонетска азбука (Абле, Бејкер, Чарли, итн.) Беше користена за доделување на имињата.

Подоцна, на почетокот на 1953 година, на тропските бури им беа дадени женски имиња. Имиња кои беа наведени по азбучен ред, давајќи и на првото тропско невреме во годината име кое започнува со А.

Во 1978 година, и женските и машките имиња беа вклучени во списокот на имиња на бура во Северен Пацифик. Во 1979 година се зголеми списокот со имиња на Атлантскиот басен, вклучително и машки и женски имиња. Денес, кога тропско вознемирување прераснува во тропска бура со ветрови поголеми од 63 км / ч (39 км / ч), Националниот центар за урагани (НХЦ) му дава име.

За да се утврди кои имиња да се користат, земјите-членки на Светската метеоролошка организација (СМО) постојано ги разгледуваат списоците, вклучително и вообичаени имиња за англиски, шпански и француски јазик. Редоследот на машките и женските имиња се менува секоја година. на пример, во 1995 година списокот започна со Алисон и во 1996 година со Артур.

Во моментов, има 6 списоци со имиња на тропски циклони, 21 имиња за атлантски бури и 24 за бури во северо-источен Пацифик. На Филипините, тоа е PAGASA (Филипинска администрација за атмосфера, геофизички и астрономски услуги) од 2001 година, користи четири списоци со 25 имиња. Имињата треба да бидат кратки и лесни за разбирање, не заборавајте дека можат да влијаат на многу земји. Овие списоци се користат на годишна ротациона основа (списокот користен во 2011 година беше ист како и во 2005 година, освен имињата што беа отстранети).

Во случај да се користат сите имиња на список, надминувајќи 21 циклон (24 на северо-исток на Пацификот), следниве почнуваат да се именуваат со грчка азбука: алфа, бета и така натаму. Во случајот на Филипините, PAGASA користи помошен список на имиња кога тие надминуваат 25.

Од овие списоци, во некои прилики кога невреме беше разорно и предизвика бројни смртни случаи, неговото име се предлага да се отстрани. Овој гест на почит кон жртвите служи и за да се избегне забуна во осигурителните компании, медиумите итн. На пример, во 2005 година Катрина или Сенди во 2012 година со други имиња како Ендру, Боб, Камил, Дејвид, Денис итн.

Ако тропска бура со потекло од Атлантикот стигне до Пацификот, ќе добие ново име. И во случајот на тајфунот Хаијан, тоа беа две различни агенции кои излегоа со тие две различни имиња. Тајфунот Јоланда е оној воспоставен од PAGASA.

Повеќе информации - Таклобан, тајфунот Хаијан е нулаУраганот Сенди, годишнина од една година: многу да се направи, многу да се научи2013 година ќе биде седма најтопла откако има записи

Референца - NOAA


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.